Amigdalectomie sau nu ?!

31-05-2008
Luccian
Nu este medic/terapeut
Luccian
Buna ziua. Pt ca am citit aproape toate mesajele implicit sfaturile medicilor de pe acest forum, m-am hotarat sa imi creez si eu un cont pe acest site care, de altfel, este foarte util. Ma confrunt cu o problema, stiu, deja de prea multe ori pomenita aici : problema streptococului, amigdalitelor pultacee repetate. Am 20 de ani si inca de cand mergeam la gradinita au aparut aceste probleme.Presupun ca aceste glande limfatice prezinta o sensibilitate exacerbata la mine, deoarece, si din cauza unui simplu pahar de apa (nu exagerat de rece) eram cu gatul in "pioneze".
Problema e ca in urma acelor trat. cu moldamin..am fost oarecum diagnosticat cu RAA, am si un suflu sistolic..rezultatul electrocardiogramei a fost bun si oricum nu era ceva ingrijorator, doar ca uneori am perioade care tin cateva zile cu dureri in zona inimii, cand respir, cand dorm in decubit lateral stang, am o circulatie sanguina proasta, imi amortesc memebrele superioare si inferioare foarte tare (uneori nici nu le mai simt cateva secunde) daca stau mai mult de 1 minut intr-o anumita pozitie, palpitatii, carenta de calciu, articulatii dureroase desi tot fac tratament cu, Ca + Vit.D, e bine o saptamana apoi parca nu am facut deloc. (cu CalciVid am facut tratament). ASLO marit :500.
Anul trecut am facut ultima tura de moldamin..cu intervale de timp intre injectii..ultimele 2 cu o luna distanta intre ele. Si a fost totul bine, nu am mai avut probleme grave, decat o singura data am mai facut rinofaringita. Iar de la inceputul acestui an..e a doua oara cand fac amigdalita pultacee. Prima data a fost o forma mai usoara, in ideea ca dupa primele 3 comprimate de antibitic am simtit o imbunatatire a starii de sanatate.Asta s-a intamplat prin luna ianuarie. In momentul de fata am facut din nou amigdalita pultacee dar de aceasta data e groaznic, sunt inflamate in exterior (parca am oreion), dureri foarte mari, probleme de deglutitie, desi fac tratament cu antibiotic deja de 5 zile, nu vad nicio imbunatatire, si febra se mentine constant la 37. As vrea sa scap de aceste probleme, sa pot manca si eu inghetata fara griji :( si sa nu imi mai incarc organismul cu atatea antibiotice (mai ales injectii). Nu stiu ce sa fac, parerile sunt impartite, doctorul meu de familie nu imi recomanda amigdalectomia, matusa mea, care e tot cadru medical e de parere ca trebuiesc scoase. Ideea e ca mi se pare traumatizanta anestezia locala, sunt cam fricos la capitolul asta. Astept un raspuns/parere. Va multumesc mult.
13 comentarii
0
31-05-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Atentie mare, in reumatismul articular acut sunt lezate toate tesuturile inimii (pericard, miocard si endocard), situatie in care ELECTROCARDIOGRAMA nu e prea eficienta, nedand suficiente elemente de certitudine. Este util tratamentul cu Moldamin (penicilina cu actiune lenta), care, practic, trebuie continuat pe o perioada nedeterminata. In reumatismul acut, o mare problema o constituie existenta focarelor infectioase (ex. amigdalite cronice), iar inlaturarea chirurgicala a amigdalelor se impune in aceste cazuri! Parerea mea ca inlaturarea chirurgicala a amigdalelor este obligatorie, dar trebuie sa tineti seama ca daca aceasta interventie face ca amigdalele sa nu mai fie o sursa de infectie, totusi pot continua sa apara faringite streptococice, fata de care tratamentul cu Moldamin se impune.
0
31-05-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Sanatate!
0
31-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Luccian!
Daca ai citit, dupa cum spui, toate mesajele de pe romedic.
trebue sa.ti fie clar.. ca nu ai alta solutie.
Operatia este OBLIGATORIE..si cu cat mai repede cu atat mai bine pentru organizmul tau.
Ai deja suficiente complicatii de la amigdalitele repetate..si fiecare acutizare mai complica lucrurile.
Cat despre teama si anestezie... pot sa.ti spun ca asa interventii pot fi facute si cu anestezie generala !
Succes
0
01-06-2008, ora 00:00
Luccian
Nu este medic/terapeut
Luccian
Va multumesc mult pentru sfaturile oferite ! Saptamana viitoare imi fac analizele deoarece nu am terminat inca tratamentul cu antibiotice pentru amigdalita recenta. Apoi o sa fac ceea ce trebuie facut pentru a scapa de aceste probleme. Mai am inca o intrebrare, exista o anumita perioada in care aceasta interventie chirurgicala trebuie executata? Am inteles ca toamna sau primavara. Nu stiu daca este adevarat. Multumesc
0
01-06-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
dar totusi mai foloseste si medicamente pentru ridicarea sistemului imunitar.prea repede se recurge la scoaterea amigdalelor. eu unul nu iti recomand sa ti le scoti..foloseste Ribomunil, Baraca etc
0
02-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU..nu este un timp prestabilit pentru interventie!
DAR..nu mai repede de 3 saptamani dupa ultimul tratament pentru acutizare!
0
20-08-2009, ora 22:16
filip88
Nu este medic/terapeut
filip88
Buna ziua domnul doctor. Am mai lasat un alt mesaj pt ald medic privind infectia amigdalelor.Eu traiesc in strainatate iar medici de aici mi-au zis ca operatie de amigdale se face numai cu anestezie generala si sunt terifiat de aceasta anestezie.E f ironic pt ca in ro le e frica de cea locala in schimb eu as de orice sa mi se faca anestezie locala.am probleme fffff mari cu amigdalele, deja pe cea dreapta am un abces si nu imi mai trece cu antibiotic.am si eu nevoie de un sfat de la dvs daca nu sunt prea insitent.va multumesc
0
21-08-2009, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce sfat pot sa va dau..?
1. sa va luati un concediu si sa veniti sa va operati in tara!
2. pana rezolvati problema cu operatia..
trebue sa faceti multa, multa gargara.. cu apa sau ceai cald+ 1/2 lingurita sare+ 5 pic de iod !
tab. de supt.. cu menta si eucalipt( oarecare)
eurespal 3 pe zi.. 10 20 de zile
regim strict alimentar.. fara rece, acru.. si bauturi acidulate!
0
29-08-2009, ora 21:48
filip88
Nu este medic/terapeut
filip88
va multumesc mult pt sfaturi!!!!!!!eu am avut acuma de curand o tentativa de a mi le scoate aici si mi-a dat sa fac niste analize de sange intai si am lesinat cand mi-au luat sange.in ro as venii si in acest moment dar incep scoala in sep acuma si nu stiu daca pot venii, sunt student la colegiu.oricum voi vedea ce va iesii!inca odata va multumesc mult de tot pt sfaturi, filip
0
09-10-2009, ora 16:54
Havin
Nu este medic/terapeut
Havin
Domnule doctor, am amigdalita criptica cazeoasa...este posibil ca din aceasta cauza sa am mereu in zona amigdalelor o secretie, chiar daca nu sunt racita?
0
09-10-2009, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
das. secretiile sunt din amigdale.. si cel mai grav este ca asa gen de amigdale.. pot da complicatii la distanta fara sa faci amigdalite.
ar trebui sa mergi la ORL.. sio sa rezolvi definitiv aceasta problema.
0
01-09-2012, ora 08:49
Mashulea
Nu este medic/terapeut
Mashulea
Buna..eu am fost diagnosticata cu tonzilita cronica remisie, pe cind mereu am migdalele marite usturimi la nivelul lor si iarasi problema de a inghiti si miros neplacut din partea lor...Deacu am 3 ani de cind am acest diagnostic, nu am luat in serios totul acum am pielonifrita cronica si plus la asta candida, pe cale reumatologica valorile sunt fft mari...mi-e infectat tot organismul si totusi mie frika sa merg la amigdalectomie..Am o intrebare, nu am sa am mai tirziu mai mari probleme fara ele?
0
03-09-2012, ora 09:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. o sa fie probleme.
trebuie neaparat sa scoti amigdalele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: