Amigdalectomie prin coblatie la 7 ani?

19-02-2009
edelweiss
Nu este medic/terapeut
edelweiss
Buna ziua, sunt mamica unui baietel de 7 ani, care face amigdalita foarte des. Anul trecut a facut de 5 ori, in ultimele dati de 3 ori consecutiv. Face forme urate cu febra mare si varsaturi. In decembrie am ajuns la branula cu antibiotic intravenos(varsa orice) 5 zile, dupa care antibiotic sirop o saptamana. La o saptamana dupa tratament a facut iar infectie in gat, bineinteles iar antibiotic.Peste o luna... iar infectie... Cat antibiotic a inghitit copilasul asta. in fine ne-am hotarat sa le scoatem, insa analizele au iesit foarte bune, inclusiv ASLO, proteina C, exudatul, etc. Valori normale. Cu toate acestea, doctorul care l-a vazut la Spi.Grigore Alexandrescu a recomandat operatia (dupa 1 an de vizite...) La 4 ani am scos polipii nazali (vegetatiile adenoide). Acum am inceput tratamentul pre-operator pentru sterilizare (ospen 500 1tb, 1/2 la 8 h si in ultima zi moldamin), dupa care urmeaza operatia- prin coblatie la spit. Grigore Alexandrescu. Deja incep sa bat in retragere... nu mai sunt asa hotarata...Avand in vedere ca analizele sunt f. bune. oare mai trebuiesc scoase...??? Va rog sa ma ajutati cu un sfat! Fac apel la amabilitatea si parerea d-nei dr. Brad! Va rog sa-mi spuneti si parerea dvs. Va multumesc foarte mult!!!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.