Amigdale si reumatism

27-07-2009
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
Buna! Am amigdalele mereu rosii dar nu simt nici o durere. Insa ma dor picioarele, iar medicul reumatolog a zis ca totul e de la amigdale. Am incercat sa le tratez, dar nu-s rezultate pozitive. Reumatismul articulatiilor avanseaza...Medicii din Moldova propun doar o solutie: sa le scot. Spuneti-mi va rog daca e necesara aceasta operatie sau exista o alta solutie? e dureroasa operatia? in plus am glasul prea gros pentru o fata, sa fie de la ele?Merci mult.
16 comentarii
0
27-07-2009, ora 17:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mai intai va recomand sa va faceti urmatoarele analize de laborator:
- ASLO (antistreptolizina);
- Fibrinogen;
- Proteina C Reactiva;
- VSH;
- Exsudat faringian/ antibiograma extinsa pt exsudat faringian;

Aceste analize ar trebui sa scoata in evidenta o infectie/ un proces inflamator etc. Amigdalectomia este necesara daca amigdalele sunt hipertrofice si apar si durerile articulare specifice reumatismului articular acut (RAR).

Pt. voce consultati medicul orl-ist/foniatru si eventual un endocrinolog pt analize specifice!

Numai Bine;)
0
27-07-2009, ora 18:58
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, mai exista o solutie si fara operatie si anume un tratament homeopat la un medic homeopat.
Amigdalele au rol important in corp la sistemul imunitar si este mai bine sa fie pastrate daca se poate vindeca infectia, dar daca infectia ramane in corp si durerile de articulatii nu dispar atunci ar fi mai bine sa fie scoase. Atata vreme cat exista un tratament efectiv in afara operatiei ar trebui facut.

Am cunosc toate trei cazurile: oameni care inca sufera cu amigdalele in gat, oameni care nu mai au nimic dupa ce au fost scoase amigdalele si oameni care au fost tratati cu succes cu ajutorul homeopatiei.
0
28-07-2009, ora 13:01
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
MULTUMESC, eu le-am tratat dar fara succes, ele ramin rosii, pe mine ele nu ma dor, dar articulatiile ma chinuie, nu mai suport durerea uneori. Cineva mi-a zis ca pot ataca si inima .? Am facut o analiza la singe(nu stiu ce fel), dar in loc de norma 100, la mine este 200 la amigdale, ceea ce constituie problema
0
28-07-2009, ora 13:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, pot afecta inima, de la valva mitrala pana la endocardita si multe altele!
Consultati-va cu cu medicul dvs. orl-ist si daca va recomanda operatia faceti-o pt ca si eu am refuzat-o initial si am patimit f mult timp din cauza asta, ca la 19 ani pana la urma sa ma operez (de atunci nu mai am nimic) si le aveam mari cat Sala Polivalenta din Bucuresti, plus ASLO aproape 600.

Decizia va apartine, numai bine;)
0
30-07-2009, ora 23:04
ANDRA2909
Nu este medic/terapeut
ANDRA2909
Si eu va sfatuiesc sa vorbiti cu medicul dvs orelist si sa va operati cel mai bine ! Operatia poate parea f dificila si dc cititi comentarii pe forumuri de la diversi care s-au operat (adulti) poate o sa va inspaimaintati. Si eu urmeaza sa ma operez luni. Sunt convinsa insa ca depinde de fiecare om in parte cum suporta durerea si starea de dupa operatie. E bine sa stiti dinainte cum va decurge operatia (cat de cat), dar sa nu va speriati. Cunosc oameni care s-au operat si apoi nu au mai avut probleme cu articulatiile sau dureri de cap si dureri de gat. Eu consider ca merita sa ma chinui vreo 2 saptam, dar apoi sa nu mai am problemele date de amigdale toata viata !
Curaj !
0
08-08-2009, ora 08:50
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
Eu am fost la ORL-ist si a zis ca daca nu am angine trebuie tratate si de aceea am dat analize la teste reumatice si analiza florei si ciuperci din faringe... Nu stiu rezultatele inca, ramine sa le vada madicul si sa decidem, eu una m-am hotarit sa fac operatia...
0
08-08-2009, ora 17:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ati luat o decizie buna...amigdalele sunt foarte benefice, altfel nu ne mai dota Dumnezeu cu ele, dar cand sunt bolnave cronic...sunt o povara pt tot organismul! Toate cele bune si multa sanatate;)

P.S. Un medicament homeopta foarte bun pt orice tip de amigdalita este TONSILOTREN!
0
12-08-2009, ora 17:24
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
Buna ziua! Va multumesc de sfaturi! Am luat rezultatele analizelor:
Factor reumatoid-NEGATV
ANTISTREPTOLIZIN-NEGATIV
Proteina C-Reactiva- 24mg/l
la investigarea faringelui s-a depistat S.pyogenes
Mi s-a recomandat de inlaturat amigdalele. Nu stiu ce sa fac...?
Va multumesc...
0
12-08-2009, ora 18:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Eu daca as fi in locul dvs, as face amigdalectomie, dar este decizia dvs. CPR-ul este destul de ridicat, vb cu medicul pt investigatii...multa sanatate;)


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si respect,
NICK;)
0
15-10-2009, ora 18:17
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
am facut de trei zile amigdalectomie, si tare ma doare in git, nu pot ingiti nici lichid ca ma doare, iau pastile Etol-forte.ma slabeste si ametesc.Ce imi puteti recomanda? Am inteles ca a 5-a zi dupa operatie o sa fie mai dureros? de ce?
0
15-10-2009, ora 22:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara!

Din păcate, după ablaţiunea amigdalelor (îndepărtarea lor chirurgicală), durerile sunt destul de mari şi în consecinţă, deranjante! Ştiu ce ănseamnă să recurgi la amigdalectomie, şi eu am apelat la ea în Octombrie 2006 şi dacă nu mi se făcea ablaţia tonsilică acum eram mort. Mie mi s-a recomandat multă îngheţată, piure de fructe şi multe lichide (apă plată în general, nu sucuri carbonatate).
Eu personal vă recomand SEPTOGAL sau VOSEPTOL (2 comprimate de 3 ori / zi - le sugeţi lent).

ATENŢIE:

Informaţi medicul dacă prezentaţi:

* o creştere a sângerării pe gură sau pe nas care durează mai mult de câteva minute;
* o febră mai mare de 38, 6 °C care persistă în ciuda creşterii cantităţii de lichid ingerat sau administrare de medicamente antipiretice (acetaminofen, adică paracetamol). Ar trebui sa beţi un pahar cu apă plată la fiecare oră;
* durere persistentă şi difuză ("surdă") sau durere de cap care nu cedează la medicaţia prescrisă;
* inflamarea şi înroşirea accentuată a nasului, gâtului sau a ochilor;
* orice alt simptom pe care îl consideraţi semnificativ şi relativ bizar.

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!!!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
16-10-2009, ora 11:05
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
Va multumesc pentru sfaturi! Azi parca mai binisor, beau ceai, lapte cu miere caldut, si iaurturi...De inghetata am mai auzit, dar cum sa o maninc, asa rece? Dimineata ma durea tare o ureche, am luat o pastila de Etol Fort si a trecut durerea, acum numai gitul ma supara...Daca vorbesc mult poate aparea vreo complicatie? saptamina viitoare vreau sa merg la serviciu, va fi posibil? Va multumesc mult!
0
16-10-2009, ora 13:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună ziua,

Da, aşa rece mi-a fost recomandată şi mie, pentru că favorizează cicatrizarea şi nu numai. Vă recomand o pauză vocală, nu faceţi bine că vorbiţi - măcar 7 zile încercaţi să vorbiţi maxim 20 de minute pe zi, în niciun caz să nu şoptiţi! Iar de mers la serviciu.mai aşteptaţi puţin, este spre binele dvs.! Toate cele bune ;)))


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
03-02-2011, ora 09:13
octebrina
Nu este medic/terapeut
octebrina
Salut! Am cautat pe net acest subiect si din fericire am dat de acest forum. Daca tot fiecare cere ajutor aici, poate ca-mi sugerati si mie ceva. Mi se recomanda si mie inlaturarea amigdalelor. Chestia e ca am stafilococ auriu si...streptococ la amigdale. De citeva luni au inceput sa-mi trosneasca incheieturile si uneori ma dor. Probe reumatice- negative, dar exista o oarecare inflamatie. L a 23 de ani..hm, ridicol da? Inteleg ca alta rezolvare a problemei nu este. Care sunt urmarile negative a inlaturarii amigdalelor? Am mers la un medic homeopat care mi-a zis ca am un gen care ma face mai slaba in fata tuberculozei si daca inlatur amigdalele imi pot mari sansele. Strasnic, dar sa ajung peste 10 ani si.sa tin infectia asta in mine. Sper tare mult sa-mi raspunda cineva care ma poate ajuta cu o explicstie sau un sfat. Mersi!
0
23-05-2011, ora 07:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!
Stimată dră/dnă Octebrina, medicul care v-a recomandat înlăturarea amigdalelor (amigdalectomia), cel mai probabil a epuizat toate celelalte conduite medicale, de la antibioterapie până la un eventual criptolizis, în cazul existenţei unei hipertrofii, combinat cu un tratament homeopat (combinat cu Tonsilotren sau Streptococcinum 30CH).
S-ar putea să fii făcut deja amigdalectomia!
Dacă nu aţi făcut-o deja, accesaţi link-ul de mai jos pentru a vă documenta. Informaţiile prezentate vă vor ajuta să luaţi şi o decizie.
----------*
În condiţiile în care aţi început să prezentaţi fenomene reumatice, amigdalectomia este tratamentul cel mai indicat.
_

Multă sănătate!

(*modificat de administrator)
0
06-01-2013, ora 02:23
anacristinacristina
Nu este medic/terapeut
anacristinacristina
Am trecut personal printr-un cosmar cu amigdalele netratate si daca mesajul meu ar putea ajuta pe cineva mai departe m-as bucura. Cred ca am probleme cu amigdalele de peste 10 ani, timp in care nu am stiut sa le recunosc sau nu am avut semne specifice bolii in afara de respiratie usor mirositoare. a inceput cu lipsa poftei de mancare, o stare de oboseala nemaiintalnita, o stare de neputinta nemaivazuta, analizele la sange bune, am primit de la medic doar vitamine, mi-am pierdut 2 joburi din cauza faptului ca nu ma mai puteam tine pe picioare, mai tarziu au aparut durerile articulare, si doar printr-o minune de la Dumnezeu mi-am facut eu din proprie initiativa analize la gat de unde a reiesit ca am infectie. Mai apoi am citit articole unde scrie ca exista o legatura stransa intre cele durerile articulare si amigdalele infectate. Urmeaza operatia..Pt cei care au indoieli de a face operatia am urmatorul mesaj sa le transmit: infectia isi va face de cap in asa fel incat daca nu vine moartea singura o sa va rugati sa vina... Insanatosire grabnica celor in cauza si numai bine va doresc tuturor..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: