Amigdalita pultacee tratata cu ceftamil injectabil

16-04-2011
PRISACARU IULIA
Nu este medic/terapeut
PRISACARU IULIA
Buna ziua, am fost diagnosticata cu amigdalita pultacee, mi s-a recomandata pencilina cu gentamicina din 6 in 6 ore, dar alt medic mi-a zis ca mai bine sa fac Ceftamil 2g la 12 ore. am inceput cu Ceftamil tinand cont ca ma simteam foarte rau, ma sufocam si nu puteam inghiti, initial mi sa pus diagnosticul de viroza respiratorie(gripa) am stat o zi la pat, dar mi-am revenit relativ usor, dar a treia zi dupa diagnosticul de viroza respiratorie nu mai reuseam sa respir si nici sa mai inghit. M-am dus din nou la acelasi medic si mi-a zis ca am amigadalita pultacee si ca trebuia sa iau antibiotic din prima data, am mai consultat un dr si mi-a recomandat Ceftamil cica e din gama cefalosporine si asa am s aimi revin repede. Cert e ca dupa prima doza de Ceftamil cam dupa 4 ore am stranutat puternic si am eliminat pe nas un dop mare si galben cu mici punce de sange, era destul de tare si sincer dupa aceea parca respiram ca un nou nascut. in concluzie ca eu scriu prea mult sa merg in continuare cu acest tratament, am citit ca Ceftamil nu e pt amigdalita pultacee, aaa stati eu am o sinuzita purulenta mai veghe. Va multumesc foarte mult.
1 comentarii
0
16-04-2011, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai specificat la ce medici ai fost
amigdalita pultacee se oate trata corect la ORL sau Contagioase
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.