Amorteala, jena, presiune usoara in moalele capului

17-03-2009
fischer64
Nu este medic/terapeut
fischer64
Am 30 de ani, fara antecedente medicala, si in ultima luna, datorita programului extrem de incarcat si stresant, plus stat in fata laptopului, agitatie etc, am inceput sa acuz in varful capului o amorteala, ce o resimt ca pe o presiune (jena). Intensitatea acesteia este mai pronuntata seara dupa o zi de munca. Sunt momente cand o resimt mai intens, alteori mai deloc. Dar oricum apare zilnic. Am mai redus ritmul putin, insa jena tot nu a disparut. Am luat legatura cu un medic neurolog si mi-a prescris timp de 1 luna piracetam de 800 mg una dimineata si una seara, si la pranz o pastiluta de piroxicam. Acuma parca jena a mai disparut, insa nu de tot. Iau tratamentul de vreo saptamana, si aceasta senzatie pe care o am in cap tot persista. Ce ar trebui sa fac?! Toate acestea mi se intampla dupa un consum nervos foarte mare. Mentionez ca nu am probleme medicale de nici un fel, ba chiar mai practic si sport.
6 comentarii
0
18-03-2009, ora 17:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pune putina 'frana", mentine ritmul mai redus si cauta sa ai saptamanal iesiri cu un prieten, cu cineva intr-un loc unde tu stii ca te-ai relaxa [ cinema, restaurant, pizzerie, iesi cu masina intr-o scurta plimbare/ vizita, o cina romantica undeva cu cineva sfarsita tot romantic etc.].In loc de Piracetam poti utiliza Nootropil care este tot Piracetam, dar mai bun.Esti tanar, nu te obisnui de pe acum cu medicamente.Numai bine!
0
09-05-2009, ora 08:36
fischer64
Nu este medic/terapeut
fischer64
Va rog, poate un endocrinolog sa-mi raspunda si mie. Caci, in ciuda ritmului de lucru mai redus, presiunea din crestetul capului nu mi-a disparut. Apare mai intrens spre seara. Am observat ca atunci cand ma intind la orizontala, aceasta mai dispare un pic. Asadar, valorile analizelor medicale sunt: TSH 0.98 (valori de referinta 0.27-4.2), T4 6, 49 (valori de referinta 5.13-14.06), Calciu ionic 4 (valori de referinta 4.25-5.25), calciu total 8, 96 ( valori de referinta 9-10.5), Magneziu 2.08 (valori de referinta 1.9-2.5). Precizez ca mai fac si atacuri de panica, cam 1 pe saptamana, fara inclestari de maini. Nu am ameteli, am putere sa-mi coordonez miscarile, etc. Dar simt oarece presiune la gat, furnicaturi, o mica jena, inchit parca mai greoi. Mi-a zis cineva ca si o marire a glandei tiroide poate sa impiedice o artera cu sange care alimenteaza creierul sa lucreze normal. Inca nu am facut ecograf tiroidian. Astept un raspuns competent va rog.
0
14-12-2009, ora 20:28
flory 74
Nu este medic/terapeut
flory 74
Buna, fischer64
Ai gasit raspunsurile la intrebarile tale?
Cum te simti? Ce tratament iei pentru cap amortit?
Eu inca il am amortit de 1 an si jumate. Toti dau vina pe stres. Am fost la psihiatru si mi-a dat madicamente pentru depresie. Poate imi dai si mie un sfat.
Sanatate.
0
14-12-2009, ora 20:47
fischer64
Nu este medic/terapeut
fischer64
Buna Flory!
Slava D-lui, am gasit rapunsul la toate problemele mele. Era logic si era la indemana mea, dar frica mi se amplificase si.credeam ca am cine stie ce. Pe scurt : NU AM NIMIK! SUNT SANATOS. Stressul, oboseala, si agitatia s-au acumulat, si mi-au dat senzatiile pe care le-am descris mai sus. A fost o perioada foarte dificila din toate punctele de vedere, dar.cu ajutorul lui D-zeu am depasit-o. Nu am luat cine stie ce tratament, cu toate ca un prieten dr psihiatru imi recomandase antidepresive. Nu i-am urmat sfatul. Am apelat unori doar la xanax 0.25 pe care il luam uneori cand si cand seara. Acum stiu ca a fost pe fond de stres. Jena mi-a disparut complet, dar nu in interval scurt ci de 3-4 luni. Am facut si sport in perioada aceea. Acum lucrez iarasi in acelasi ritm infernal, si parca uneori mai resimt acea amorteala difuza. Insa.cel mai important...nu ma mai agit, put si simplu stiu cum s-o abordez. Cred flori ca suferi de stress. Daca doresti.poti sa-mi lasi un id ceva, poate putem schimba doua vb acolo. Pana atunci iti spun multa sanatate si numai bine
0
30-03-2010, ora 00:00
radius
Nu este medic/terapeut
radius
Asadar, raspunsul lui "Casa drhouse" a fost corect/competent. Atentie ca si piracetamul creeaza nervozitate si chiar si acea stare de amorteala in partea de sus a capului.
0
21-12-2017, ora 21:52
Zickno
Nu este medic/terapeut
Zickno
Salut Fischer64!

Eu am 23 de ani si de curand am patit si eu la fel. Am presiune sau apasare pe partea de sus a capului sau cateodata pe frunte. Analizele mi-au iesit bune, dar din cand in cand am senzatia de cap greu si-mi este dificil sa ma concentrez, un fel de ameteala.

Imi poti spune daca exista vreun secret anume prin care ai scapat? Sunt o persoana mai agitata de fel si ma pregatec sa intru in sesiune, imi e frica ca nu voi reusi sa invat pt examene. Tin sa mentionez ca sunt anul 4 si pana acum nu am mai avut asa ceva... e prima oara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •