Amigdale acoperite cu puroi, tuse, ganglioni umflati

11-08-2010
Teodora92
Nu este medic/terapeut
Teodora92
Am 18 ani si sunt fumatoare de 3 ani de zile. In urma cu 8 luni am dobandit o tuse usoara, care nu ma deranja foarte tare si pe care o puneam pe seama tigarilor. La o luna dupa aparitia acestei tuse, am racit destul de tare: mi s-au umflat amigdalele acoperite cu puroi totodata, febra, durere in gat, ganglioni umflati... tot ceea ce implica o raceala urata. Raceala a disparut insa am ramas cu amigdalele cu puroi, ganglionii, senzatia de nas infundat si tusea care a devenit din ce in ce mai suparatoare. Am fost la medicul de familie si presupunand ca am TBC m-a trimis la o radiografie pulmonara. Acolo, doctorul mi-a spus ca nu se observa absolut nimic, nici macar faptul ca fumez. M-am intors la medicul de familie care m-a trimis la un examen ORL. La ORL, medicul mi-a introdus un fir cu o camera la capat putin in nas si mi-a spus ca nu sunt probleme la sinusuri, ca am o usoara deviatie de sept. S-a uitat si in gat si a precizat ca am gatul foarte iritat si mi-a pus diagnosticul de rinita alergica. Mi-a dat tratment cu apa de gura Ossidenta, picaturi de nas Nazomer, supliment alimentar Baraka, pastile Levocetirizina Actavis si pastile Trachisan. Nu am observat nicio schimbare. Mi-a zis ca toate acestea se intampla in primul rand de la fumat si in al 2-lea rand de la usoara deviatie de sept si mi-a dat tratament pentru alergie. M-a trimis si la un exudat care a precizat ca nu se afla niciun microb in gat. Domnule doctor, dumneavoastra ce parere aveti? Imi este frica sa nu am cancer in gat, am grija asta de luni intregi.
4 comentarii
0
11-08-2010, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca NU a esit nimic la exudat.. si medicul ORL.. NU a vazut o infectie locala.. sau ceva suspect.. este bine.. si nu tre sa.ti faci griji mari.
posibil acea iritatie din gat ( o mucoasa rosie, uscata, a faringelui) sa fie ca rezultat al amigdalitei pultacee care ai avut.o.. sau ca rezultat a iritatiei faringelui de la mai multi factori ( fumul de tigara, bauturile acidulate, fructele citrice..s.a)
zic sa lasi fumatul macar 10 ziel. sa NU consumi nimic acru ( muraturi, otet) s.a
fructe citrice , bauturi acidulate.
iti ei de la farmacie.. Inhalant.. care pui cate 3 pic in 200 ml ceai de musetel fierbinte.. acoperi paharul cu un prosop..si fata ta pana peste Nas... respiri cu acei aburi ( inhalatii) 10 minute...
cand se raceste ceaiul.. faci cu el Gargara.
daca simti ca ai probleme gastrice, aciditate, dureri.. tre sa mergi la Gastrologie !!
0
11-08-2010, ora 16:34
Teodora92
Nu este medic/terapeut
Teodora92
Amigdalita cu puroi inca o am de 8 luni de zile. Tusea de vreo 9 luni, iar ganglionii odata cu amigdalita adica 8 luni. Cancerul in gat nu are aceleasi simptome?
0
11-08-2010, ora 16:35
Teodora92
Nu este medic/terapeut
Teodora92
Adica toate astea nu au raspuns la Augmentin, Eficef, Cefalexin, Eurespal, Codeina, siropuri de tuse si ce am enumerat in primul subiect.
0
12-08-2010, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu exista ca o amigdalita sa fie acoperita cu puroi, ionfectie.. luni in sir !!!
o infectie ne tratata face sepsis, abcese locale sau alte complicatii.
deci NU aveti amigdalita purulenta!!
posibil acele depuneri sa fie o micoza.. sau o amigdalita cronica cazeoasa.
NU mai folositi antibiotice !!!
mergeti si scoateti amigdalele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •