Amigdale inflamate la adolescent

14-11-2008
Mariana Constantin
Nu este medic/terapeut
Mariana Constantin
Dupa un puseu de amigdalita foarte inflamate, in urma analizelor la sange leucocitele erau foarte mari (aproape de 3 ori mai mare decat normal), dupa tratament cu Lekoklar au spart durerea a trecut, dar a reaparut dupa cateva zile! Sunt ingrijorata pentru ca am refacut analizele iar leucocitele au scazut foarte putin!
Este vorba de baiatul meu de 17 ani ! Ce sfaturi imi dati ?

Va multumesc !
3 comentarii
0
14-11-2008, ora 18:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Va recomand insistent sa mergeti la ORL.
Un focar de infectie inchistat in amigdale.. poate duce la un flegmon amigdalian.. sau la complicatii la distanta( reumatizm, probleme cardiace sau renale.
O sa faceti un tratament complect si complex de 3 saptamani dupa care trebuesc inlaturate amigdalele.
0
14-11-2008, ora 18:22
Mariana Constantin
Nu este medic/terapeut
Mariana Constantin
Mi s-a recomandat sa merg la un control la hematologie din cauza nr mare de leucocite. Si sa schimb tratamentul cu eritromicina 200 Mg 2 patile de 3 ori pe zi ! Intrebarea mea este , din ce cauza nu scade numarul de leucocite ???
0
16-11-2008, ora 13:58
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
păi din cauză că în corp este încă prezentă infecţia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •