Ameteli si stari de panica !

16-09-2009
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Am consumat produse spice o [perioada de jumate de an...Tigari si chiar prafuri.dar prafuri de rare ori ! am ajuns la spital din cauza ca organismul meu nu mai suporta acele tigari pe baza de salvie. ! de 3 saptamani ma confrunt cu o ameteala care genereaza uneori in stari de panica... pe deoparte m-am obisnuit dar pe de alta vreau sa scap mai repede de aceasta senzatie ! Tin sa zic, , , k dupa ce am ajuns de 2 ori la spital si mi sa administrat REMOTIV ! m-am lasat de ele brusc...! am zis k nu e bn ceea ce fac..! aseara am simtit ceva mai nasol... pe langa panica si ameteli simteam niste intepaturi in crestetul capului parca as fi mancat un ardei iute... imi era si teama sa adorm... m-a vazut un medic neurolog pana akm si cei de la urgente ! ma poate ajuta cineva cu un remediu sa scap de aceste probleme ? niste calmante sa incep un tratament cu remotiv ?:-?? sau mai exact ? ! va rog mult ! astept un raspuns !
147 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
16-09-2009, ora 15:10
lalica
Nu este medic/terapeut
lalica
Ceau, sunt Lalica si eu am avut tari de panica si ameteli dure! Inca mai am, dar nu se datoreaza tigarilor si starilor de anxietate, adica stres, insomnii, nervii, alimentatie nesanatoasa! si de aici stare de panica si ameteala! eu de cativa ani de cand am probleme iau calciu si magneziu, calciu ajuta la starea de panica care e datorata si lipsei lui, la fel si ametealea, deasemenea poti lua si fier! Eu patesc cand sunt obosita si ma ia si cu lesin, cica zic medicii ca trebuie sa te autocontrolezi, e f greu! nici eu nu prea reusesc! bafta multa!
0
16-09-2009, ora 16:29
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Sa iti explic mai exact ! La mine nu e o ameteala cum e aceia cand te ridici rpd de pe scaun sau ceva de genu ma simt de 3 sapt park m-am dat intr-un carusel. iar starile de panica mi le creeaza aceste ameteli... ba ieri seara chiar ma intepa ceva in cap mai exact cum e cand mananci un ardei iute... si ti se urca la creier :) ! Mi-am facut analizele la sange si au iesit oke. ce e posibil sa mai am e Giardia... Dar nici de aia nu sunt sigur ! Despre calciu si restu au iesit oke ! akm ma tem sa nu am vreo tumora la cap :))) da de unde atat... ! So ma simt ca si cand as fi baut o bere 2, usor ametit asa...! Inca mai am efectele la drog... La spital mi-au zis sa merg la psihiatru dar alt remediu nu o fi oare ?
0
16-09-2009, ora 16:31
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Am uitat cateva detalii am 19 ani. Si la tigari ma refeream la plantele cu efect halucinogen,., , pe langa asta sunt si fumator. !
0
16-09-2009, ora 16:32
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Pt starile de panica iti zic eu ceva bun si sigur ! REMOTIV
0
16-09-2009, ora 17:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Evrywhere, să nu-mi spui ca specia de salvie era DIVINORUM?! Dacă da, trebuie să mergi la spitalul de psihiatrie "Alexandru Oregia" pt. că s-ar putea să fii inclus într-un program de detoxifiere. Salvia Divinorum conţine printre altele şi salvorin A, o substanţă cu efecte psihedelice foarte puternice, dar care-n timp poate să determine dereglări foarte puternice la nivelul căii indolaminergice realizate de serotonină, cel mai important neurotransmiţător al creierului...consultă psihiatrul şi spune-i cu lux de amănunte ce, şi cum ai consumat şi toate simptomele pe care le ai (notează-le pe un caiet pe toate să nu uiţi vreunul).

Multă sănătate!


