Amigdala umflata

17-08-2015
Marinescu10
Nu este medic/terapeut
Marinescu10
Buna ziua. Acum 2 luni (iunie 2015) am sesizat o durere in partea stanga a cavitatii bucale in timp ce beam apa. Am verficat in oglinda si amigdala stanga era usor marita fata de cea dreapta. Treptat, durerea a incetat, iar amigdala a inceput sa isi micsoreze dimensiunile. Mentionez ca in tot acest timp nu am avut febra, stare generala proasta, etc. Acum o saptamana am plecat la mare, cu amigdala aproape vindecata, era doar putin mai mare decat cealalta. In timp ce am fost la mare am consumat, pot spune, inghetata, sucuri extrem de reci(de la gheata) iar abia cand m am intors acasa am constatat ca amigdala s a dublat in dimensiuni fata de prima faza, resimt dureri puternice la inghitire, pot deschide gura doar pe jumatate, si am unele accese de febra medie. Am investigat amigdala, aceasta nu prezinta puroi sau pete albe, este doar inflamata. Nu am cerut ajutorul unui medic inainte pt ca am considerat ca era ceva viral si trecator, neavand simptome grave. De cand situatia s a agravat am luat doar ibrupofen pt durere, febra si am supt Salviasept( am auzit ca salvia este buna in astfel de cazuri);gargara apa cu sare si am baut multa apa. Zilele viitoare voi consulta un medic orl,
as vrea sa stiu daca poate fi ceva malign avand in vedere ca doar o amigdala este inflamata
1 comentarii
0
18-08-2015, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi ceva de la un reflux gastro-esofagian si de la alimente acre, acide, citrice care au iritat faringele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: