Amigdala Dreapta Inflamata

28-07-2012
illusive
Nu este medic/terapeut
illusive
Buna ziua,

Azi dimineata m-am trezit cu o senzatie de discomfort in gat. Am mers la oglinda si am descoperit ca amigdala dreapta era foarte inflamata. Nu sunt racit, nu tusesc, nu stranut, nu ma doare gatul. Nu e prima data cand am aceasta problema, am mai avut probleme acum circa 1 luna si jumatate, cu aceeasi amigdala, cu exceptia ca atunci aparusera si cateva puncte albe pe ea (care ulterior s-au transformat in rani si timp de 1 saptamana nu am putut bea decat lapte gol) - de data asta se pare ca nu - sau cel putin nu inca. Am fost la ORL (acum 1 luna si jumatate) si mi-a fost prescris Fromilid 500, Bioparox si (parca) Aulin. Medicul ORL-ist mi-a spus ca este foarte posibil sa am amigdale reumatice si ca ar trebui sa fac analiza Aslo dupa ce imi trece umflatura. Problema e ca nu am mai avut timp sa merg la analize si acum problema a revenit. Dupa acel tratament de acum 1 luna si jumatate, am ramas totusi cu o iritatie mica de tot in gat. Initial eu credeam ca trecuse complet pentru ca nu mai simteam nimic in neregula, dar in timpul unei vizite la medicul de familie, am fost atentionat spre mirarea mea, ca am rosu in gat. Mi-a fost prescris un spray 'AmbroSpray' care nu a rezolvat mare lucru, iar acum problema a revenit iar umflatura e parca mai mare ca in trecut. Am atasat mai jos un link catre o galerie foto in care puteti vedea inflamatia. Problema e ca mereu se intampla sa fie week-end cand patesc asemenea lucruri si nu prea am unde sa merg. Stiu (de fapt cred) ca Fromilid 500 nu se elibereaza fara prescriptie medicala asa ca probabil va trebui sa astept pana luni pentru o consultatie ORL. Din cate stiu Augmentin nu e recomandat pentru problema asta, pentru ca am luat data trecuta (inainte de Fromilid) si problema s-a agravat, tratamentul neavand niciun efect. Din cate imi dau seama, probabil va trebui sa fac operatie si sa scot amigdalele, dat fiind faptul ca problema persista.

Galeire Foto: https://www.dropbox.com/sh/vn0infpl08rgljw/BPSWs9ZXZV

Va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: