Amigdalita cu stomatita?

12-12-2013
mirela7107
Nu este medic/terapeut
mirela7107
Buna ziua,

Adolescent 15 ani, probleme recurente dureri de gat cu probabil puroi sau probabil stomatita. Spun probabil pentru ca as dori mult sa aud si o alta parere despre acest caz. Va prezint ultima infectie. Debutul a fost cu dureri in gat si putin rosu, febra 37.5. Am fost la medicul ORL si ne-a prescris ospen 1000 la 12 ore si nurofen. Am luat 5 zile si la sfarsitul celei de-a 5 zi sub antibiotic s-a facut febra, de aceasta data pana la 39.5. Am mers din nou la acelasi medic si -a constatat ca erau amigdalele cu puroi (o infectie destul de serioasa). Am primit reteta cu klacid 500 tot la 12 ore, paracetamol si ceva de supt. Dupa cam 3 zile nu a mai facut febra dar au aparut afte pe peretii interiori ai gurii si ceva pe cerul gurii (ceva alb). Am zis la inceput ca ar fi puroi, dar citind acum pe forum ma gandesc ca ar putea fi si o stomatita. Dupa 7 zile nu ne mai doare gatul si au trecut si aftele dar am mai patit din astea si as vrea sa mai stiu o parere. Poate este altceva si nu tratam corect.
Ce analize ar trebui sa facem in cazul in care se mai intampla ca sa putem trata corect.
Ma gandesc ca luam totusi prea multe antibiotice.

Multumesc mult!
3 comentarii
0
12-12-2013, ora 13:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza amigdalitelor si stomatitelor.. poate fi un regim alimentar incorect
cu mult acru, acid, fructe citrice care irita faringele si mucoasa gastrica
cred ca e cazul de un consult la gastrologie si un regim corect alimentar
local pentru faringe.. inhalatii, gargara, tab de supt sau sprey cu efect antiinflamator.. minim 3 saptamani dupa acutizare
0
16-12-2013, ora 09:30
mirela7107
Nu este medic/terapeut
mirela7107
Multumesc pentru timpul acordat! Citrice nu mananca prea mult, in schimb mananca zilnic mere si morcovi. Merele pot provoca acid?

Multumesc!
0
16-12-2013, ora 22:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
verzi si acre...normal ca provoaca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: