Amigdala inflamata de aprox. un an

17-05-2015
maria990
Nu este medic/terapeut
maria990
Buna ziua,

Dupa cum am mentionat si in titlu, am amigdala dreapta inflamata de aproximativ un an.
Initial nu am luat in seama simptomele intrucat fumam in acea perioada (5-6 tigari/zi) si am banuit ca e o inflamatie cauzata de acest factor.
In toata aceasta perioada inflamatia nu s-a retras, simtind doar o usoara ameliorare cand nu o supuneam la vreun factor extern precum fumatul sau bautul de lichide reci.
In perioada aceasta am fost la 3 consulturi ORL si de fiecare data mi s-a spus ca nu e nimic grav, diagnosticul fiind de amigdalita sau faringita acuta. Mi s-a facut si exudat dar fara sa iasa nimic la analiza.
Ultimul tratament prescris a fost cu bioparox si aerinaze dar nu am simtit nici o ameliorare.
Mentionez ca inflamatia nu imi da nici o durere, doar o greutate la inghitire si senzatia de corp inflamat in zona respectiva.
De asemenea, pe langa inflamatia amigdalei, mi s-a spus si de catre medic ca am o usoara iritatie si in spatele gatului, probabil cauzata si de un usor reflux pe care il am de o perioada ( doar senzatia de aer care iese, fara sa imi urce si acidul in sus pe gat).
Intrucat am renuntat si la fumat de aprox 3 luni si nu am simtit nici o ameliorare in urma tratamentului, sunt destul de ingrijorata si as dori un sfat ce alte analize as putea face pentru a descoperi ce cauzeaza aceasta inflamatie de fapt. Din pacate nu pot descrie intr-o maniera elocventa aspectul inflamatiei si aici nu pot atasa o poza.
Va multumesc ptr ajutor !
4 comentarii
0
17-05-2015, ora 21:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza problemelor din gat.. intradevar este refluxul gastro-esofagian si alimentatia incorecta
am scris mult despre asta aici pe forum
pasii corecti
se schimba regimul alimentar
se trateaza problema gastrica
se fac tratamente locale cu gargara, aerosoli, inhalatii, spreiuri ileioase
tab de supt Fara..VIt c si lamaie
daca amigdala se micosreaza e ok
daca nu se micsoreaza dupa 3 luni de tratamente si regim se recurge la reducerea in volum cu radiofrecventa
0
19-05-2015, ora 20:53
maria990
Nu este medic/terapeut
maria990
Va multumesc frumos pentru raspuns domnule doctor !
Evident ca orice om cu o afectiunea are in principal o singura grija, daca este ceva grav sau nu.
Astfel imi permit sa va mai deranjez cu o singura intrebare. In cazul in care ar fi fost vorba de o afectiune maligna aceasta ar fi fost usor de diagnosticat? Incerc sa ma incurajez cu ideea ca am fost vazuta de trei doctori si nici unul nu mi-as spus ca ar fi vreo problema deosebita.
Va multumesc frumos inca o data !
0
19-05-2015, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta ai nevoie si de un consult la psihlog
frica de boala si frica de cancer este o problema grava in sine
netratata corect la psiholog..duce organismul in stres, alimentatie proasta si iarasi se inchide cercul din cauza ca o alimentatie proasta, incorecta si problemele digestive duc la multe alte probleme in organism
0
20-05-2015, ora 17:36
maria990
Nu este medic/terapeut
maria990
Nu este vorba de frica pentru o anumita afectiune, este vorba de grija generata de o problema de sanatate care a persistat desi s-a administrat tratament.
Va multumesc pentru incurajare si sfaturi !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.