Amigdalita?

15-06-2009
cosminhards
Nu este medic/terapeut
cosminhards
Am urmatoarele simptome, de doua zile: amigdale inflamate, durere in gat insotita de mucus galben (il vad atunci cand ma uit cu lanterna in gat), durere de cap, febra scazuta (in general, 37, 1-37, 4; azi noapte pe la 5 noaptea am avut 38, 1 - cel mai mult de pana acum). Astazi a inceput sa ma doara si urechea dreapta, si dimineata cand ma trezesc imi simt gatul plin si ma ustura, in special in partea dreapta. Ma simt si putin ametit. Am luat nurofen forte, unul ieri si jumatate astazi, de dimineata, urmand sa mai iau jumatate diseara. Am mai avut simptome foarte asemanatoare acum cateva luni, iar doctorul mi-a spus ca este amigdalita si mi-a dat antibiotice(intai Klacid, apoi amoxicilina), Bioparox pentru gat si Erdomed pentru tuse (de data aceasta nu tusesc).

Sa reincep acelasi tratament cu amoxicilina si Bioparox, impreuna cu Nurofen forte? Stiu ca amigdalita poate fi de doua feluri, virala si bacteriana, iar daca este virala, antibioticele nu vor avea nici un efect. Ce parere aveti?

Va multumesc!
1 comentarii
0
15-06-2009, ora 20:18
trifan francesca
Nu este medic/terapeut
trifan francesca
parerea mea este sa te duci la medicul de familie sau la ORL.nu lua pastile fara prescriptie medicala, poate dauna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.