Amigdalita

16-07-2012
mihapopa1986
Nu este medic/terapeut
mihapopa1986
Buna Ziua,
De cateva zile mi s-au umflat amigdalele, febra 38-39 si ce ma ingrijoreaza mai tare sunte niste pete albe pe amigdale vizibile cand deschid gura. Anul trecut am fost diagnosticat cu streptococ pentru care am luat penicilina, dar nu sunt tocmai convins ca am scapat total din moment ce de cateva luni am mai avut unele dureri ale gatului si respiratie urat mirositoare cu muci in gat. Momentan nu sunt in tara si iau ibuprofen si panadol pentru ameliorarea situatiei. Este necesara interventia chirurgicala? De asemenea ce parere aveti despre ibuprofen si panadol in asemenea cazuri. Ce tratament pot efectua pentru a scapa deoarece acum cativa ani am mai suferit de amigdalita
2 comentarii
0
16-07-2012, ora 07:54
30andreea
Nu este medic/terapeut
30andreea
Buna cred ca va trebui sa mergi la medic pentru o mica incizie, mama mea a vut aceiasi problema si numai asa s-a solutionat ar trebui sa iei si niste antibiotice infectia nu o poti trata doar cu ibuprofen.Sanatate
0
16-07-2012, ora 21:36
mihapopa1986
Nu este medic/terapeut
mihapopa1986
Au mai trecut din simptomele grave, in sensul ca febra a scazut considerabil, iar la inghitire pot zice doar de un mic deranj care nu ma afecteaza atat de tare. Este mult 4 saptamani sa raman cu acele pete albe pe amigdale? Problema e ca doar atunci pot sa fiu consultat de un ORL-ist, lucrez in alta tara si nu am asigurare medicala, iar pentru a ajunge la un medic de familie trebuie sa treci printr-un adevarat calvar birocratic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.