Amorteala, ameteala a capului puternice, agitatie etc., toate sunt de neoprit si intense

30-09-2014
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
Rog un sfat la urmatoarele simptome, nu stiu la ce usa sa mai bat, stau in concediu med si ma rog sa gasesc un raspuns, am 25 ani, 70 kg, 1, 75h

18.08.2014
-zilnic obosit cu toate ca doarmeam f bine, ma concentram greu si cu scaune moi datorita unui posibil SCI
22.08
-brusc după ce am luat masa ma cuprins o stare de:
-leşin,
-alerta,
-ameţeală, amorţeală, presiune asupra capului
-nu pot focaliza obiectele nici in apropiere nici in departare
-deseori palpitati la piept,
-uneori febră uşoară, max 38, 5,
-uneori mici tremurături interioare
-sintomele se agravau la miscare, după mâncare, la miscarea capului
23.08
-scaderea apetitului totala
-senzaţie de gât uscat, gât roşu
--neurologic nimic, RMN facut
28.08
-tiuit in urechi continuu...
-Metoclopramid ul ameleora simptomele
-nas putin infundat
--ORL nimic, audiograma, RXSinus facute
3.09
-helicobacter din scaun neconcludent
-tratament pt helicobacter, sintomele sau ameliorat f mult dupa prima zi
11.09
-Gastroscopie (am duodenită si gastrită antrală dar nu in stare grava)
-helicobacter negativ din biopsie
12.09
-cu antiacide ma simt mai rau decat cu antibiotice dar devenise suportabil dupa 3 zile
-am luat antibiotice si pt clebsiella care mi a fost gasita in gat dar degeaba
-psihic ma simteam f bine inainte ca toate sa se intample, dar dupa 3 sapt incep sa nu mai pot dormi normal sunt o leguma toatala si cand stau in pat, nu mai pot minci, simt o agitatie, amortizare si ameteala a capului, f rar mai rau mi se zbat putin diferiti muschi.

Va multumesc pt. orice sfat...

2012
-din cauza unui efort abdominal am avut o durere in partea stânga jos a abdomenului urmata de diaree
-doctori miau spus că nu am nimic dupa Ecograf si Colonoscopie Virtuala, eventual SCI dar in acest caz durerea nu ar trebui sa se agraveze la mişcare
-am rămas cu aceasta durere in timpul mişcări si nu numai in timpul mişcări tot timpul,
-durerea in anul 2014 radea si spre piciorul stang
-am mai rămas si cu scaune moi, uneori alimente nedigerate
-f rar palpitati dimineata o perioadă
-f rar durere insepatoare brusca la degetul mic
8 comentarii
0
01-10-2014, ora 23:02
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Sebastian, ti i dereglat sistemul nervos vegetativ...te pot ajuta calmantele si vitaminele...cauta un medic bun psihiatru
0
03-10-2014, ora 17:59
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
unele din sintome sau dus..cele mai puternice fiind ameteala, vedere neclara, bazait in urechi, uneori nod in piept

un psihoterapeut spune ca am atacuri de panica cu anxietate si o oarecare depresie
este posibil?

multumesc
0
04-09-2015, ora 19:40
Biancacristina01
Nu este medic/terapeut
Biancacristina01
Hei Sebastian cum te mai simti? si eu am ameteli groaznice in cap si senzatie de lesin. Ai aflat cauza?
0
09-04-2017, ora 20:25
cristi 2010
Nu este medic/terapeut
cristi 2010
Salutare, si eu am cam aceleasi simptome cu ale lui Sebastian88, ceva noutati pe aici ? nu vreti sa tinem legatura mai strans, poate elucidam pana la urma caror fenomene ni se intampla asta ?
Si da, si eu cred in dereglarea sistemului nervos vegetativ, am o viata in viteza si cred ca asta isi spune cuvantul.
Astept vesti sau comentarii/pareri de la voi !

Cristi
0
10-04-2017, ora 01:18
kps
Nu este medic/terapeut
kps
Nu stiu daca va ajuta la ceva si eu aveam ceva din simtomele voastre si pana la urma am aflat ca am atacuri de panica etc dar toate le aveam din cauza ca nu prea beam apa si din cauza asta am ajutns la o majora deshidratare ( daca sunteti la o deschidratare mojora poate cauza foartw multe simtome majore
0
25-04-2017, ora 22:43
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Eu in afara de ameteli zilnice am avut si episoade de vertij, se invartea casa cu mine..nici acum nu-mi dau seama daca e de la spondiloza sau de la urechi sau altceva
0
28-04-2017, ora 13:52
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cristi...aceasta "dereglare a sistemului nervos vegetativ", despre care mentionezi, nu constituie o cauza, ci un efect al unui dezechilibru al neurotransmitatorilor, intretinut de gandurile disfunctionale. Ca urmare, abordarea terapeutica e fie prin terapie medicamentoasa combinata cu psihoterapie (pentru cazurile mai serioase, cum pare cel al lui Sebastian) fie doar prin restructurarea gandurilor nefunctionale, in cazurile ceva mai usoare.

Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
28-04-2017, ora 13:57
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Din ce am citit pe topicul despre vertij deschis de Georgiana...la ea pare a exista si o cauza organica, peste care se suprapun atacurile de panica. Poate fi la fel si in cazul tau Clausa.
Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul