Amorteala degetelor de la mana stanga!

15-08-2009
anutamoga
Nu este medic/terapeut
anutamoga
Buna seara!!!!!!!!!
Sunt insarcinata in saptamana 39 si de 2 saptamani imi amortesc degetele de la mana stanga...
E normal, sa se intample asa ceva?????????????????? Sau ce-i de facut in situatia asta???????????
I-am spus medicului ginecolog si nu a dat importanta intrebarii mele., Ma deranjeaza asta, pe langa faptul ca-mi sunt umflate mainile.
Va rog, sa-mi spuneti ce-i de facut???????????
Va multumesc!!!!!!!!!
3 comentarii
0
16-08-2009, ora 14:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E de la sarcina.Ai grija si NU MAI STA ACASA PREA MULT, interneaza-te pentru nastere, peste 40 de saptamani sarcina incepe sa se supramatureze si copilul va avea de suferit caci va pierde vernix cazeosa si cantitatea de lichid amniotic scade.Daca de la ultimul control au trecut doua saptamani mergi neaparat saptamana viitoare la ginecolog, fa o ecografie ca sa vezi situatia bebelusului, a placentei si cantitatea de lichid amniotic [ volumul maxim de lichid amniotic, cca 1000 ml, este atins in saptamana 38 de sarcina ; majoritatea nasterilor au loc in jurul acestei varste, cu un plus sau minus de una- doua saptamani ].Nastere usoara!
0
16-08-2009, ora 21:10
anutamoga
Nu este medic/terapeut
anutamoga
Va multumesc!!!!!!!!!!!!!!!!
0
16-08-2009, ora 22:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca nu stiati lichidul amniotic este de fapt URINA copilului si este diferit de la o mama la alta si de la un bebe la altul.Acest lucru, desi cunoscut de mediciana este necunoscut de 99, 999999% din gravide si desi nu este cauza de panica - caci nu are cum sa fie la fel la toate mamele si copii la fel - este intepretat ca amenintarea sanatatii de catre doctori si probabil ca si multi doctori ca si pacientii nu stiu acest lucru si cred ca orice copil trebuie sa urineze in placenta dupa listele prescise de industria farmaceutica.

Nu va speriati asadar de prezicerile doctorului cu privire la urinatul copilulu, acesta va face cat trebuie sa faca si nu cat spune doctorul ca trebuie sa faca.
Dar in acest mod se fac din gravide pacienti, spre folosul anumitor concerne.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: