Se poate din ca din cauza problemelor cu amigdalele sa ai probleme respiratorii?

11-07-2010
andreydvl
Nu este medic/terapeut
andreydvl
Am si eu o intrebare. Se poate din ca din cauza problemelor cu amigdalitele sa ai probleme respiratorii?, gen respirat mai greu oftat cascat etc. ? Va multumesc
6 comentarii
0
11-07-2010, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
termenul Amigdalite.. inseamna Inflamatiea amigdalelor palatine !!!
daca ele sunt foarte mari si inflamate.. da, dau probleme de respiratie.
daca amigdalele sunt mari...dar nu inflamate se numesc Amigdale hipertrofice sau amigdalita cronica hipertrofica !
TRebuie sa mergi la Un medic ORL.. sa vada cum se prezinta amigdalele.
0
11-07-2010, ora 19:39
andreydvl
Nu este medic/terapeut
andreydvl
eu am fost operat cand eram mic..dar sincer nu mai stiu daca au fost amigdalitetele sau polipii. Stiu ca m-au legat de un scaun si mi-a scos ceva din centru gurii din gat. Fac foarte des rosu in gat. Eu pe probleme de respiratie am dat vina si pe BRGE dar nu stiu ce sa mai cred. Posibil sa am atacuri de panica si problemele acelea de respiratie si de la BRGE si de la Amigdalite sau de la amandoua...va multumesc pentru acest raspuns rapid. si astept un nou raspuns. Va multumesc
0
12-07-2010, ora 06:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu stiu ce astepti de la noul raspuns..
dar pana nu te vede un medic ORL.. sa.ti spuna daca ai sau nu amigdale.. daca ai faringita si reflux..
nu am cum sa te ajut...
sau intra pe cmi_orl_dr.flueraru_romedic.ro
si o sa vezi conditiile unei Consultatie ORL.. Online
0
18-07-2010, ora 16:59
Gabriel27
Nu este medic/terapeut
Gabriel27
Buna ziua!

Ma numesc Gabriel, am 27 de ani si in urma cu 24 de ore am inceput sa am febra, frisoane, dureri mari in gat si dureri musculare. Am fost la camera de garda in timpul noptii, aveam temperatura 39, 5C si am fost diagnosticat cu amigdalita acuta dreapta pultacee.
Am primit tratament cu Eficef 200mg, 1 tb/12 ore, (10 zile) Tantum verde pastile 4-5/zi, Paracetamol Sinus 3tb/zi. Am inceput tratamentul imediat (azi-dimineata la ora 1) dar nu constat nicio ameliorare. Temperatura este 39, 4C, durerea de gat este la fel de mare sau poate un pic mai mare, iar Tantum Verde nu pot suporta din cauza gustului mentolat care imi irita si mai rau gatul.
Febra mai scade putin dupa Paracetamol, vreo 2-3 ore, apoi incep iarasi frisoanele.
Am baut ceaiuri caldute, am mancat putin (de nevoie si cu frica din cauza durerii) piure, supa, pilaf.
Ce ma sfatuiti sa fac? Sa continui in speranta ca va fi mai bine sau sa revin la medic in ideea ca poate e nevoie de schimbarea tratamentului?
In speranta unui raspuns cat mai rapid, va multumesc anticipat.
0
19-07-2010, ora 07:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci multa gargara cu apa cu sare + 4-5 pic de alcool iodat.
Mergi la un medic ORL.. sa vada gatul si sa confirme sau sa infirme diagnosticul...
0
06-02-2011, ora 10:59
ramonaiza
Nu este medic/terapeut
ramonaiza
asi dori sa stiu si eu daca anestezia locala la amigdalite se face cu xilina sau mai tr sa cumpar ceva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •