Amigdalita cronica

10-09-2012
BDzsulia
Nu este medic/terapeut
BDzsulia
Stimate Domnule Doctor,

Problema mea este urmatoarea: de foarte multi ani migdalele imi creeaza probleme. Ma imbolnavesc cam din 2 in 2 luni, amigdalita pultacee. Acum am decis sa le scot, dar domnul doctor de la orl a sugerat ca mai intai sa fac un tratament cu Moldamin, 2 luni, sa vedem cum reactionez. Rezultatele analizelor medicale au fost bune: ASLO normal, streptococ beta hemolitic absent. Nu sunt convinsa ca tramatentul cu Moldamin o sa ma ajute, daca nu am infectie in corp. As vrea sa va cer parerea dumneavoastra despre acest lucru. O alta intrebare as vrea sa va mai adresez, nu inteleg de ce ma imbolnavesc atat de des daca aslo este normal, si nu am streptococ in gat, poate fi de la o alta cauza?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Cu stima, Iulia
1 comentarii
0
11-09-2012, ora 08:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da pot fi mii de alti agenti patogeni ( microbi, virusi.. care duc la inflamatie)
2 amigdalele trebuie neaparat rezolvate
se poate si operatia clasica ( daca amigdalele sunt foarte mari in volum)
dar se poate si micsorarea lor in volum cu radiofrecventa sau laser( daca sunt medii sau micis i au infectia in criptele amigdalelor
daca mai faceti aceste amigdalite des.. puteti risca si complicatii la distanta dar si locale
3 inflamatia din gat.. poate fi mentinuta si de la un reflux gastro esofagian
la acest capitol gasiti f.multe sfaturi pe forum.. despre regim si tratament local
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •