Amigdale amigdalectomie operatie scoatere amigdale post dupa amigdalectomie

24-10-2012
tiara
Nu este medic/terapeut
tiara
Hello, am decis sa-mi impartasesc si eu experienta legata de operatia de amigdale, deoarece si eu am cautat inainte si dupa informatii si pareri despre amigdalectomie si post-amigdalectomie. Unele, gasite pe forumuri, in general, m-au ajutat, si regret ca nu le-am aplicat mai devreme, deoarece cadrele medicale nu mi le-au spus. Am sa folosesc putin abuziv termenii in cauza, pentru a fi gasite mai usor aceste informatii.
Eu am fost operata de amigdale cu anestezie generala, am 32 de ani (varsta conteaza), in octombrie. Nu recomand luna asta pentru amigdalectomie pentru ca vremea poate fi rece si dupa operatie organismul e oricum slabit si predispus la contactarea virozelor etc. Chiar si o raceala e foarte prost venita, pentru ca stranutul, tusea, nasul infundat amplifica starea generala proasta si durerile, care oricum sunt greu de suportat. Alegeti luni in care probabilitatea ca temperatura sa fie cat de cat constanta sa fie mare - nici prea scazuta (risc de viroze, gripe etc.) dar nici ridicata (risc de sangerare).
Inainte de operatie intariti-va organismul prin ce metode doriti, pentru ca post amigdalectomie va veti alimenta foarte greu cateva zile si imunitatea va fi mai scazuta.
Daca mergeti la spital de stat, faceti rost pentru dupa operatia de amigdale de suficiente calmante - acolo nu ti se dau!!!!!!! si multe farmacii cer reteta pt. eliberare!!! Mie mi s-au permis doar Algocalmin (recomand fiole - fie vi se vor injecta, fie le veti bea cand mergeti acasa) si Paracetamol, deoarece zice-se ca altele cresc riscul de sangerare post amigdalectomie. Pe forumuri am vazut si Ketonal, unii au luat fara complicatii. Mai luati cu voi la spital 1 fiola de Emeset - antivomitiv, se face la anestezie. 2 litri de ceai de galbenele+musetel - emoliente si apa. Ce m-a ajutat mult, gasita pe forumuri, a fost recomandarea de a lua Tantum verde, Strepsils Plus, Orofar sau oricum ceva cu anestezic local (astea au Lidocaina 1mg)!!! Daca stiam mai devreme scapam de mai multe chinuri si nopti nedormite...
Nu mi s-a facut niciun tratament inainte de operatia de amigdale cu anestezie generala. Cu o zi inainte de operatie mi s-a spus sa nu mananc si sa nu beau nimic dupa orele 24. Dimineata am mers la spital, am stat cateva ore nemancata pana mi-a sosit randul la operatie, am discutat cu medicul anestezist, am fost poftita sec in sala, direct pe masa de operatie, fara incurajari etc; mi s-a facut o injectie dupa care nu am mai stiut nimic... pana la trezire, cand stiu ca m-au pus de pe masa pe targa si m-au dus in salon. Deja aveam dureri cand incercam sa inghit saliva.
Am inteles, de pe net, ca in timpul amigdalectomiei cu anestezie generala fiind intubat, ti se aspira toate lichidele - saliva, sange - din stomac, trahee, laringe, gura si de asta dureaza mai mult operatia - cca 1h - ca sa mergi in salon fara sangerare si risc de varsaturi. La anestezia locala e altfel, dar eu nu as prefera-o, ever!
De aici a inceput chinul. A 4 operatii la activ, pt. probleme mai dificile, dar operatia de scoatere amigdale a fost cea mai chinuitoare! Insa trebuia facuta. Mi-a fost traumatizata rau limba, care si-a revenit dupa vreo 5 zile. Omusorul cat de cat ok, ma incurca putin la respirat in pozitia culcat pe spate.
Acum, dupa operatie, recomand inca o data tuturor celor ce vor/trebuie sa-si scoata amigdalele sa aiba la ei acele tablete de supt cu anestezic local, sa abuzeze de ele mai degraba decat de algocalmin samd. Chiar si inghitirea salivei e un cosmar! Dar bautul, mancatul, care se recomanda la cca 3-4 ore dupa operatie, desi vezi stele verzi de durere! Cu cat bei/mananci mai repede post amigdalectomie, cu atat te vei reface mai repede, si confirm asta! Am baut - in chinuri - 1 l ceai adus de acasa si am mancat 1/4 banana si fructe fierte si pasate, cu adaos de apa. La doar 1 sapt. dupa operatia de amigdale pe o parte aproape ca nu mai am deloc membrana alba, iar pe cealalta mai e putina. Durerile m-au lasat semnificativ - eu zic ca si datorita faptului ca am mancat/baut fortat imediat post operator.
Am iesit din spital dupa 24h; dureri doar la inghitire. Chinuri mari noaptea, ma trezeam ca arsa la fiecare inghitire de saliva. Nu am abuzat de calmante (5 fiole algocalmin in 7 zile + 10 paracetamol).
Si atentie la candida dupa antibiotice! Eu am facut pe limba... Daca luati antibiotic, luati preventiv, concomitent, Nistatina sau Stamicin!!! Altfel mai trageti si de micoza...
Ca sa pot manca ceva (zemuri) m-a ajutat cate o pastila de supt cu anestezic inainte de 'masa' (daca poate fi numita asa). La mine dura 30 min sa mananc 1 felie de ceai cu paine...mai mult nu rezistam de durere. Lichide cat mai multe posibil. La 7 zile dupa amigdalectomie m-am trezit pur si simplu ca pot inghiti cu durere minima! Si membranele albe in scadere continua. Deci la mine tortura maxima a durat 7 zile! Acum e suportabil, sunt om din nou :)
Sanatate tuturor! Sper sa va fi fost de ajutor cu experienta mea. Si nu uitati ca fiecare organism reactioneaza diferit!
Incercati sa va fortifiati post operatie de amigdale cu vitamine, leacuri naturale/-iste.
9 comentarii
0
24-06-2013, ora 04:37
MisS1304
Nu este medic/terapeut
MisS1304
Buna seara! Am hotarat sa scriu despre operatia pe care am suferit-o acum 6 zile, si anume, aceea de indepartare a amigdalelor. As dori sa mentionez si varsta, deoarece vor urma anumite detalii si, zic eu, e importanta, am
23 de ani. De mica am avut probleme cu gatul si cu urechile. Faceam foarte des 'rosu in gat'. O perioada de cativa ani, nu am mai avut probleme, asta pana la pubertate, cand problemele au reaparut. Mai mari, mai grave, mai dureroase. Am incercat cateva tratamente cu antibiotic. Durerea trecea, dar teama era constanta. Imi era frica de fiecare eam deschis, aer conditionat sau alimente reci. Au trecut in continuare anii, iar episoadele dureroase s-au rarit, pana au ajuns sa lipseasca cu desavarsire. Eu si mama mea, cea care a tras de fiecare data cu mine, de parca ea era cea bolnava :), ne bucuram foarte mult ca in sfarsit am scapat. Bucurie efemera :) Acum aprox 2 luni m-am imbolnavit tare, tare! Am ajuns la urgenta, am fost plimbata prin 3 spitale cu dureri groaznice, iar apoi am ajuns, in final la spitalul de boli infectioase. Dr care era de garda, a considerat ca nu e atat se grav, cu toate ca eu mai aveam putin si urlam de durere, si s-a gandit, ca un dr bun ce este, sa imi prescrire o reteta de penicilina, injectabil, pe care sa mi-o fac eu pe undeva... Pe la rude, pe la bunici, in nici un caz in acel spital. Zis si facut! Am luat reteta, i-am multumit din suflet si am hotarat sa fac tratamentul la alt spital, la o prietena de a mea. Zilele au trecut, injectiile mergeau ca unse, din 6 in 6 ore, problema era alta. Nu puteam sa vb sau sa deschid gura dupa 17 injectii de penicilina. Mi s-a parut absurd si tocmai de aceea m-am intors la spital. Am cautat dr, bineinteles ca m-a pasat altui dr, deoarece dumneaei era prea ocupata. Dr caruia m-a pasat, si-a dat seama imediat de ce nu puteam vb sau deschide gura. Facusem flegmon. Ceea ce a urmat, pare desprins din filmele de groaza :) M-a taiat pe viu ca sa scoata punga de puroi si a umplut o seringa cu puroi din gatul meu. Va dau cuvantul meu, ca n-am simtit o durere mai mare in viata mea. Durerile de la operatie, au fost mic copil. Dupa, am cobtinuat tratamentul cu penicilina, pana am ajuns la 32, iar apoi, impreuna cu d-na dr (cea de-a doua) am luat decizia sa ma operez.
M-am internat luni de dim. Am ajuns la 7, mi-am facut foaia de internare, iar apoi pe motiv ca n-am servetele, am fugit din spital acasa. Dupa 40 de minute de gandit la rece, am luat decizia sa ma intorc la 'taiat'. Cum am ajuns, am fost luata pe 'sus', repede cat sa nu simt emotiile, si dusa in apropierea salii de operatie. Aici, o d-na asistenta, mi-a facut o injectie cu Dormicum, o injectie atat de speciala, ca atunci cand am fost dusa in sala de operatii, eram atat de vesela si de bine dispusa, avand o gandire gen:'da cine se opereaza astazi:)))'. Habar nu am ce mi-au facut apoi. Imi amintesc ca prin vis ca m-a dat cu spray in gat, ca imi curgea sange din gura, ca am vazut amigdalele pe masa (mici bucatele de carnita, asemanatoare ca structura cu creierul de porc, asta nu reusesc sa uit!!!) si ca apoi a venit o doamna care m-a condus in salon. Nu stiu cum m-a imbracat, ce mi-a zis. Stiu doar ca d-na dr a venit dupa mine in salon si mi-a spus sa nu cumva sa am act sexual post-operator:)) Cat timp, nu mi-a zis. Am dormit cateva ore, timp in care, cu toate ca am platit pt acea rezerva, am avut o persoana care ma deranja maxim din somnul meu letargic, fapt pt care m-am si trezit sa vad cine e. Disparuse. M-am trezit si a inceput un pic din chin :) Aveam o asistenta care ma urmarea mereu, sa vada daca am cana de ceai la gura. E musai sa bei. Am baut 3 litri dupa operatie. Groaznic!!! Groaznic!!! A doua zi m-am externat.
Dureri foarte mari nu am avut, sau poate sunt obisnuita cu durerea. Am mancat moale, si la fel cum am citit mai sus, banana m-a terminat. O usturime, de parca as fi mancat sarma. Acum sunt bine, mananc aprox de toate. Am observat ca ma mai ustura atunci cand mananc ciocolata. In toata perioada, am
Luat un algocalmin, 3 flamexin si un supozitor. Dimineata cand ma trezesc, mai am dureri si tot la fel, am avut dureri mari ieri cand am iesit pt prima oara din casa (incepusem sa ma salbaticesc dupa 5 zile de stat in casa). M-am uitat in gat si am vazut niste cruste albe, problema e ca deschid destul de greu gura si nu vreau sa fortez. Inainte de a ma externa, dr mi-a spus asa: ' Nu iesi din casa aprox o sapt. Nu mananci gratar. Nu te speli pe dinti intr-un mod violent. Nu faci efort (aici mi-a spus ca pana la 2 sapt ar trebui sa stau cuminte). Nu bei acidulat. Grija mare la sangerare!!!!!!!! Cel mai important! Daca simti vreo neregula, suni la dr sau urgent la spital!'. Cam atat dupa primele 6 zile... Sper sa fiu bine... Optati pentru scoaterea lor, pt ca tratamentele cu antibiotice nu fac altceva decat sa va macine pe interior. Iar amigdalele, nu se retrag de la sine :) Trebuiesc indepartate chirurgical.
0
30-06-2014, ora 12:31
sanda27
Nu este medic/terapeut
sanda27
Buna ziua, sunt o mamica disperata cu o fetita de 6 ani! Sa povestesc in cateva randuri istoricul ei, la 3 ani si jumatate i-am scos poilpii intrucat facea otite in mod repetat, dupa aproximativ o jumatate de an, am inceput cu nas infundat, noaptea respira greu si e agitata ca vrea sa respire pe nas si nu poate, precizez ca e infundata si ziua, are momente cand nu poate respira pe nas si se infunda ca nu mai poate silabisi! De asemenea, este infundata si cand nu are muci! Am urmat multe tratamente orale si toate picaturile existente le-am incercat! Dupa un control la un dr orl mi s-a spus ca e nevoie de criptoliza laser, informandu-ne am vrut sa mai avem parerea altui dr orl car ne-a spus ca trebuie amigdalectomie, deci cauza nasului infundat ar fii amigdalele mai marite cu cripte, care cica nu mai au nici un rol acum! Ceea ce vreau eu sa intreb este dc mai putem amana aceasta operatie, sa nu traumatizez fata cu asa dureri postoperatorie, sau pentru care sa optez: criptoliza sau amigdalectomie?

As vrea sa mai aman si daca as mai sta imi e frica sa nu ii faca ceva rau..? nu are simptome accentuate, doar ca e infundata din cand in cand si noaptea are momente cand nu poate respira pe nas, respira mai bine pe partea stanga, precizez ca are si o deviatie de sept pe partea stanga!!

Va multumesc din suflet!
Sanda
0
11-07-2014, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ambele operatii se fac cu anestezie generala..
ca si rezultat mai rapid vizibil e mai bine amigdalotomia
dar e bine sa cititi tot ce sa mai scris pe forum despre alimentele alergene si alimentele acre, acide, citrice si sucuri.. care prin iritatia locala si aciditatea care o fac gastrca.. mntin inflamatia in faringe si pot duce la refacerea polipilor
0
15-02-2015, ora 09:26
samanulalbastru
Nu este medic/terapeut
samanulalbastru
Buna !
Ma numesc Giovani si am 13 ani, 1, 70m
Sunt foarte grasuţ. Deci sa incep.
Miercuri(11 Februarie)
La ora 12 am ajuns la policlinica. Am intrat la ora 2 si am ieşit la 3 jumătate. Am făcut operaţia cu anestezie generală.Dupa ce m-am trezit din anestezie eu am început sa vorbesc si mi-am forţat putin gâtul. Pe mine sau pe mama mea nu a înştiinţat nimeni ca n-am voie sa vorbesc. Astăzi e practic a 5-a zi de la operatie tind sa spun ca mie foarte foarte greu.
Eu înainte de operatie mâncam chipsuri sticksuri, dulciuri. Dar din cate am înţeles n-am voie sa mânanc o luna dulciurile mele dar ce sa mai zic de mâncare cartofi prăjiţi Mc etc.
Mi-e tare greu. Am mâncat 2 îngheţate dupa operatie. Eu as mai fi vrut dar exista riscul sa răcesc asa ca ma abţin. Beau multe lichide ceai supe strecurate am încercat si piureu de cartofi astăzi o sa încerc putin orez. Dar numai racituri. Asa călduţe când o sa mananc? Dar dulciurile mele le voi mai putea mânca? Mie tare tare greu.
0
15-02-2015, ora 19:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai scris la inceput ca esti Grasut...
in acest caz, tre sa te decizi ce vrei de la viata
daca o sa constiuni cu dulciuri si lattate o sa ajungi la 100 si ceva de kg, ficat gras, tensiune, diabet.
daca te intereseaza acesta perspectiva.. mai continua cu dulciuri, cipsuri si coca cola
daca vrei sa fii un Barbat...
o sa mananci ce iti place..doar foarte rar, de pofta
altfel o sa dai foarte multi bani pe medicamente
0
15-02-2015, ora 19:30
samanulalbastru
Nu este medic/terapeut
samanulalbastru
Aveţi dreptate dle doctor o sa ţin cont de sfâr si va mulţumesc foarte foarte mult.
Mai am câteva întrebări
Ştiţi cumva când voi putea sa mananc sendviş pentru ca la şcoala mami imi face pacheţel si imi da un sendviş dar acum mia zis ca o sa imi dea o banana si sticluta cu ceai.
Voi putea sa mananc ce obişnuiam sa mananc înainte de operatie dar bine asa cum aţi zis Dvs intr-o anumită măsura si foarte rar.
Mulţumesc tare mult
0
16-02-2015, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o vindecare completa dureaza 3 saptamani dar dupa 10 zile o sa incepi sa mananci mai normal
0
08-04-2016, ora 00:53
Crist!
Nu este medic/terapeut
Crist!
buna seara. ma cheamă Cristi si am 18 ani si am facut aceasta operație de amigdale acum fix o săptămana si ma doare rau pe partea dreapta cand beau sau înghit mancare, este de bine sau de rau ? simnt ca o tăiere de cuțit dar nu tine mult durează câteva secunde cat mai durează pana o sa imi treaca tot si o sa pot sa mananc orice fel de mancare si sa beau? mananc foarte putin. dar in rest beau foarte multă apa. sunt si fumător si sunt curios cand o sa pot sa reiau iar fumatu? va doresc o seara buna :)
0
20-01-2017, ora 01:07
Corneli@
Nu este medic/terapeut
Corneli@
Bună seara domnule dr. Flueraru sper sa-mi puteți răspunde la întrebare chiar dacă a trecut ceva timp de la ultimul răspuns dat de dumneavoastră la discuțiile de mai sus. Băiețelul meu de 5 ani are candita albicaus și stafilococ patogen și as vrea sa știu dacă se face amigdalectomie daca ele nu sunt tratate. Laş fi operat de mult dar nu putem scăpa sub nici o forma de candita. Sa nu uit sa precizez ca are și polipi. Mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: