Ametesc foarte rau!

21-06-2011
irina.iulia
Nu este medic/terapeut
irina.iulia
De aproximativ o luna de zile ametesc foarte rau!Mi-am facut analize de sange mi-au iesit bine, mai puti calciu dar nu foarte rau.Am fost si la neurologie unde mi-a spus ca sunt in regula din punct de vedere neurologic.In momentul asta iau :Alive (vitamine) calciu+vit D3, betaserc si magne b6, dar nu vad nicio ameliorare.Din contra acum a mai aparut un simtom si anume imi simt capul foarte greu, cateodata mi-e greu sa ma concentrez si raman cu privirea in gol.La fel am patit si vara trecuta dar nu atat de rau.Tin sa precizez ca am ture si de noapte ma gandesc ca poate si din cauza asta, de la oboseala.Nu stiu ce sa mai fac!Va rog foarte mult daca ma puteti ajuta chiar si cu un sfat.Am ajuns sa imi fie frica sa ies singura din casa din cauza ametelii.E ingrozitor!Multumesc anticipat!
24 comentarii
0
21-06-2011, ora 14:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Varsta, Inaltimea, Kg. ? tensiunea arteriala ?
0
21-06-2011, ora 14:38
irina.iulia
Nu este medic/terapeut
irina.iulia
24 ani, 1, 64 inaltime, 59 kg, 10/6 tensiunea
0
21-06-2011, ora 15:17
irina.iulia
Nu este medic/terapeut
irina.iulia
Va rog din suflet daca ma puteti ajuta!Sunt disperata!Vreau sa fiu si eu un om normal ca toata lumea.Si la sevici imi este foarte greusa muncesc din cauza ametelii, simt nevoia sa ma sprijin de ceva sa nu cad, (am un servici care necesita numai statul in picioare).Sa ma duc sa imi fac un tomograf sau RMN?Poate imi recomandati un alt medicament care sa imi amelioreze starea cat de cat.Multumesc!
0
21-06-2011, ora 15:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

sper sa-ti raspunda si dl.doctor,

pana atunci
- BEA MULTA APA...si mananca putin si des...
tensiunea ta e MICA..
- cauta sa dormi MULT (o perioada) incepand cu ora 22...
O zi buna.
1
21-06-2011, ora 15:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este esential sa te hidratezi bine
apa plata, ceai de maces, ceai negru minim 2 litri pe zi
Ginseng fiole 1 dimineata si 1 la pranz de baut 5 zile si inca 10 zile 1 dimineata
stugeron 3 pe zi 2-3 saptamani

Pentru Urgente, sfaturi si recomandari in probleme ORL
Numar Telefon Dr. Flueraru
0906 160 908. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
0
21-06-2011, ora 15:33
karla888
Nu este medic/terapeut
karla888
Si la mine totul a inceput acum 2 luni..cu niste ameteli.dpare a urmat un chin cu niste dureri ingrozitoare de cap..am ajuns si la neurolog..am facut CT si RMN dar nimik..analizele la sange f bune..cu tensiua stau 11 cu 6 dar durerile de cap nu mai trec..si e f neplacut...acum urmez un tretamnt pt circulatia sangelui...si sincer m'am saturat pt ca inainte aveam o viata normala..n'am avut nicioadat dureri de cap..lucram intradevar si eu in ture de noapte..si am avut un stil de viata f agitat..am 24 si ma simt ca la 60..dar asta e..tre sa mai avem grija si de sanatatea noastra..Eu am renuntat la fumat..am incercat sa dorm fara perna..am inceput sa beau multa apa..si usor usor s'au mai diminuat din dureri dar nu au disparut...la fel si ametelile care la fel ca tine numai gandul ca o sa'mi vina rau ma speria sa ies din casa.Si uite asa stau si ma chinui de 2 luni de zile cu ameteli si dureri de cap...am luat si eu la inceput calciu si magne B6..acum nu stiu totul depinde sa depistezi de unde vine aceste ameteli si dureri de cap..Succes si nu te descuraja!!! (nici eu n'am gasit inca o cauza )
0
21-06-2011, ora 15:41
karla888
Nu este medic/terapeut
karla888
Eu zic sa renunti la turele de nopate si sa incerci sa te pui pe picioare o perioada..sa incerci sa mananci si sa ai mai multa grija de tine..!!!!!
0
21-06-2011, ora 15:50
irina.iulia
Nu este medic/terapeut
irina.iulia
Eu nu am dureri de cap, ci o presiune in el simt ca ma apasa cineva pe el, ca ma starnge, dar asta nu ar fi o problema, poate ca as suporta daca ar fi decat asta, cel mai mult ma deranjeaza ametelile, merg din doctor in doctor si nimeni nu stie ce sa imi spuna.Simt ca nu ma crede nimeni.Merg pe strada exact ca un om beat.O sa iau acum ce mi-a recomandat domnul doctor Valeriu, sper sa imi fie mai bine.Multa sanatate si multumesc mult!
0
21-06-2011, ora 16:40
irina.iulia
Nu este medic/terapeut
irina.iulia
multumesc mult karla, si tu sa ai grija de tine!
0
21-06-2011, ora 19:18
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Pentru ambele utilizatoare irina.iulia si karla888 : ametelile asociate sau nu cu dureri de cap pot avea mai multe cauze: poate fi o anemie, poate fi o suprasolicitare pe sistem nervos, poate fi o tulburare de echilibru. Nu exista diagnosticul :"Nu ai nimic". El ar trebui inlocuit cu "nu ai nimic organic" si atunci simptomele trebuie tratate psihiatric.
Pasii care trebuie urmati sunt acestia: consult neurologic, un set de analize generale, iar daca neurologul considera necesar, in cazul cefaleei se recomanda un RMN. Daca exista tulburari de echilibru, atunci persoana trebuie indrumata catre ORL-ist. Daca toate analizele si investigatiile sunt normale, nu inseamna in nici un caz ca nu ati avea nimic, caci simptomele dvs sunt foarte reale si au o cauza. Si cel mai adesea cauza este sistemul nervos: stres, suprasolicitare, etc. Psihiatrul este in acest caz cel care va ajuta cu medicatie corespunzatoare sa va dispara acste simptome.
Deci, vedeti unde va aflati cu investigattile, ce ati facut si ce nu din ceea ce v-am recomandat si urmati pasii descrisi mai sus.
Sanatate!
0
21-06-2011, ora 19:58
karla888
Nu este medic/terapeut
karla888
Vreau sa va spun ca am facut si CT si RMN, am fost la la consult ORL dar au s'a depistat nimik..medicul neurolog mi'a spus ca posibil sa fie o migrena..o migrena de 2 luni de zile???
0
21-06-2011, ora 20:07
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Ati spus ca ati facut analize de singe. Complete? Cereti formula leucocitara. Asta mi-a recomandat mie (culmea!) un psihiatru si s-a dovedit ca avea dreptate: un inceput de leucemie. Si azi ii multumesc ca a fost cinstit si nu m-a indopat cu antidepresive.
0
21-06-2011, ora 20:11
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Pentru ca spuneti ca "va apasa, va stringe", faceti daca aveti unde un ECODOPLER. E un fel de ecografie, nu va temeti, pentru vasele de singe. Sa nu fie vre-un vas strangulat, infundat, dar asta se rezolva.
Insist insa pe solutia de mai sus.
0
21-06-2011, ora 20:26
karla888
Nu este medic/terapeut
karla888
Da am facut si pt leucocite..si eu ieist in limitele normale si glicemia si colesterolul..nush la ce as mai putea face :(
0
21-06-2011, ora 21:39
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Regret, eu nu sint medic, v-am spus din experienta mea si a apropiatilor.
Greu de gasit ceva...
Nu stiu decit teoretic ce este RMN si CT. Am o cunostinta care (o sa rideti) lucreaza la o farmacie. Are si ea dureri de cap cum ati spus "de luni de zile". Fiind acolo, a incercat diverse medicamente si nimic nu o ajuta. La fel, nimic nu i s-a gasit. Chiar ne intrebam uneori daca nu ne "ataca" ceva. Glumim, fireste. Dar situatia e grava. Nu lucrati in curent? Nu e o sinuzita? Pentru durerile de cap. Ametelile sint altceva. Deh. presupuneri... ca si cu stresul cotidian, toti ajungem mai devreme sau mai tirziu la nebuni.
0
21-06-2011, ora 22:08
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Atunci mai ramane sa faceti un consult psihiatric. Nici nu se pune problema sa ajungeti la nebuni cu sugereaza in gluma presupun cineva, ci sa va rezolvati aceasta problema de sanatate.
0
21-06-2011, ora 22:24
karla888
Nu este medic/terapeut
karla888
Pai de lucrat nu mai lucrez pt ca nu mai puteam face fata stresului..aveam un program de 24-48..si ma terminase..si numai frica ca imi putea vine rau.m'a determinat sa nu ma mai duc..pt ca prima oara mi'a venit rau la munca...si a fost destul de neplacut..deja am inceput sa'mi pierd prietenii nu mai am nicio activitate cu ei..totul a devenit sec..si nu vreau sa mai cad si o sclava a depresiilor.aiurea in fine...in urma tratamentelor vre'o 3..am ajuns sa fac crize si de rinichi numai dimineatza...O sa'mi fac curaj totusi pt ca am unele retineri...sa merg si la un psihiatru..VA MULTUMESC mult pt mesaje..in mometele astea conteaza mult pt mine sa vorbesc despre ceea ce mi se intampla...
O seara placuta!
0
22-06-2011, ora 09:30
irina.iulia
Nu este medic/terapeut
irina.iulia
am facut analize de sange si fierul mi-a iesit in limite normale, doar calciu un pic scazut.Acum urmeaza sa merg la un medic orl-ist sa vad ce zice si el.La neurologie am fost si mi-a spus ca nu am nimic din punct de vedere neurologic dar totusi sa fac un CT.Nu prea as vrea sa merg la Psihiatrie, imi e frica sa incep sa iau antidepresive sau medicamente pt sistemul nervos de la varsta de 24 de ani.Sper din inima sa nu fie problema de la sistemul nervos, dar daca asa imi rezolv problema asta e!Si eu va multumesc mult pt mesaje, e foarte important sa stiu ca cineva ma intelege prin ce trec, E CUMPLIT sa ai o problema si sa nu te inteleaga nimeni.(mai ales doctorii).in care ar trebui sa avem cea mai mare incredere, sa ne putem baza pe ei.Am fost la urgente la spital aproape lesinata si mi-au facut un ketoprofen, apoi m-au trimis acasa.Le-am zis ca ametesc asa de o luna de zile si mi-au zis ca de ce ma duc la ei?ca ei sunt doar pe urgente.Ma rog, nu mai conteaza!Am observat ca aici pe site-ul asta sunt foarte multi doctori care isi dau interesul raspund la toate problemele pacientilor.Pana ajung la Medic Orl-ist sa iau ginseng fiole si stugeron?
0
22-06-2011, ora 09:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA... credeam ca am scris foarte clar ce trebuie sa faci.
reciteste atent mesajul de pe 21.06
0
22-06-2011, ora 09:39
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Da, d-na doctor, in gluma am spus fireste. Dar pentru doamnele cu suferinta: sa nu aveti retineri! A merge la psihiatru NU inseamna nebunie. Oboseala, stresul, isi pun amprenta in primul rind asupra sistemului nervos. Si asta duce inevitabil si la imbolnaviri organice tocmai pentru ca sistemul nervos nu mai face fata. Curaj si sanatate!
0
22-06-2011, ora 09:45
irina.iulia
Nu este medic/terapeut
irina.iulia
multumesc mult domnule doctor!
0
04-07-2015, ora 18:17
lachriss
lachriss
Buna ziua. Eu va recomand sa faceti si o radiografie de coloana vertebrala cervicala. Un sindrom de coasta supranumerara, de ex., ar putea explica simptomatologia dv. (sau pot fi alte modificari la nivel cervical care sa va dea ametelile respective).
1
15-04-2020, ora 18:41
Alina 09
Nu este medic/terapeut
Alina 09
Pentru irina.iulia si Karla888
Vad ca sunt de foarte mult timp mesajele voastre, dar aveati exact simptomele pe care le am eu acum. Voiam sa vad daca ati rezolvat problema, daca ati gasit o cauza reala la aceste ameteli. Eu refuz sa cred ca este pe fond psihiatric. Intai trebuie eliminate absolut toate cauzele. De exemplu, am vazut ca ati facut RMN. Si eu am facut si n-a iesit nimic, dar ulterior am facu AngioRM, unde s-au vazut ambele carotide interne ingustate., posibile stenoze.Mi s-a recomandat sa fac angioRM cu substanta de contrast, dar inca nu am reusit. Va rog, daca cititi si puteti, spuneti-mi cum ati rezolvat problemele. Sper din suflet sa nu fi trecut pe tratamente pt anxietate, stres si toate celelalte.Prea usor unii medici te trimit la psihiatru. Multa sanatate!
0
23-06-2020, ora 21:39
Coxcox
Nu este medic/terapeut
Coxcox
Ați rezolvat ceva am aceleași simptome?!?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.