Amigdale destul de marite

21-04-2010
nosnight
Nu este medic/terapeut
nosnight
Buna ziua. Pe scurt: Am avut streptococ, apoi stafilococ ! Mam tratat de streptococ, DUpa ce am aflat ca am stafilococ mi s-a facut antibiograma si am luat oxacilina! Dar am o problem amigdalele mele (in special cea din stanga care e destul de mare) nu se mai dezinflameaza! ce am de facut?
23 comentarii
0
21-04-2010, ora 16:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trebue sa mergi la ORL.. si sa vada daca sunt de tratat, de operat clasic sau de micsorat in volum cu radiofrecventa sau laser.
0
21-04-2010, ora 17:00
nosnight
Nu este medic/terapeut
nosnight
bine da spuneti-mi ar trebui urgent?
0
21-04-2010, ora 18:59
berasiov
Nu este medic/terapeut
berasiov
buna ziua am si eu o intrebare! in urma cu trei saptamini am avut o usturime in git cu ceva pete pe cerul gurii am facut exudat faringian si a iesit negativ (nu am candida) doctorul a zis ca este o ciuperca sau o infectie cam asa ceva. am facut aerosoli 10zile cu dexametazona iar dupa aceea mi-a trecut de 2 zile ma ustura gitul iarasi si am aceleasi simptome ca si mai inainte dar dl doctor spune ca nu se vede nimic in git doar putin limba albicioasa poate sa am cumva vreo alergie?mi-a recomandat gargara cu bicarbonat apa de gura ossidenta glicerina cu stamicin si sa sug strepsils plus va multumesc pt timpul acordat dv ce ma sfatuiti o zi buna
0
21-04-2010, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
BERASIOV
Cred ca ai probleme gastrice( colecist, pancreas) care dau probleme la distanta !
mergi la gastrologie !!!
0
22-04-2010, ora 12:23
berasiov
Nu este medic/terapeut
berasiov
va multumesc domnule doctor am uitat sa va spun ca am si o stare de disconfort sunt mai tot timpul ametit parca de cap si am o stare de oboseala mai tot timpul si parca pa dor toate oasele. va multumesc inca o data si va doresc o zi buna
0
22-06-2010, ora 09:48
berasiov
Nu este medic/terapeut
berasiov
domnule doctor va mai deranjez cu o intrebare; am facut exudat faringian stafilococ-negativ streptococ-negativ, antibiograma, a zis ca nu am nici ciuperca in git dar eu tot am senzatia ca as avea ceva in git ce ma sfatuiti sa mai fac? va multumesc inca o data
0
22-06-2010, ora 10:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si la gastrologie????
0
22-06-2010, ora 14:49
berasiov
Nu este medic/terapeut
berasiov
am sa merg si la gastrologie va multumesc
0
14-02-2011, ora 20:50
Alerim81
Nu este medic/terapeut
Alerim81
Am facut analizele, ASLO a iesit perfect, dar am fibrinogenul 416.1 limita max e de 400 din cate vad si CRP-ul 18, hemoglobina eritrocitara medie este 26.7 limitele is 27-34... se vede in spatele amigdalei o punga de puroi zic eu, dar dr.ORL-ist a zis ca e cazeum, e prima data cand mi se intampla si nu as vrea sa mi le scot.maine fac si un exudat cu antibiograma.ce parere aveti?
0
14-02-2011, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci gargara dupa fiecare masa si sa elimini acel cazeum din cripte.
