Amigdalita

03-11-2009
Roberto Blanco
Nu este medic/terapeut
Roberto Blanco
Buna ziua,

De cateva zile am amigdalele foarte umflate, purulente si ma simt usor ametit. Nu ma doare gatul deloc nici macar cand inghit. Ce imi recomandati sa fac? Multumesc anticipat !
11 comentarii
0
03-11-2009, ora 19:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un medic ORL.!
Marirea amigdalelor in volum.. fara durere si febra.. nu este un semn bun!
0
06-01-2010, ora 16:21
elizu
Nu este medic/terapeut
elizu
buna ziua, de unde stiu daca am amigdalita bacteriana sau virala?eu sunt sub tratament cu moldamin(in urma cu 4 luni am facut amigdalita repetata, aslo marit, proteina c pozitiva), acum de vreo sapt am inceput cu usturimi in gat, acum ma doare rau amigdala stanga si pare si putin imflamata, ce sa fac?mentionez din nou ca sunt sub moldamin ttratament.multumesc frumos!
0
07-01-2010, ora 08:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect este ca sa mergeti acum sa va vada la ORL.
tratamentul cu moldaminaprotejaza de o infectie bacteriana.. dar NU si de una virala. !
diferenta este ca.. amigdalita bacteriana.. este pultacee, cu depuneri pe amigdale sau eliminari din cripte.
o amigdalita virala e doar cu congestie si inflamatie.. fara puroi. !
0
08-03-2010, ora 21:29
claudia-ioana
Nu este medic/terapeut
claudia-ioana
buna, sunt din Zalau si am o problema cu amigdalele, o data pe luna sau la doua luni odata mi se inflameaza amigdalele si fac puroi, am luat o multime de antibiotice, Zinat, Agumentin, injectabil cu penicilina, dar de fiecare data apare dupa tratament dupa o luna sau doua. acum am luat AZITROX, am terminat tratamentul dar nu mi-a trecut puroiul, va rog sa-mi dati un sfat, ce as putea sa incerc, poate ceva naturist, sau un tratament ca sa-mi treaca definitiv. Am facut si analizele, nu am nici o bacterie in gat, endoscopie, unde mi-a gasit o gastrita si atat.va rog sa ma ajutati, multumesc anticipat!
0
08-03-2010, ora 22:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lucrurile nu sunt asa de siple cum par...
faptul ca ai o gastrita, posibil cu refux gastroesofagian... duce la o iritatie a mucoasei faringelui si a amigdalelor, fapt ce duce la o usoara inflamare si infectare a lor!!!
1. NU mai folosesti bauturi aciduylate, fructe citrice si muraturi.
2 Faci multa, multa gargaradupa masa si folosesti pastilute antiinflamatoare de supt
3. mergi al ORL.. sa decida daca amigdalele trebue scoase sau tratate, pentru a evita o complicatie la distanta sau pentru a evita o complicatie pe viitor !!!
0
09-03-2010, ora 23:01
claudia-ioana
Nu este medic/terapeut
claudia-ioana
va multumesc, o sa merg si la ORL, si o sa urmez si primele doua sfaturi, multumesc mult
0
09-04-2010, ora 19:10
claudia-ioana
Nu este medic/terapeut
claudia-ioana
buna ziua, am fost la ORL si mi s-a recomandat scoaterea lor, saptamana viitoare sunt programata, imi puteti spune cate ceva despre operatie ?? sunt putin speriata, va multumesc
0
12-04-2010, ora 23:05
elizu
Nu este medic/terapeut
elizu
BUNA ZIUA, in urma cu o sapt am fost la medic ca mi s-a infectat amigdala dreapta, mi-a dat zinnat de 500 mg, 1 la 12 h.Dupa 4 zile de antibiotic, pare ca-mi trecuse, dar n-am intrerupt antibioticul.In a 5-a zi, mi s-a infectat cealalta amgdala, stanga.Ce sa fac?iau in continuare zinnat.Am inteles ca se poate lua pana la 10 zile.multumesc!
0
16-04-2010, ora 13:12
simona simona
Nu este medic/terapeut
simona simona
Buna ziua domnul doctor nici nu stiu cum sa incep... cert este ca sunt foarte speriata acum cateva luni inainte de sarbatorile de iarna aveam dureri de gat, tuseam etc...eu presupun ca de la tigari, nu fumam mult cei drept cred ca mai bine zis ma prosteam si trageam in gat.Am fost la doctor in fine am luat pastile de supt. sa zicem ca mi-a mai trecut au venit sarbatorile si na prostie am inceput sa ma prostesc dinou cu tigarile sa fumez e exact ca inainte si de atunci ma doare gatul, simt un disconfort in gat, e rosu e facut varza, parca se vad si niste vinisoare rosi nu stiu sigur, ma irita cand mananc iute, cand beau acidulat. Sunt foarte speriata pt ca imi e frica sa nu am cancer la gat precizez ca de 4 luni de cand a inceput acesta teroare nu am mai fumat. Am luat tot felul de prosti, tot felul de bomboane si nimic. Mie frica sa nu am cancer.Am fost azi la doctor si mia dat sa fac gargara cu ceai de galbenele, si inca o solutie care trebuie preparata la farmacie ceva cu glicerina si nu mai stiu ce, si mia zis sa vin dupa o saptamana la control.Va rog din suflet sa ma lamuriti imi e foarte frica Va multumesc
0
24-04-2010, ora 22:05
claudia-ioana
Nu este medic/terapeut
claudia-ioana
buna seara domnule doctor, as dori sa va intreb daca am voie sa merg la salina dupa 12 zile de la operatia de scos amigdalele ? va rog frumos sa-mi dati un raspuns, va multumesc!
0
25-04-2010, ora 10:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simona.
este simplu.. ai o iritati faringiana.. legata de probleme gastrice.
renunti la bauturi acidulate si fructe citrice..
facai gargara si ei Redigest pentru a calma refluxul gastroesofagian 3 pe zi 3 saptamani.. si o sa uiti de probleme si de frica.

Claudia
DA.. poti sa mergi un de iti doresti.
Tii regim alimentar.. fara acidulatea, acru si fructe citrice...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: