Amigdalita pultacee-cred ca au luat si copiii de la mine

29-03-2009
paunlaura
Nu este medic/terapeut
paunlaura
Am fost diagnosticata cu amigdalita pultacee de pe 26 martie, cu dureri foarte mari in gat, raguseala, stare generala rea, temperatura 39 si de atunci sunt in tratament cu Zinnat caps la 12 ore, trachisan, aulin, aerius. Mi s-a spart o "punguta" de puroi si am dureri in partea respectiva a gatului. Acum acuza dureri in gat si stare generala rea si sotul meu, iar fata care are1 an si o luna nu vrea sa manance deloc, este ragusita, are febra 38, 5 care scade la paracetamol dar revine dupa max 4 ore. Baiatul cel mare(3 ani) a terminat tratamentul cu antibiotic pe 19 martie si momentan mai tuseste doar la trezire sau la trecerea de la rece la cald. Am luat exudat de la mine si de la baiat si au iesit negative. Este cazul sa ii dau antibiotic si fetei sau nu?
1 comentarii
0
30-03-2009, ora 12:19
marcel68
Nu este medic/terapeut
marcel68
buna ziua, nu stiu ce este pultacee dar stiu ce este amigdalita, daca vrei un leac babesc de la o femeie ce i-a fost maseor la ceausescu, atunci fa ce va spun eu:ca sa scapi de dureri de amigdale faci in felul urmator :se ia jumate de litru de petrol de lampa, se pune intr-un borcan, borcanul se pune intr-o oala, in care pui apa atit cit sa treaca de nivelul petrolului cu un deget, se fierbe bine, o juma de ora, se lasa la racit, si in dimineata urmatoare se incepe tratamentu, care se face asa:la prima ora fara sa speli gura, iei o lingurita de petrol in gura si il tii o juma de ora(daca iei o revista, carte, rebus trece mai usor), pe urma il arunci( scuipi), faci asta timp de 15 zile una dupa alta.In ziua a 5-a, a 10-a si a 15-a, inghiti petrolul care l-ai tinut in gura.la noi in familie e ereditara aceata boala pina am descoperit eu acest leac.asa ca voi decideti, in plus acest petrol curata si sinuzita, si tot ce se numeste infectie in zona capului, a fetei...eu am 5 ani de cind am facut asta si de atunci nu mai am probleme cu amigdalele, ceva usor, mai este dar nici pe departe cum era.bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.