daca amigdalele sunt foarte mari.. si nu vrei sa le scoti.. se poate sa le micsorezi in volum cu radiofrecventa
0
15-02-2011, ora 20:58
Alerim81
Nu este medic/terapeut
Alerim81
nu sunt mari in volum, sunt normale.Gargara cu sare sau e suficient cu ceai(musetel sau sunatoare)? multumesc frumos de ajutor
0
27-02-2011, ora 12:27
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
buna ziua, am si eu o intrebare, cind face temperatura 38 cu. pot sa-i dau PANADOL cu 1ml algocalmin sau nu este indicat algocalminul la copil de 5 ani? Va rog sa-mi dati un raspuns pt ca deja i-am dat o doza.VA MULTUMESC
0
27-02-2011, ora 12:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate in febra mare ca si tratament de urgenta
atat
0
27-02-2011, ora 12:55
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
VA MULTUMESC DIN SUFLET PT RASPUNS
VA DORESC O ZI CAT MAI BUNA SI O SA MAI APELEZ CU INTREBARI
0
27-02-2011, ora 13:25
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
SI INCA O INTREBARE, nu prea mananca, daca a mancat 20 de linguri de supa in rest bea mult ceai de echinaceea.Si-i mai dau tablete de supt SALVIASEPT, SIROP DE ECHINACEEA, PANADOL LA 6 ore, TANTUM VERDE SPREI, si vreau sai fac si 5 zile de aerosol incepand de asta seara.ESTE BINE CUM PROCEDEZ sau dv. aveti alta alternativa.VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS.
0
28-02-2011, ora 10:43
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
SI INCA O INTREBARE, nu prea mananca, daca a mancat 20 de linguri de supa in rest bea mult ceai de echinaceea.Si-i mai dau tablete de supt SALVIASEPT, SIROP DE ECHINACEEA, PANADOL LA 6 ore, TANTUM VERDE SPREI, si vreau sai fac si 5 zile de aerosol incepand de asta seara.ESTE BINE CUM PROCEDEZ sau dv. aveti alta alternativa.VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS.
0
28-02-2011, ora 10:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este bine.
pofta de mancare tine si de convalescenta dupa boala..si de paraziti intestinali.
trebuie sa sariti peste o masa.. sa nu ii dati in pauza nimic de mancat.. nici fructe, biscuiti, dulciuri.. nimic
doar ceaiuri calde.. pana nu cere mancare
0
08-03-2011, ora 17:41
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
buna ziua dl. dr. Am o intrebare... am un aerosol cu ultrasunete laica si ma intereseaza daca cupele in care se pune medicamentul dupa utilizarea lor pot sa le dezinfectez cu alcool, deoarece eu dupa fiecare utilizare le aruncam si nu prea gasesc de rezerva. Mentionez ca aerosol face doar o singura persoana (copilul) cu un singur tip de medicament. Eu zic ca nu ar fi vreo problema, dvs. ce parere aveti? ASTEPT UN RASPUNS SI VA MULTUMESC.
0
08-03-2011, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca aparatul este folosit de 1 persoana.. nu, ai exista riscul de infectie si se poate sterge simplu cu alcool si atat.
0
09-03-2011, ora 18:55
Alerim81
Nu este medic/terapeut
Alerim81
Buna seara, revin cu o problema, eram hotarata sa imi scot amigdalele ca mi s-a zis ca am cazeum si mi-a iesit PCR-ul triplu decat normal.am facut o cura de antibiotic si dupa 4 saptamani, am repetat PCR-ul a iesit negativ si fibrinogenul usor crescut, adica 410, limita max.400.Gatul nu ma doare deloc, marimea e la fel ca si deobicei, doar ca acel cazeum continua sa fie localizat in spatele amigdalei... o sa incep si gargara cu ceai de salvie si alcool iodat 4 picaturi.
Credeti ca mai ar fi cazul sa fie scoase amigdalele daca au iesit analizele bine? va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.multumesc frumos
0
09-03-2011, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
analizele nu au nici o relevanta cu starea lor locala.
daca volumul, marimea amigdalelor ramane aceiasi.. la primul suc acidulat sau un stres termic.. se inflameaza la loc si o ei de la capat cu tratamentele.
ar mai fi o solutie.. sa le micsorezi in volum cu radiofrecventa
0
09-03-2011, ora 23:34
Alerim81
Nu este medic/terapeut
Alerim81
dar nu au fost niciodata marite in volum, am si baut acidulat, nu stiam de contraindicatie, nici o schimbare, nici o durere.daca nu as fi fost eu "putin mai obsedata" sa ma uit la ele zilnic de 3 ori.probabil nu aveam nici o idee ca as avea o problema.deci, inafara de acel cazeum...e normal totul, asta e motivul de care nu stiu ce sa fac...multumesc frumos
0
10-03-2011, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti face cateva poze cu amigdaleel si sa le trimiti pe mail
o sa.tui spun parerea mea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.