În speranţa că ţi-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
16-09-2009, ora 18:25
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Mah exact tipul ala de salvie este dar eu sunt din galati...
0
16-09-2009, ora 18:26
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Mr. NICK Dak ai mai multe detalii -* lasa-mi un mail ce probleme pot aparea ?





(*modificat de administrator)
0
16-09-2009, ora 19:54
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Bai si pana la urma dak nu am bani ce o sa fac ? Angajat nu sunt, somer nu sunt, elev nu mai sunt... ! Fac pe undeva consultatii gratuite ?:))
0
16-09-2009, ora 22:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Uffff, nu trebuia sa consumi aşa ceva, că nu duc la nimic bun!
Nu-ţi rămâne de făcut decât să consulţi un psihiatru şi să primeşti medicaţia adecvată dependenţei de droguri (Salvia divinorum nu este drog propriu-zis, dar dacă este consumată pe timp indelungat produce dereglări masive la nivelul Sistemului Nervos Central (SNC), tocmai de aceea ai şi toate acele senzaţii ciudate. Probabil vei primi un antidepresiv şi un anxiolitic...consultă medicul! (ca tratament natural ar fi bun 5-htp-ul...).

Toate cele bune!


În speranţa că ţi-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
16-09-2009, ora 22:54
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
DEci ! un amik de-al meu si-a revenit de la sine dupa 4 saptamani, dar la ceva timp sa apucat iar :) prostia lui ! Ce ma intereseaza mai mult si mai mult... se poate agrava ceva in timp sau pot sa raman ca in situatia de fata mult timp sau de tot dak nu urmez un tratament ? :-? DE asta as vrea mai multe detalii ! SA mananc mai mult ? sa iau si niste vitamine... cum as putea sa ma recuperez... inca mai am senzatia merg pe strada si ma simt drogat, , , ,
0
16-09-2009, ora 23:08
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Ma vazut un neurolog si medici, la psihiatru nu am fost ca nu sunt asigurat si nu am bani ! si as vrea dak se poate sa ma ajute cineva sa stiu ce pastile sa iau.cu exactitate, nu vreau sa iau aiurea sa genereze in altceva... ! si la psihiatru ce sa fac. am discernamant cu toate ca nu e vb de asta sunt constient de tot ce se intampla... sa vada dak sunt frumos sau ce ? Am consumat salvie si ce naiba mai contin astea ! SAlvia divinorum, ingrasamant de plante, akm 2-3 luni am bagat si niste coca... :)) ce sa mai zic. !
0
16-09-2009, ora 23:38
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Offff, da, te înţeleg!

Dacă nu poţi şi nu poţi, te rog să iei 5-htp!
Primele 3 zile vei lua decât seara cu 30 de minute înainte de masă o capsulă; în următoarele 3 zile vei lua 2 capsule tot seara, cu 30 de minute înainte de cină. După aceste 6 zile (în care creierul şi organismul tău se vor adapta la noile "condiţii" care înainte nu erau deloc noi (erau normal-constituţionale), dar care acum sunt datorită dereglării metabolismului serotoninei (dar şi a producţiei ei)), vei începe să iei câte 3 cps. de 5-htp/zi (câte una cu 30 de minute înainte de cele 3 mese principale ale zilei - mic dejun, prânz şi cină).
În primele 3-4 zile există posibilitatea să experimentezi câteva stări de greaţă sau o mică senzaţie de sedare, dar posibilitatea este foarte mică pentru că tu deja le ai din cauza neadministării salviei divinorum...tratamentul cu 5-htp trebuie să dureze minim 3 luni şi maxim 6, timp în care te vei simţi excelent de bine, dar şi după, când echilibrul va trona, iar dezechilibrul va pleca ;)))))))))))))))))))))))))))))))



ATENŢIE!!! Nu se administrează simultan cu antidepresive, antipsihotice, inhibitori MAO A şi B, benzodiazepine şi băuturi alcoolice. După administrare nu se vor conduce automobile sau utilaje grele timp de cel puţin 7 zile până la acomodarea fizico-psiho-afectivă (asta doar în cazul în care eşti sedat)
Şi evident, NU mai ai voie nici să te UIŢI la salvia divinorum (nici atât să o consumi), te rog, ca de altfel la niciun DROG!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
16-09-2009, ora 23:52
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Aici e mai nasol ! cum sa nu conduc... Si la ce pretz are :))) Exista vreo posibilitate sa imi revin de la sine ? Adik eu cum sunt sedat akm pot conduce adik knd stau la comp sau conduc nu am acea senzatie ca sunt drogat !
0
16-09-2009, ora 23:55
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Alte pastile nu iau, vrea maikmea sa imi ia pt giardia un sirop nuj exact k zice ea ca sigur am ca la analizele de sange au dat mici chestii k as fi cu niste chestii dinastea... si Trebuie sa imi fac analizele si la Eliza aia sau cum se numeste testul... DE ce zici ca nu pot conduce de la astea ? E asa nasol ? Adik eu in situatia de fatza pot conduce ! Vrei sa ma ia si alt tip de sevraj :)))) Scap de-un drog si bag altul ? K dak e asa prieteni mei inca mai fumeaza... facem o cheta si luam cu toti :))
0
17-09-2009, ora 00:01
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Si dak cumva sufar de vreo boala care nu stiu pot pati altele ! Adik te rog mult sa imi zici dak e sigur ca nu pot pati si altele, nu ma stiu suferind de nimik dar sa nu devin dependent de aceste pastile ! la urma urme ce ma kk atat pe mine ! faza e ca trec printr-o pasa destul de nasoala cu bani dar la cati bani am dat pe alea sunt in ordinul zecilor de milioane dak stau bn sa ma gandesc !
0
17-09-2009, ora 00:01
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Scz k las 10 msj da imi mai vine cate o idee/// dak ai un id de mess un nr de tel sa vb sa discutam mai exact... ! iti multumesc din suflet..
0
17-09-2009, ora 00:10
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Chiar akm am avut o stare de panica am iesit sa fumez si am avut senzatia ca imi fuge ceva sub picioare.am aruncat tigara si am venit la compp... nu mai rezist imi vine sa imi bag pl cat de idiot am fost adevarul k m-am distrat tare atncea dar akm uite ce patesc. se poate organismul sa actioneze si cand fumez...stiam ca la fumat creste si tensiunea...si park mai simt si un punct o f mica durere in crestetul capului...ieri seara simteam ca si cand as fi mancat un ardei iute sa fie si subconstientul ?
0
17-09-2009, ora 00:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu ai înţeles ce ţi-am scris! Pt. a vedea dacă se produce sedarea trebuie să iei o pastilă (ce-mi face mie rău ţie poate sa-ţi facă bine, ca de altfel şi ce mă sedează pe mine, pe tine poate doar să te relaxeze, ba chiar să te energizeze (nu toţi suntem o apă şi-un pământ!))...Când am spus sedare m-am referit cel mult la o mică stare de somnolentă, nu te gândi la mai mult; depinde, depinde şi iar depinde.
5-htp-ul NU te poate afecta, nici pe departe, te ajuta doar să scapi de simptomele sindromului de sevraj prin care treci...
În ceea ce priveşte preţul...no comment, nuţl fabric eu, dacă-l fabricam eu iţi expediam gratis 3 flacoane, dar...fă un efort, merită, dacă nu, mergi la medic şi îţi prescrie medicaţie psihiatrică compensată (dacă respecţi anumite condiţii de asigurare)...Documentează-te cu privire la 5-htp, şi ai să vezi că este natural şi foarte bine tolerat!

Toate cele bune!


În speranţa că ţi-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
17-09-2009, ora 00:23
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Eu ti-am dat add dar nu te vad pe net..
0
17-09-2009, ora 04:48
BLW
Nu este medic/terapeut
BLW
Salut!!!O problema asemanatoare ca si Everywhere o am si eu.Doar ca la mine se intampla in felul urmator:De prin aprilie m-am anturat cu un grup de fumatori de marijuana...pana atunci beam...dupa ce m-am anturat cu ei, am inceput si eu sa fumez.nu fumam foarte foarte mult...tin sa spun ca in medie vreo 2-3 jointuri pe zi...ori la bong...Ma simteam super bine pana acum vreo 3-4 saptamani...De 3-4 saptamani incoace am niste stari de anxietate..de panica...nu stiu cum sa le descriu.ma simt asa gol, fara chef de nimic, ma simt pe alta lume, parca visez...tin sa mentionez ca acum 4 saptamani am fost la mare in vama veche cu 3 prieteni unde am fumat destul de mult in decurs de 2 zile...aprox 20 de grame...joint dupa joint...tot week-end-ul meu la mare a fost un film...ma simteam ca si cum as fi visat...parca nu mai eram lucid..in fine...si de atunci, de fiecare data cand mai fumez cate un joint, ma apuca panica...nu ma exteriorizez, tin in mine si am tot felul de filme...nu am halucinatii, doar stari de panica foarte intense...imi inchipui ca o sa mor, ca nu mai sunt stapan pe sine, ca am luat-o razna, ca am innebunit...ma gandesc, ca poate nu o sa mai fiu stapan pe mine si am sa fac altceva, doamne fereste sa ma sinucid...chestia cu sinucisul este vaga..adica nu ceva care ma macina tot timpul..oricum..in seara asta stateam si ma uitam pe net, sa ma documentez despre depresii...in mintea mea eu cred ca este vb despre depresie...si din greaseala am dat peste rubrica cu schizofrenie.atat mi-a trebuit..m-a luat panica si mai rau...pana am ajuns la bufeuri de caldura, si palmele imi transpirau, mai ales dreapta.si nu am stare..mi se duce somnul..ma gandesc numai la faptul ca poate nu imi mai revin din starea asta..ca poate am sa raman asa...ciudat este ca eu fumez de cateva luni..prietenii mei fumeaza de aprox 1-2 ani zi de zi..si nu au nimic..vor mai mult...eu in schimb...simt ca nu mai pot..ma simt foarte prajit..adica simt ca nu mai am control asupra starii mele..de 4 saptamani traiesc in calvarul asta...Daca se poate sa imi raspunda si mie cineva, as fi foarte recunoscator...Am nevoie de ajutor...As face orice sa scap de starea asta...Mii de multumiri
0
17-09-2009, ora 04:52
BLW
Nu este medic/terapeut
BLW
Apropo..vroiam sa mai zic ca de un an aproape sunt casnic...si de ceva timp ma culc foarte foarte tarziu..numai pe la 3-4-5 dimineata..cateodata 6-7...mananc odata ziua cand ma scol, pe la 3-4..si odata dimineata cand vin...si inca ceva...cand fumez, un joint, de un timp incoace, ma retardez...imi iau stana cum s-ar spune...nu mai rad nu mai fac nimic..pur si simplu stau si am tot felul de ganduri in cap...in timp ce ceilalti stau si rad...in ritmul asta nu mai suport..sincer...
0
17-09-2009, ora 04:56
BLW
Nu este medic/terapeut
BLW
Imi este foarte frica sa nu fi innebunit...Oricum sper sa imi fiti de ajutor.
0
17-09-2009, ora 13:26
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
BLW ce sa zic exact asa am fost si eu in prima saptamana nu ai innebunit... si tot asa faceam si eu timp de 3 luni am dormit numai ziua si bantuiam toata noaptea. prieteni mei inca fumeaza si nu au nimik dar cred k o sa aiba si ei cand o sa se lase de tot. lipsa din organism iti da starile astea. Eu am bagat mai multe plante pe baza de salvie, Hash, MJ (maria) de 2-3 ori coca. vroiam sa vad doar dak miroase bn :))) am bagat charger de la spice tot pe nas... si akm knd nu ma mai ating de niciuna am toate starile astea... ! DE fumat am fumat timp de 6-7 luni dar 3 din ele au fost km in exces... dak vrei sa mai vb -*


(*modificat de administrator)
0
17-09-2009, ora 17:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sper că v-am lămurit pe messenger...100% înclin către mersul la psihiatru! Numai Bine;)


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
18-09-2009, ora 23:49
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
HEhe am fost la psihiatru. mi-a zis sa aduc probe de urina si materie fecala... ! Sa vezi k de akm incepe distractia !
0
18-09-2009, ora 23:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Da, dar după distracţie vine şi starea de calm ;))))))))))))))))))))))))) Important este să nu mai apară acea "distracţie" care a condus la apariţia acestei noi asa zise "distracţii"...


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
20-09-2009, ora 20:11
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Bai incep sa imi fac griji, maine ma duc cu analizele la psihiatru, dar ma gandesc, si la altele, simt o amorteala in partea dreapta a capului mai exact in spatele capului dar poate mi se pare mie akm 1 luna am spart un geam cu capul, si ma gandesc si la alte neplaceri, cand eram mic am cazut de cateva ori in bila de mi-am, pierdut si cunostinta...! Si ma gandesc sa nu am si altele, pe langa asta eu tot sunt ametit ca inainte starile de panica parca nu mai sunt asa dese, mai rau e ca nu pot nici sa fumez, dak fumez (tutun ) ma ia o ameteala cu stare de panica fac tensiune 15. si nu mai imi arde dar imi revin, , , , , , ma gandesc la tot ce e posibil, maikmea ma visat cu lumanari., , , , , eu l-am visat pe Iesus... ., mi-a cantat o cucuvea la geam :)) a auzit-o tot maikmea., o ruda i-a dat cineva in carti ca ii moare cineva apropiat ! SA fiu tocmai eu ? :))) sau probabil am innebunit...
0
20-09-2009, ora 20:12
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
scz nu cu analizele, ci ma chemat sa imi faca analizele, , si ce e mai interesant ca prin lege inca mai sunt asigurat pana la 1 octombrie ! Are cineva idee dak sunt asigurat se plateste RMN !
0
20-09-2009, ora 23:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Heyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy...ce sunt aberaţiile acestea? Tu stai să analizezi visele, comportamentul păsărilor etc.??? Unele vise au o anumită semnificaţie, dar celelalte...iar faza cu cucuveaua am auzit-o şi eu. Şi la mine a cântat într-o seară de i-a venit rău, mai să rămână afonă, şi uite că trăiesc şi mi-a murit nimeni apropiat...superstiţiile sunt credinţe veliarice, ca de altfel şi păcat...sunt menite să inducă frică, iar frica este principala unealtă a "intunericului". Nu mai crede în toate elucubraţiile pentru că vei ajuge să nu mai fi în stare să faci diferenţa între normal şi paranoia, ceea ce nu este tocmai indicat în starea în care te afli...
Pe cine ai visat???? Iisus?????? Cum, unde, cand şi în ce fel.? Când vrei să scrii ceva care are legătură cu divinitatea, scrie corect (Iisus, nu Iesus...te rog fii atent...)...în legătură cu moartea, nu mai gândi negativ, vei muri când vei muri, atât...în niciun caz nu va veni vreo cucuvea să te anunţe (aşa ceva vezi numai în Harry Potter)...

RMN-ul în mod normal este destul de scump, dar dacă eşti asigurat s-ar putea să fie fără plată sau să-l plăteşti pe jumătate...norocul tău dacă nu-l vei plăti...


P.S. Senzaţiile pe care le ai sunt simptome ale sindromului de sevraj care-ţi sunt determinate de insuficienţa de neuromodulatori...îţi vor trece! Numai bine...


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
21-09-2009, ora 11:19
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
ms mult. m-a trimis azi psihiatra sa fac analizele la urnia, materie fecala si sange, . maine i-au rezultatul si ma duc la ea... ! Deabea de akm incepe distractia :))
Adaugă un comentariu / răspuns
147 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • De ce apare amețeala?
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •