Amorteala, stari de rau continuu si lipsa pofta de mancare.

12-07-2013
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Buna ziua, numele meu este Dragos am 29 de ani, 60 kg de 1 an de zile am inceput cu stari de ameteala si dureri in partea din spate care se mutau in stanga si dreapta. Acum 2 luni am facut febra cu transpiratii, dureri ale oaselor de nici nu mai stiam cum sa stau intins si o stare de f rau timp de 2 zile.. Fiind ptr prima data am confundat-o cu gripa..insa era ceva diferit de cum ma cunosteam. Am o luna de cand ma simt din ce in ce mai rau simptomele fiind: amorteala usoara la pometi, ameteala continua, scaun schimbat spre moale, lipsa pofta de mancare, senzatie de nod in gat, usor tremur in maine si dureri in capul pieptului la o inspiratie mai adanca. Mentionez ca atunci cand au inceput amortelile...au fost ma puternice incepand de la tampla stanga apoi la ceva timp amandoua dupa care se tot muta sub ochi si la pometi, de atunci simtind starea de rau mai accentuata. Analize la sange am facut si anul trecut si anul acesta singurele valori iesite din scala la amandoua, fiind eritrocitele si volumul eritrocitar la jumatate fata de valoarea minima, ganindu-ma la o infectie care ma tine de 1 an de zile, insa sincer dac ao am nu stiu cum trebuie sa o depistez. La neurolog mi-a dat vitamine cu stugeron si metoclopramid si un RMN la care a iesit doar o sinuzita cronica. Am facut testele hepatice, radiografie cervicala si 2 ecografii abdominale la care mi s-a spus de ficat ca e putin marit dar la limita normalului. Am facut si regret si o endoscopie la care mi-a gasit o usoara gastrita..nu am urmat nici un tratament. Incep ziua f greu si nu stiu cat mai rezist psihic, deoarce incep sa ma gandesc numai la starea de rau si ca nu imi mai pot iesi din ea. Am o singura masa zilnica seara ptr ca asa sunt obisnuit de ani de zile, fructe mananc foarte putine si sunt fumator. Daca aveti ideea de la ce ar putea fi..va sunt recunoscator.refuz sa cred ca sunt atacuri de panica sau stari de anxietate..stau f bine cu psihicul...inca. Va multumesc!
61 comentarii 12 3 Înainte ›
0
12-07-2013, ora 19:39
podo
Nu este medic/terapeut
podo
multe probleme puse cap la cap da raspunsul, cum e si cu bancul ala, inca mai traiesti? incearca sa mananci mai mult si aacul de panica survine in multe anemii chair de stai bine cu psihicul, creierul tau influentat de anemie da atac de panica, cum ar fi anemia feripriva, spasmofilia etc, in rest, nu ai fost foarte exact, ai fost la neurolog, ti-a dat tratament, dar diagnosticul? sinuzita croica am si eu, am fost si operat, si e okay in afara de nas infundat mereu, secretiile in exces in sinuzita vin cand sinusul este infectat. sfatul meu e sa mananci mai mult, stii bine ca fumatul taie pofta de mancare, nu zic sa renunti la tigari, sunt si eu fumator, dar mananca mai mult, alimentatie echilibrata, si mai dute la neurolog poate dai de altul, sa-ti mai faca o serie de teste, pe trigemen, sau nervii senzoriali din tegument, ...sanatate si numai bine, app febra are multe cauza si orice febra este cu transpiratii, in timpul febrei poti avea diaree, sau scaun mai moale deoarece ordanismul se deshidrateaza i consumi lichide multe, Cu durerea de spate ai 60 kg ok ce inaltime, ce fel de durere ai, surda, vie,. sa stii durerea este si radianta si problema poate fi situata in alte locuri decat loculunde simti durerea, de aceea treb sa zici ce fel de durere ai...
0
12-07-2013, ora 20:59
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Imi e si rusina sa spun, neurologul a pus problemele mele pe plecarea sotiei 6 luni intr-un training cu servicul insa a mai fost plecata 5 luni acum ceva timp insa totul a fost foarte oki, nici pe departe sa am asa ceva si statul prea mult la calculator, care l-am redus la 2, 3 ore pe zi de mai bine de 6 luni. Cred ca este o durere surda care a persistat mult timp si analizele ptr anemie.mi-au iesit exact pe mijlocul valorilor, aproape perfecte..de mancat as manca mai mult..am luat tot felul de vitamine si pastilute pentru pofta de mancare, am redus considerabil tigarile insa nimic...am observat ca nu se mai da interesul de a rezolva problemele oamenilor nici in sectorul privat..vorbesc strict de ce am intalnit eu si la ce cabinete am fost. Intr-un fel simtomele s-au mai ameliorat...insa pana acum toti au ridicat din umeri. Ms pentru postare.
0
13-07-2013, ora 00:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ trendy8dc

Posibil o anxietate cu somatizari.
De ex: sa va doara spatele, dar spatele sa nu fie bolnav.
Durerile se formeaza in creier si pot fi chiar mai mari decat daca ati acea ceva la coloana de ex.
Simptomele astea tin tot de anxietate, chiar daca psihic va simtiti bine. Anxietatea ca boala are o varietate larga de manifestari. Dv. le aveti numai pe acestea legate de fizic, dar tratamentul e tot pt anxietate.

Incercati cu magneziu pt inceput sau cu un Emocalm de la plafar.
Sunt persoane la care aceste somatizari au disparut dupa 1-2 sedinte cu un psihoterapeut bun.
0
13-07-2013, ora 08:57
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
NU ai nimic..
toate ti se "trag" de la:
- NEsomn (acum da.dar cu luni in urma?///aminteste-ti?!?);
- statul pe net.(demult) atatea ore.
- faptul ca NU ai cel putin 3 mese /zi.CUM sa mananci doar seara?
- fumatul..
- probabil circuli doar cu masina...mergi SI pe jos...
- consuma lichide.si NU bauturi acidulate
-cafea?.da...dar sa si mananci.
sanatate
1
13-07-2013, ora 12:19
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Spui niste adevaruri acolo, apreziez faptul ca primes raspunsuri sincere si ca pot vorbi deschis, insa sa cedez asa deodata fara nici un motiv anume...eram persoana care credea ca totul este posibil si nimic nu este greu..acum sunt undeva la 40% capacitate de lucru.cel mai enervant sunt tremuraturile la maini, amortelile la tampla si picior stang.si scaunul...poate ar trebui sa fac mai multe analize..insa din ce am mai vazut pe forum sunt f multi care au facut N analize si nimic...banuti aruncati...e adevarat ca acum exact un an am avut un hop destul de mar in relatie..s-a intamplat acel lucru de care toti se tem...insa am trecut cu brio peste schimbandu-mi mentalitatea.
0
14-07-2013, ora 10:09
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Buna dimineata tuturor, m-an documentat despre anxietate si se potriveste la fix..poate ma gandesc prea mult la sotie si sunt neliniistit..in general atacurile ma apuca cand sunt singur seara...insa ele au inceput de mult timp..cand eram impreuna, insa de o intensitate redusa, ceea ce ma face sa gandesc ca anxietatea e provocata de un organ...am 2 zile de cand nu pot manca nimic.si azi dimineata m-am trezit cu "pofta de viata" ceea ce e contrar la tot ce am gandit si facut pana acum. Stiti cam ce anume sa incep sa mai investighez? multumesc.
0
14-07-2013, ora 23:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ trendy8dc

Cititi acest topic sa intelegeti ce este anxietatea si ce se intampla fizic in organism atunci cand ne apuca.


http://forum.romedic.ro/prod/Depresia_si_anxietatea_-_simptome_si_mecanisme_de_boala_047244.html
0
17-07-2013, ora 13:20
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Starile de ameteala, greata si secretie in gat imi sunt date cand incepe amorteala faciala..pana acum nu mi-a fost niciodata rau invers...am 3 zile de acum de cand nu dispare amorteala la obraji si tample..starea de rau fiind dusa la maxim; la servici nu mai pot face fata iar kg scad pe zi ce trece. NU mai am nici o idee.
0
17-07-2013, ora 14:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ trendy8dc

Stiu ca e extrem de greu de acceptat varianta unei afectiuni psihice.
Unii o fac dupa 10 ani de chin.
Dar incercati sa mergeti la un medic psihiatru pt consult si tratament daca nu va merge cu Emocalmul acela care e un medicament naturist si pe care il luati de la plafar.

V-ar prinde bine sa mergeti si la un psiholog.

Problema e sa si actionati in astfel de cazuri, nu numai sa vorbiti despre si sa va adanciti starea de rau.
0
18-07-2013, ora 15:11
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Am fost si la endocrinolog unde mi s-a spus ca este oki in urma unei radiografii, ; am avut doua zile in care mi-a fost rau incontinuu iar astazi pentru 10 min am prins viata..eram perfect dupa care au revenit toate. Sunt 99% sigur ca nu e anxietate.
De cand imi este si mai rau am un ganglion umflat si un lichid galben in gat si scaun pe care nu le-am avut pana acum, Este posibil sa fie de la helicobacter pilory mai ales ca am fost diagnosticat anul trecut cu o usoara gastrita? sa fac si un exudat faringian pentru bacterii?...limba mea este alba. Totusi am luat magne b6 si amortelile la nivelul fetei sau mai ameliorat fata de zilele trecute. multumesc.
0
24-07-2013, ora 21:41
mihaigeo
Nu este medic/terapeut
mihaigeo
buna ziua as dori si eu sa stiu ce pot face in legatura cu mana dreapta care este amortita ma doare si nu o pot folosi de 2 zile este ca si cum ar fi moarta nu o pot folosi deloc vreau sa mai specific ca am adormit si m-am trezit asa c ea amortita si cu dureri ce pot face in acest caz va multumesc
0
25-07-2013, ora 01:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ trendy8dc

Luati trimitere de la medicul de familie catre ORL. Medicul ORL va va consulta si va va da trimitere pentru exudatul faringian.

@ mihaigeo

Mergeti la medicul de familie si luati trimitere catre Reumatologie.
Rugati-l intai sa va consulte si el.
Sa va asculte inima, sa va ia pulsul si tensiunea.


Sanatate multa va doresc la amandoi !
0
26-07-2013, ora 13:09
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Poate mai citeste cineva.si ajuta.starea mea s a agravat f tare am mai slabit 2 kg si ma simt din ce in ce mai rau.inca sunt in onvestigatii...am fost internat la cardio.
S a facut tot ce tine de inima...apoi transferat la infectioase.unde am stat 4 zile internat si acolo s a facut absolut tot...pana la muscatura de capusa...mi a gasit cateva anemii usoare care nu ar avea legatura cu starea mea...acum sunt tranferat la meuro pt alte investigatii mi am pierdut complet speranta
...am un dosar de analize...mi am facut exudat, helicobacter..
Acum se banuie o dereglare hormonala..dupa..am sa fac un tratament pt sinuzita
..sper de acolo sa imi amorteasca fata...am sa fac colonoscopie si endoscopie...dupa vare un rmn cu substanya toracic..acolo e ultoma mea speranta..imi cer scuze pt greselile de ortografie...va scriu de pe tel.de servici m am lasar o perioada..chiar daca depind f mult de el..acolo lucrez cu un praf toner pt imprimante care e mai periculos ca azbestul...radiografia la plamani e oki..mi e sa nu mi fi afectat sistemul nervos.am fost si la psiholog
.nu mi a dat nici un diagnostic..acum starea de rau e permanenta si mi a afectat si somnul..va mai scriu sapt viitoare
0
26-07-2013, ora 14:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ trendy8dc

Ce inetelegeti prin "stare de rau permanenta" ?
0
26-07-2013, ora 15:28
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Nu pot manca, dormi...gandi..nu mai am chef sa fac absolut nimic..vreau sa devin hiperactiv sa pot munci sa am iar chef de pasiunile mele..parca ma ia de la stomac si imi da o stare de rau general.sunt o legumape romaneste
0
26-07-2013, ora 15:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ti-am scris 5 mesaje pina acum.
Am obosit.
Ai somatizari de depresie si anxietate.
Astea sunt boli ale neuronilor si ale neurotransmitatorilor.
Nu se pot face analize pentru ele.
Mergi la Plafar, ia un Emocalm si vezi cum te simti.
Daca incepi sa te simti mai binisor inseamna ca am dreptate.
0
26-07-2013, ora 22:57
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Imi cer scuze daca sunt insistent, dar sunteti singura persoana cu care pot comunica. V-am ascultat sfatul si am mers si la psiholog...acolo mi-a facut o sedinta de spiritism fara sa ma intrebe mai nimic si mi-a dat xanax. NU sunt lamurit de anxietate din mai multe motive si daca ma puteti lamuri as fi recunoscator.
1. Amortelile la fata, tremurul corpului care este destul de mare si scaunul moale au aparut cand ma simteam perfect.
2. Nu imi e frica sa comunic cu lumea sau sa imi fac noi prieteni, din contra...chiar si in starea asta.
3. Lipsa poftei de mancare si nesomnul au aparut dupa 3 saptamani de rau general..probabil nu am mai suportat.
4. Ameteala este una usoara...nu intampin dificultati la mers sau sa lesin.
5. Intru in depresie usoara dar atunci cand simt ca nu mai trece raul prin care trec
6. Am anumite ore cand totul este perfect..din ce in ce mai rare si fara sa ma gandesc la nimic mi se face iar rau.
7 De 3 zile incepand de pe la ora 2..incep sa imi revin iar compania anumitor persoane ma destinde complet.
8. Nu am dureri de cap deloc...insa cand am aceste stari..imi simt capul amortit si umflat in partea din spate.
O alimentatie defectuoasa ( o masa pe zi ) timp de 5 ani si multa munca..cate 9 ore fara pauza.pot sa imi epuizeze toate resursele organismului incat sa ma dea peste cap atat de tare incat sa cred ca eu chiar sufar de anxietate?
Recunosc ca pana acum.incercam sa imi intru intr-o stare de meditatie...sa imi imprastii gandurile sa nu ma gandesc la nimic...sa nu dorm dar nici sa fiu treaz.si mi s-a intamplat de 3 ori cand ma trezeam timp de 15 min sa fiu perfect dupa care sa imi fie rau iar. Nu as vrea sa trec pe medicatie.ptr ca pana acum 4 saptamani nu am experimentat nimic de genul...si cred ca e normal ptr noi oamenii care trec prin 100 de spitale...ei sa se simta rau in continuare si toata lumea sa spuna ca esti sanatos doar niste amarate de eritrocite care nu ies de nici o culoare si nimeni nu stie de ce sa fie buba...e normal sa incepi sa faci atacuri de panica. De asta spun draga doamna clara_p ca ceva nu se potriveste ca sa pot accepta ca sufar de anxietate. Multumesc mult pentru raspunsuri.
0
27-07-2013, ora 00:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ trendy8dc
Posibil ca la dv. anxietatea/depresia se manifesta mai mult prin somatizari.
Multumiti lui Dumnezeu ca nu aveti anxietate/depresie propriu-zisa, caci acelea sunt crunte.
Nu se aseamana cu raul pe care il suferiti acum.
Bineinteles ca luatul unei singure mese pe zi timp de atata vreme v-a dat organismul peste cap.

Pina la a trece sa luati tratament (care se da de psihiatru/ nu de un psiholog care a facut bazaconii cu dv. sa va ia banii) Incercati in primul rand sa ajungeti la 3 mese pe zi si la mancare sanatoasa. Fara Cola, Pepsi, cafea, excitanti.
Poate va reveniti cu un regim normal si mese sanatoase.

Intre timp va rog sa studiati manifestarile pentru depresie si anxietate in articolele de pe net.
Trebuie sa fiti un om informat.
0
31-07-2013, ora 14:11
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Ce pot sa mai spun..un psiholog mi a spus ca sufar de anxietate.altul ca am tulburari somatoforme..am inceput sa iau xanax insa.nu cred nomic din toatea stea.cred ca atunci cand corpul cedeaza.ajungi sa crezi ca suferi de tot felul de boli...si asa ajunfi la anxietate si tot felul si ce invecineaza.toate astea se intampla din cauza sistemului de sanatate.care m a imbolnavit mai tare decat eram
0
31-07-2013, ora 14:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxietatea e mana in mana cu depresia si tulburarile somatoforme. E o boala mai complexa. Documenteaza-te.
0
31-07-2013, ora 14:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ia fa invers: Cauta pe Google prospectele de la Cipralex sau Seroxat de exemplu.
Vezi ce boli trateaza acele molecule si daca ti se potrivesc.
0
31-07-2013, ora 14:54
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Doamna Clara eu sunt convins ca acea jumatate de xanax care m a adormit mi a redat un pic de pofta de viata. Eu sunt inginer si probabil asta ma face sa gandesc asa. Astazi ma simt extraordinar...inafara de amorteala la fata altceva nu mai simt...am rmarcat ca stau mai prost cu concentrarea..si capul inca il simt umflat...
Poate timpul ma ajuta sa trec peste...iar cea mai buna vindecare e cea de sine. Investigatii am sa continui sa fac sper doar ca starea de acum sa o am mai mereu. Am sa mai revin si deocamdata multumesc.
0
31-07-2013, ora 23:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bine.
Atunci ia-l numai cand ai nevoie. Jumatate sau unul intreg.
0
02-08-2013, ora 13:20
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Nu e nici o ameliorare
...e totul cam la fel tremur in continuare , nu pot manca dormi munci.o seara a avut efect si atat. Sunt disperat pe romaneste
0
02-08-2013, ora 20:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ trendy8dc

Ia citeste tu ce au scris copiii aici:

http://forum.romedic.ro/prod/Anxietate_cu_atacuri_de_panica_si_depersonalizare._047765.html

Vezi pe unde te incadrezi si intra in vorba cu ei.
0
04-08-2013, ora 18:17
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Am citit..ma regasesc intr-o parte..intr-o parte nu, in schimb nu inteleg de ce nu pot manca nimic de 4 saptamani de acum, am ajuns la 57 de kg si scad..am gatul umflat de o luna.la inceput am zis ca e sensatie de nod in gat, insa m-am uitat in oglinda si e o umflatura pe un perete...mi-am pierdut speranta complet, e prea mult chin pentru mine, incerc sa mananc si un iaurt pe zi...insa transpir si mi se face rau...stau si ma gandesc de cateva zile ca singura explicatie la tot ce mi se intampla ar fi cancerul, medicii prin care am fost nu i-am gasit interesati de ce mi se intampla...mi-a cedat si psihicul si fizicul.tot rabdare nu mai am.si nici speranta...sistemul imunitar e la pamant.mi se umfla orice punct slab il aveam in organism..simt cum nu mai lupta..e groaznic. am inceput sa iau o jumatate de xanax dim si una seara..insa nu vad nici un efect.
0
04-08-2013, ora 22:24
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Fara sa iau nici o pastila sau sa fac ceva anume, mi-am revenit complet...nu e prima data cand mi se intampla.de obicei stand in pat si gandindu=ma la tot felul de rezolvari, imi revin complet in cca 2, 3 min dar asta mi se intampla numai seara.nu mai sunt deloc depresiv, gandire cat se poate de clara si un pic de pofta de mancare. NU mai inteleg absolut nimic...stiu doar ca incepand de dimineata corpul nostru produce anumite substante in creier si organism pentru, foame, gandire limpede, energie, somn si etc.singura explicatie e un dezechilibru chimic total.mi s-a mai intamplat anumite dati de la jumatate de pahar de bere sa imi revin complet. Citesc anumite randuri pe care le-am scris mai sus si nu imi vine sa cred ca sunt eu...toata starea asta ma tine pana pe la ora 00...dupa care revine absolut tot panaa doua zi seara sau a treia zi seara.
0
05-08-2013, ora 02:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ trendy8dc

1. Febra nu este simptom de anxietate. Mai degraba semn de infectie ceva.

2. Jumatate de xanax dimineata, jumatate seara, probabil de 0, 25 puteti sa il administrati la papusi, si nici la ele, va garantez ca nu isi va face efectul.
Va rog sa cititi cu ochii dv. pe prospect care este dozajul la xanax in caz de anxietate.
Nu va zic eu.
Mama dv. cand erati racit nu va dadea un sfert de pastila de piramidon pe zi. Intelegi ?
Un sfert de pastila de piramidon nu isi facea efectul in veci.

3. Daca v-au zis ca aveti o infectie, trebuie depistata infectia.
Nu stat asa ca se cronicizeaza.

Va rog sa raspundeti la urmatoarele intrebari punctual.

1. Daca aveti vreo infectie la vreo unghie de la mana/picior sau unghie incarnata sau carii.

2. Daca va doare gatul; daca aveti probleme cu urinarea sau alte simptome ale vreunei boli sexuale (usturimi, scurgeri, dureri, bube la nivel genital)

* trebuie cumparat recipient de la farmacie si facut imediat un examen coproparazitologic. Asta e gratuit cu trimitere de la medicul de familie
* trebuie facuta o radiografie a danturii, sa excludeti posibilitatea unei infectii ascunse.

3. Cate ore pe noapte ati dormit in ultimele 4 saptamani ?

4. Daca in ultimele 4 saptamani v-ati confruntat cu o agitatie psihomotorie.

5. Daca ati facut cheltuieli mari in ultima luna sau imprumuturi mari.

* va recomand sa beti cate o sticluta de nectar (inclusiv pentru copii) si sa mancati in portii mici lucruri care sa fie moi: piure orez, gris cu lapte, supa pasata, iaurt trebuie sa verificati daca e bun in problemele cu stomacul.
Daca mai continuati asa, va asigur ca veti ajunge ca prietena mea care tot pe fond nervos nu a mancat o luna, a facut gastrita (si mai mult decat atat) si i s-a recomandat operatia.
* in acest scop cresteti, va rog sa mariti doza de xanax (daca doar xanax vi s-a prescris de medicul curant) la doza indicata de medic.
Dv. probabil ca luati fractionat in total 0, 25 mg/zi.
Pe prospect scrie ca doza minima ce se ia in anxietate e 0, 75-1 mg zi (deci 3-4 pastilute).
Doza poate fi crescuta fara a se depasi 4 mg (adica 16 pastile)/zi.

Daca aveti cumva un fel de agitatie psihomotorie in sensul ca nu stati locului si aveti multa energie, opriti xanax complet. Nu mai luati nici o pastila.
0
05-08-2013, ora 09:34
trendy8dc
Nu este medic/terapeut
trendy8dc
Buna dimineata doamna Clara_p
1. M-am trezit cu o infectie la gingii cu puroi
2. Ma doare gatul de 1 luna de zile, il simt umflat si mi s-a marit un ganglion pe aceeasi parte cu amorteala, si tot am aceeasi sputa alba in gat care nu stiu de unde apare
3. Dorm f prost, mai mult iepureste insa am cam 5, 6 ore
4. activitate psihomotorie nu am remarcat, doar ca nu mai am rabdare si imi simt capul umflat tot timpul, ca si cum ma strange pielea
5. am facut cheltuieli mari pentru ca toata lumea m-a trimis sa fac tot felul de analize la particular
6. Mi s-a prescris xanax, neuromultivit, eglonyl, bilomag aspacardin, insa adaug ca nu mi s-a facut anamneza.
7. Pofta de mancare nu mai exista deloc, eu fiind obisnuit tot timpul cu senzatia de foame,
0
05-08-2013, ora 15:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ trendy8dc

1. In primul rand, lasati orice analiza si mergeti la medicul stomatolog sa va rezolvati cat mai rapid infectia la dinte.
De asemenea faceti o radiografie la toata dantura, ca sa excludeti posibilitatea infectiei la alt dinte.
O infectie de genul acesta sau orice alta infectie va poate slabi atat de tare organismul incat nici sa nu mai aveti putere sa iesiti zilnic din casa.
Trebuie depistate deci toate focarele si indepartate unul cate unul.

2. Ganglionul s-a marit din cauza infectiilor dentare si in gat. Terminati cu infectii, isi revine si ganglionul.

Un ganglion limfatic este mic, rotund ca o boaba de fasole, format din celule, acoperit de o capsula de tesut conjunctiv. Celulele sunt o combinatie intre limfocite (care produc particule proteice care captureaza invadatorii, de genul virusurilor) si celule macrofage (care descompun materialul capturat). Limfocitele si celulele macroface filtreaza lichidul limfatic care circula prin corpul unei persoane si protejeaza, distrugand invadatorii.

Deci este foarte bine ca ganglionul s-a marit un pic, astfel el arata ca isi face treaba si incearca sa inlature infectia din corp.

3. Curatati limba in fiecare dimineata si de cate ori este nevoie in timpul zilei, cu o lingurita ascutita, de depozitele albe care se formeaza pe ea. Apoi va spalati pe dinti, apoi faceti gargara cu o cana de apa calduta cu o lingurita de sare neiodata dizolvata in ea. Cumparati de la farmacie pastile cu propolis de supt, pentru durerile in gat.

4. Cand simtiti capul umflat, intindeti-va si stati complet la orizontala cateva minute. Luati medicatia pe care v-a prescris-o doctorul. Fara o alimentatie corecta organismul nu are de unde sa isi traga energia si nu are cum sa lupte.
Daca nu va alimentati corect pot aparea alte boli mult mai grave. Lipsa poftei de mancare este data si de infectii si de anxietate. Le tratati, asa cum v-a prescris doctorul, va revine pofta de mancare.
Adaugă un comentariu / răspuns
61 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: