Amigdalita cronica - probleme

85 comentarii 1 2 3
0
16-04-2011, ora 22:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuie sa ei medicamente ( antibiotice, antiinflamatoare)
se poate antacid pastile mesticabile ( cred ca problema este gastrica, de la sucul citric)
se poate si propolis cu Vit C sau echinacea de supt
Exclus din alimentatie tot ce este Acru, acidulat sau citric
faceti gargara, multe ceaiuri calde de baut...) fara zahar
0
17-04-2011, ora 19:52
Ramo87
Nu este medic/terapeut
Ramo87
Buna seara. Amigdalita a fost parte din copilaria mea, iarna 2 saptamani eram la pat doua mergeam la scoala.Mereu mi s-au prescris antibiotice, si imi trecea in cateva zile.Din adolescenta nu am avut decat rar astfel de probleme.
De acum 5 zile amigdalele s-au inflamat, s-au inflamat si ganglionii, am facut si febra si nu am reusit sa mananc.De 4 zile iau Ampicilina 500.S-au mai retras putin amigdalele, dar disconfortul persista si inca fac febra.In acest moment am temperatura 38, 4.Intrebarea mea este daca dupa 4 zile de antibiotice luate din 6 in 6 ore, adica 14 antibiotice luate pana la aceasta ora, nu ar fi trebuit sa ma simt mai bine? De obicei dupa primele antibiotice luate ma simteam mult mai bine.Va multumesc anticipat.
0
17-04-2011, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca trebui esa consulti un medic ORL..si dupa 3 saptamanui de la vinedecare sa mergi si sa rezolvi cu amigdalele chirurgical( clasic sau cu radiofrecventa)
0
17-04-2011, ora 22:07
Ramo87
Nu este medic/terapeut
Ramo87
Va multumesc mult pentru raspuns, dl doctor.
0
15-06-2011, ora 23:16
emy30
Nu este medic/terapeut
emy30
Buna seara.am 30 de ani si de mica am avut probleme cu amigdalele, dar cam de aproape 3 ani in momentul cand apas pe ele imi ies saculeti galbeni cred ca de puroi care au miros urat, rareori mi se inflameaza ft rau si imi fac deglutitia greoaie, nu pot sa zic ca nu am facut nimic ca sa le tratez, am incercat dar tot la fel iar acum am o problema la ficat si nu mai imi permit sa mai iau medicamente ptr ca stiu ca afecteaza ficatul, VSH si PROTEINA C REACTIVA imi ies tot timpul modificate parametrii mariti, pana acum 1 an imi iesea si ASLO ft crescut, acum numai.acum nu ma deranjeaza numai ca este infectia aceia in ele, si nu stiu ce sa fac daca sa intervin chirurgical sau nu referindu ma la varsta aproape 31 mai este indicat sau nu, cu toate ca sunt constiinta ca de la ele pot sa plece durerile articulare sau ar putea ataca si inima.va multumesc frumos.
0
16-06-2011, ora 07:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Un medic ORL.. care o sa vada amigdalele, o sa va spuna daca se poate numai sa le micsorati cu radiofrecventa sau laser sau trebuie scoase chirurgical
0
16-06-2011, ora 21:35
tatianamicu
Nu este medic/terapeut
tatianamicu
Buna seara, ma numesc Tatiana si am fost diagnosticata acum 2 ani cu amigdalita criptica, pana acum nu am avut amigdalele inflamate sau dureri decat disconfortul cazeumului din cand in cand, De 2 saptamani, am dureri la inghitire si putin umflat gatul, ma preocupa mai ales sa nu fac alte complicatii, va rog spuneti-mi acele resturi care se strang in cripte se pot infecta? In Craiova se efectueaza decat operatia clasica de scoatere a amigdalelor lucru pe care nu il doresc. Spuneti-mi d-voastra folositi: amigdalotomia (îndepărtarea parţială a ţesutului amigdalian) sau criptoliza amigdaliană (distrugerea criptelor amigdaline), si ce implica mai exact: ca risc, sangerare, durere in timpul interventiei sau dupa, sau daca as putea evita interventia si imi puteti recomandai un tratament, naturist eventual,
Am 39 de ani. MULTUMESC FRUMOS
0
17-06-2011, ora 07:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
-DA, acele resturi care se strang in cripte se pot infecta !! si cred ca acum aveti o amigdalita cronica acutizata si necesita mult tratament local cu inhalatii, gargara, tab de supt, regim alimentar.
-Personal pot face in cab, cu radiofrecventa si
Amigdalotomia.. care implica rezectia partiala a amigdalelor, fara sangerare si fara alte riscuri ( se practica in cazul cand amigdalele sunt mari si nu pot fi micsorate prin 1 singura sedinta de criptolizis)
si Criptolizis... in acest caz nu se taie nimic.. doar se actioneaza cu radiofrecventa in cripte.. unde se obtine dublu efect
1. se distrug microbii din cripte
2 se produce o necroza a tesutului amigdalian.. si peste 10 zile amigdalele raman mult mai mici.. cu criptele mai largi si mai scurte.. in care NU se mai cumuleaza cazeum.
Dupa ce vad amigdalele decid care metoda se cere aplicata.
se poate chear pe o amigdala se se impuna amigdalotomia si pe alta numia criptolizis..
depinde de marimea lor.
faceti cateva poze cu amigdalele ( tel mobil sau aparat foto) atasatile pe mail
dupa ce vad pozele putem vorbi si despre tratament

Pentru Urgente, sfaturi si recomandari in probleme ORL
Numar Telefon Dr. Flueraru
0906 160 908. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
0
22-07-2011, ora 18:32
ionut007
Nu este medic/terapeut
ionut007
buna ziua.am si eu o frica asa in mine...akma cateva luni am fost diagnosticat cu amigdalita cronica hipertrofa, amigdalita este cea de pe partea dreapta..am urmat un tratament.cu mai mai multe tipuri de pastile, dar fara efect...penicilina nu pot face pentru ca sunt alergic. ..partea dreapta a gatului e putin umflata, iar akm de vreo 5 zile sub urechea dreapta am o mica umflatura pe interior..c.am 1 cm... aveti idee ce ar putea fi ? imi este frica sa nu fie ceva mai grav...multumesc si astept raspuns
0
24-07-2011, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. este un proverb romanesc.. ( de ce iti este frica de aceie nu scapi) asa CA.. NU trebuie sa,.ti fie frica niciodata de nimic.. NU ajuta la rezolvarea problemei !!!
2 ai o amigdalita crionica..si acum faci si un ganglion limfatic din cauza acelei inflamatii cronice
3 poti sa te operezi de amigdalita clasic..sau sa recurgi la reducerea lor in volum cu radiofrecventa
mergi la ORL..si vezi ce se poate face
0
31-07-2011, ora 23:52
AureliaBEST
Nu este medic/terapeut
AureliaBEST
Buna seara. Maine fac opperatie pt a-mi scoate amigdalitele deorece sforaiam ff rau, la endoscopie amigdalitele mele erau fff mari si inflamate iar dr orl a decis sa mi scoata amigdalitele.Intrebarea mea este cum face anestezia local sau totala? mor de frica! mai am voie sa mai fumez? ce trebuie sa manamc dupa? Va multumesc!
0
01-08-2011, ora 07:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. la endoscopie..orice se vede marit in volum
2 Amigdalele se vad foarte bine si fara endoscopie.. cu un apasator de limba si gura deschisa ( poate e vorba de polipi(, vegetatii adenoide??? acolo intradevar este nevoie de endoscopie casa vezi )
anestezia numai la copii mici se face totala.. la adulti locala sau la cerere. ( nu ai specificat cati ani ai)
3 NU ai voie sa fumezi
4 Mancare 10 zile numia moale sa fie
0
12-07-2012, ora 19:38
maria.mari
Nu este medic/terapeut
maria.mari
buna seara.as avea si eu o intrebare..am o esofagita de reflux..dar acum nu stiu de ce in momentul in care stau in curent simt un gust neplacut in gat si mi se inflameaza amigdalele, sau dupa ce mananc la fel..am facut aslo vsh hemoleucograma..toate sunt in regula, mai putin anemia...ce ar putea fi?am si un ganglion dupa urechea dreapta cam de vreun an..ast un sfat d-le doctor.Va multu
0
12-07-2012, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
refluxul gastric afecteaza mucoasa faringelui si amigdalele.. prin acea iritatie cu acidul gastric faringele si amigdalele devin mai sensibile
trebuie sa teci pe un stil de alimentatie foarte sanatos si corect ales.. iar pentru gat toate tratamentele care le gasesti pe forum.. cu inhalatii, gargara, aromoterpie..s.a
0
13-07-2012, ora 02:17
Budica Lucian
Nu este medic/terapeut
Budica Lucian
Buna seara, am si eu o problema mai complicata daca-i pot spune asa. am avut si am probleme cu amigdalitele din totdeauna (se inflamau foarte des) cam de 7-8 ori pe an si ulterior intr-o seara acum 3 ani a aparut o problema cardiaca, problema a constat atunci intr-o tahicardie putrernica urmata a 2-a zi de o dureri in piept, spate, gat si mana stanga... am mers imediat la spital si mi s-a facut EKG si alte investigatii si mi s-a spus ca nu am nimic, dar durerile nu se mai ameliorau asa ca am fost la un alt medic si mi s-au facut investigatii mai amanuntite (ecografie cardiaca) si mi s-a dat tratament cu propanolol 10mg la nevoie. in timp durerile au cedat dar de atunci ele apar cand si cand si nu pot depune efort fizic, asta fara un diagnostic exact. de atunci pana in prezent ma confrunt cu aceste dureri precordiale , bineinteles ca am mai fost la cativa medici cardiologi dar cu acelasi raspuns, ca am avut cateva internari in spitale din cauza amigdalitelor, iar ultima dara (acum 3 saptamani) mi s-a recomandat de catre medicui de la ORL din spital sa le tratez chirurgical dar cu anestezie totala din cauza problemelor cardiace, ceea ce nu se face in acel spital ca este o amigdalita cronica hipertrofica.si momentan sa fac moldamin una 7 zile timp de 3 luni. De ce a aparut aceasta problema cardiaca suparatoare nimeni nu mi-a spus.. ce e de facut acum ? oare va dispare problema cardiaca dupa scoaterea amigdalitelor si tratamentul ulterior?
0
13-07-2012, ora 10:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai scapat un timp pretios de a scoate amigdalele la timpul potrivit.. si a evita complicatiile
acum nu poate nimeni sa.ti spuna daca o sa treaca problema cardiaca complet.. dar cu siguranta o sa o poti trata.. daca scoti amigdaele
este sigur faptul ca TREBUIE sa scoti amigdalele neaparat cat mai urgent
tot foarte sigur este ca daca nu scoti amigdalle.. mai risti si complicatii la rinichi..si un reumatism
0
13-07-2012, ora 11:55
Budica Lucian
Nu este medic/terapeut
Budica Lucian
am inteles, si va multumesc mult pentru raspuns.. imi puteti recomanda pe cine din Prahova eu stiu pe la Bucuresti sau pe langa, care sa se ocupe cu asa ceva ?
0
15-07-2012, ora 11:17
robbi30
Nu este medic/terapeut
robbi30
Buna ziua,
am fost diagnosticat cu amigdalita cronica recidivanta de catre dr. ORL, in urma repetatelor inflamari ale amigdalelor, aprox. de 6-7 ori numai in ultimul an, facand de cele mai multe ori si febra de 38-39. Inainte nu faceam chiar asa de des.
As dori sa ma operez prin radiofrecventa.
1. Spuneti-mi va rog, daca aceasta metoda este potrivita in cazul meu.
2. Am inteles, ca prin radiofrecventa nu se scot amigdalele in totalitate, ci doar partial. Daca se scot doar partial, ceea ce ramane nu se va mai inflama in viitor?
Va multumesc!
0
16-07-2012, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da, este potrivita in cazul Dvs
2 cu radiofrecventa se pot scoate si in totatlitate.. se poate scoate partial ( si nu se mai inflameaza restul amigdaliian..fiindca criptele raman foarte scurte si nu cumuleaza infectii)
0
16-11-2012, ora 15:08
b_marcela08
Nu este medic/terapeut
b_marcela08
Buna ziua. Ma doare foarte tare in gat, mai exact in partea stanga - amigdalita stanga. Pana acum am luat amoxacilina, tantum verde, nurofen raceala si gripa, theraflu. Am folosit si sray pentru gat Hexoral, am facut gargara, am baut ceaiuri. Nimic din toate cele mentionate nu au reusit sa-mi amelioreze durerea. Nu pot manca de durere, nu pot inghiti. Nu stiu ce sa mai fac. Care este sfatul dumneavoastra pentru starea mea? Multumesc!
0
03-09-2017, ora 21:13
maria botea
Nu este medic/terapeut
maria botea
Buna seara dnul doctor! Fiicei mele de 5 ani i-a iesit in urma analizelor Aslo 397;Exudat nazal prezent staphyloccocus aureus ; de o luna are amigdalitele marite si are o tuse seaca. Este un copil careca facut de la 8 luni bronhopneumonie, am tratat-o un an la medicul alergolog pt astm bronsic pe fond alergic si viral, pt Aslo marit si repwtate candidoze bucale, stimatite aftoase si candida. Acum pur si simplu nu mai stim ce sa mai facem. Daca se poate sa ne sfatuiti va rog.
1
04-09-2017, ora 19:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lucrurile sunt mult mai simple decat credeti
1 Este un copil cu probleme digestive din Copilarie...
unele alimente duc la reflux gastro-esofagian in somn
acidul gastric ajunge in gat noapte, poate fi aspirat in trahee si de acolo bronhopneumoniile
amigdalele si polipii mariti, faringe uscat si tuse
2 probleme de digestie duc la maabsorbtie a nutrientilor.. de acolo imunitate scazuta si diferite infectii
3 cand digestia nu este corecta.. Inestinele devin incarcate, nu mai au capacitatea sa elimine toxinele si alergenii din corp.. lucri care se traduce prin alergiii, boli de iele, bolii autoimune
4. asa ca nu cautati doar rezolvarea problemelor ORL
schimbati radical stilul alimentar
faceti nvestiagtii si tratamente la gastrologie
0
04-09-2017, ora 20:15
maria botea
Nu este medic/terapeut
maria botea
Va multumesc mult domnule doctor! O seara frumoasa va doresc! Maria
0
08-02-2018, ora 22:43
deka
Nu este medic/terapeut
deka
Buna seara,
Vreau sa va intreb, daca se permite sa alerg dimineata sau in timpul zilei, in timp ce am fost diagnosticat cu amigdalita cronica. Acum urmez un curs de lecuire cu Azitromicina. Temperatura nu am, gitul nu ma doare, am doar niste pete de punoi pe amigdale, care se micsoreaza in timp ce iau antibioticul scris mai sus.
Vreau sa va spune-ti parerea in privinta alergatului ? N-o sa afecteze frigul de afara mai mult amigdalele ?
Multumesc anticipat.
0
09-02-2018, ora 08:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 se poate alerga, normal se inspira pe nas si se expira pe gura
2 faci consult la gastrologie..si citesti ce am mai scris pe forum caum alimentele acre, acide, acidulate, afecteaza faringele si amigdalele
Adaugă un comentariu / răspuns
85 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: