Amigdale umflate

24-01-2013
MihaiMarinescu
Nu este medic/terapeut
MihaiMarinescu
Buna ziua !

Acum mai multe luni am avut o raceala care s-a manifestat prin durere in gat, febra etc.

Mi-a trecut raceala, asa cum trece orice raceala, dar de atunci mi-au ramas amigdalele umflate.

Mentionez ca NU am febra deloc, nu resimt nici un fel de durere in gat atunci cand inghit si in rest ma simt foarte bine, nu am absolut nicio problema- in afara acestor amigdale.
Am luat tinctura de propolis, dar nu mi-a ajutat la nimic, amigdalele au ramas tot umflate.

Care ar putea fi cauza ?
Mai ales ce alte solutii mai sunt (daca sunt) in afara de un posibil tratament cu antibiotice ? Am inteles din cazuri similare ca la asta se cam ajunge.

Multumesc anticipat !
13 comentarii
0
24-01-2013, ora 10:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1, tratamentul cu antibiotice pentru simpla Hipertrofie a amigdalelor este o gresala enorma
2. hipertrofia amigdalelor este un semn de imunitate scazuta sau amigdalele se mentin marite din cauza iritatiei cu acidul gastric de la un reflux..si de la alimentele acre, acide.. ( gasiti pe forum multe postari de acest gen)
3 solutia corecta este sau scoase clasc sau micsorate cu laser sau radiofrecventa
fiindca amigdalele marite.. oricand pot sa faca o amigdalita pultacee sau flegmon periamigdalian..
0
29-01-2013, ora 01:05
IDragosLucian
Nu este medic/terapeut
IDragosLucian
Buna seara. Am avut o raceala si amigadalele umflate. Am facut tratament cu gentamicina 5 zile si alte 5 zile cu antibiotic. Acum am recomandate vitamine. Nu se mai vede puroi. S-au mai micsorat dar inca nu sunt la marimea normala. Au trecut 4 zile de a oprirea tratamentului. Ma simt bine, nu am febra, am pofta de mancare, s-au mai micsorat, dar tot nu sunt la marimea naturala.
Pot sa ies afara? Agraveaza cu ceva daca ies pe afara sau daca reincepe antrenamentul la sala?
E posibil sa isi revina la marimea naturala intr-un timp mai lung? Un sfat ar fi de mare ajutor. Multumesc.
0
29-01-2013, ora 11:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. amigdalele pot sa revina la marimea naturala..dupa 2-3 saptamani de regim strict alimentar fara NIMIC care sa irite mucoasa ( acru, rece, acidulat, condimentat, fructe citrice)
dupa gargara de 4-5 oripe zi..si tab de supt antiinflamatoare
daca NU isi revin singure..mergi la ORL..si vezi ce se poate face
0
05-12-2014, ora 23:03
hi3na
Nu este medic/terapeut
hi3na
buna seara, de aproximativ 4 luni am amigdalele umflate in urma unei infectii cu puroi.am urmat un tratament cu antibiotic atunci insa amigdalele au ramas umflate, in partea stanga ma jeneaza la inghitire insa mai deranjant este faptul ca imi miroase gura foarte tare si am limba alba.un sfat, cu ce ma confrunt sau o indrumare mi-ar fi de mare folos, multumesc mult
0
06-12-2014, ora 00:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o candidoza dupa antibiotic
2 o gastria cu reflux gastro esofagian
3 o amigdalita cronica... care poate necesita operatie sau reducerea amigdalelor in volum cu radiofrecventa
4 pe forum gasesti sfaturi pentru toate 3 probleme
0
06-12-2014, ora 01:15
hi3na
Nu este medic/terapeut
hi3na
Multumesc mult.multa sanatate
0
06-12-2014, ora 11:02
claudyuta
Nu este medic/terapeut
claudyuta
Buna ziua, am amigdalita de pe partea dreapta care se imflameaza foarte usor cateodata se aduna si mancare in ea. Imi puteti spube daca e cazul sa fac operatie. Va multumesc
0
06-12-2014, ora 16:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
decizia o ea un medic ORL dupa ce vede amigdalele
este posibil sa fie nevoie de operatie clasica
dar este si posibil sa fie suficient o reducere in volum a amigdalelor cu radiofrecventa
0
06-12-2014, ora 17:18
claudyuta
Nu este medic/terapeut
claudyuta
Buna ziua, am amigdalita de pe partea dreapta care se imflameaza foarte usor cateodata se aduna si mancare in ea. Imi puteti spube daca e cazul sa fac operatie. Va multumesc
0
06-12-2014, ora 17:18
claudyuta
Nu este medic/terapeut
claudyuta
Va multumesc
0
16-12-2014, ora 12:52
Alina Ant
Nu este medic/terapeut
Alina Ant
Buna ziua!Am amigdala dreapta umflata, nu stiu exact de cat timp deoarece nu prezint nici cel mai mic simptom, am observat acum deoarece ma duc la dentist.Am fost la un control si mi s-a dat antiinflamator, dar este la fel.Mentionez ca nu am avut nici un simptom si nici in prezent nu am.Aveti idee ce ar putea fi? Mentionez ca am astm bronsic+rinita alergica. Va multumesc
0
16-12-2014, ora 19:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este simpla Hipertrofie a amigdalei
se risca oricand o amigadlita pultacee
asa ca e bine preventiv sa faci reducerea in volum cu radiofrecventa
citeste ce am mai postat aici despre Amigdalita cronica
0
16-12-2014, ora 21:54
Alina Ant
Nu este medic/terapeut
Alina Ant
Nu este posibil nici un antibiotic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.