Ameteli puternice cu presiune localizata partea dreapta a capului si tiuit puternic

358 comentarii 1 2 345 ..... 11 12 Înainte ›
0
16-03-2010, ora 18:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta problema care o aveti nu tine de ORL.
este o problema de cardiologie ( inima, tensiune) dupa investigatii o sa vedeti !
sau o problema de oboseala cronica si stres.. care necesita pur si simplu somn si alimentatie sanatoasa !
0
16-03-2010, ora 19:54
aristitza
Nu este medic/terapeut
aristitza
multumesc pt raspuns.si cei de la urgenta au spus cam acelasi lucru, -sindrom neuro-vegetativ-, mai ales ca in perioada aceea ma aflam in spital cu fetita si nu primisem vesti f bune referitoare la starea ei de sanatate, nu ma mai hraneam aproape deloc, nu ma mai hidratam corespunzator, si plangeam f mult.eu suspectam un accident vascular, insa trebuie sa-mi fac timp sa merg pt investigatii.inca o data va multumesc.
0
16-03-2010, ora 20:07
aristitza
Nu este medic/terapeut
aristitza
am uitat sa mentionez ca am descoperit in urma cu 6 luni in urma unei ecografii niste noduli tiroidieni, pt care nu m-i s-a prescris nici un tratament, nici dozaj hormonal, m-i s-a spus doar ca nu este cazul unei operatii si sa revin la control dupa 6-12 luni(de aici si palpitatiile si senzatia ca-mi bate"inima in gat"?)
0
29-03-2010, ora 08:46
corinadanila
Nu este medic/terapeut
corinadanila
Buna dimineata domnule doctor. Am inceput ieri tratamentul pe care mi l-ati dat sambata. Cum am lasat picaturile de olinth nasul meu parca se razvrateste deoarece azi noapte mi se infunda cand o nara cand alta cu toate ca am pus si picaturile de ser efedrinat. Toata noaptea m-am invartit din cauza nasului infundat. Este normal ? Totul e mai accentuat in pozitie orizontala.Constat ca serul efedrinat nu prea are efect la mine.
0
29-03-2010, ora 09:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e normal.
in cateva zile o sa se schimbe lucrurile.
0
31-03-2010, ora 09:37
corinadanila
Nu este medic/terapeut
corinadanila
Buna dimineata domnule doctor.
Observ ca nu se mai infunda nasul in timpul zilei ca inainte, in schimb e mai greu pe timpul noptii.
Pe 7 aprilie dupa terminarea tratamentului va voi scrie iarasi.
Va dorim un Paste fericit si multa sanatate ! Fam. Buza.
0
06-04-2010, ora 08:46
corinadanila
Nu este medic/terapeut
corinadanila
Buna dimineata domnule doctor. Astazi este ultima zi ( a zecea zi ) de tratament cu ser efedrinat, protargol si inhalant. Este o imbunatatire a respiratiei in timpul zilei dar noaptea se mai infunda cand o nara cand alta si nu pot respira normal. Astazi incep si tratamentul cu cerebrolisin si milgama fiole ( a doua luna ) timp de 10 zile. Iau in continuare betaserc 2 /zi de 24 mg. Ce trebuie sa fac in continuare cu nasul meu pe timpul noptii ? Serul efedrinat nu prea are efect.
0
06-04-2010, ora 21:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o pauza de 10 zile cu Protargolul.. si il repeti inca 10 ziel.
pe noapte poti sa folosesti in continuare ( la nevoie ser. efedrinat)
0
19-04-2010, ora 13:59
corinadanila
Nu este medic/terapeut
corinadanila
Buna ziua domnule doctor. Am reluat de ieri tratamentul cu protargol pentru 10 zile. As dori sa va intreb daca ma pot vopsi pe par sau exista contraindicatii in acest sens datorita tratamentului cu betaserc si protargol ? Va multumesc.
0
19-04-2010, ora 17:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
nu sunt contraindicatii
dar alegeti o vopsea cat mai putin toxica.
0
29-04-2010, ora 10:27
corinadanila
Nu este medic/terapeut
corinadanila
Buna ziua domnule doctor. Am terminat tratamentul cu protargol ( a doua oara ). Daca se mai infunda nasul noaptea ce trebuie sa fac ?Vreau sa vad saptamana aceasta cum se comporta nasul meu.
As vrea sa va intreb daca mai iau acceasi cantitate de betaserc in luna mai adica 2 pastile de 24mg / zi ? Mentionez ca iau betasercul din 25 ianuarie anul acesta.
Pe data de 5 mai reiau tratamentul de 10 zile cu cerebrolisin si milgama ( a treia luna ).
0
29-04-2010, ora 11:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai noaptea daca se infunda poti folosi un ser efedrinat..
dar in rest.. cumpara un creion mentolat.. cu car faci aromoterapie.
poti comanda de la Vivasan un balzam din 33 plante.. foarte util ca aplicatie pe exteior, la intrare in nas.
Betasercul. poti sa.l reducila 1 dimineata daca esti mai bine.
0
29-04-2010, ora 13:59
corinadanila
Nu este medic/terapeut
corinadanila
Va multumesc pentru sfaturi domnule doctor.
Am comandat un balsam pentru nas de la Vivasan.
0
30-04-2010, ora 17:50
broscy
Nu este medic/terapeut
broscy
buna ziua am 22 de ani sunt din Maramures, cu cativa ani in urma aveam peroade cand incepeam sa ametesc dar ft rar o data pe an cred luam vitamax si imi trecea dar de anu trecut cam din vara cred am inceput sa ametesc iar am luat binenteles vitamax dar fara efect atunci am fost la farmacie si am spus ce simptome am si mia dat calciu magneziu tot felu mi-am luat numai sa-mi treaca dar degeaba, am facur si ceva injecti (milgama n)daca nu ma insel..in fine.eu in continuare ametesc, sa va explic si cum:lucrez la coafor si in timp ce lucrez ma ia o stare mare de ameteala nu se invarteste nimic k mine asa parca am stare de lesin si imi vin calduri cum ma chinuiesc sa nu cad jos cred nu stiu si cand merg pe strada am impresia ca ma duc introparte si de vreo sapt am si stari de voma grea o stare pe tot parcursul zilei de rau dar nu vomit si seara cand ma pun in pat am starile de greata pana ce adorm.la oftalmologie am fost nu am nimic, analize de sange mi-am facut si mi marit aslo din cauza unei infectii pe care mi-a gasit-o in gat si mi-a atacat si inima am luat zinat si acum trebuie sa iau moldamin.anemica nu sunt si nici lipsa de calciu nu am.daca ma puteti ajuta cu un raspuns.va multumesc
0
02-05-2010, ora 19:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma intereseaza inaltimea. KG.. tensiune arteriala !!!
0
03-05-2010, ora 10:55
broscy
Nu este medic/terapeut
broscy
Am 1, 58 inaltime, 48 kg si tensiunea ultimele dati am avut in jur de 130 cu 80 si cam 80 pulsul.
0
03-05-2010, ora 14:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faci analiza sangelui.. sa nu fie o anemie.
mergi la ORL.. si rezolva cu amigdalele.. caci un focar de infectie.. mentine organizmul in stare de stres continuu si metabolizmul este modificat.
Sermion 30 mg.. 1 dimineata cam 3 luni
0
10-05-2010, ora 23:43
samira123
Nu este medic/terapeut
samira123
Am si eu o problema.. am 15 ani.. de o luna mi.sa facut puroi in urechi.. daca bagam ceva betisoare de ureche imi iesea puroi.. nu m.am dus la medic si nu prea ii dadeam importanta.. Dar acum a inceput sa ma doara urechea dreapta si odata cu ureche si capul foare rau..ma doare partea dreapta simt niste inteparuri si mereu incerc sa dorm zicand ca poate imi trece dar nu.. nici macar nu pot sa dorm pt ca ma doare foarte rau.. si nu stiu ce as putea sa am.. ma gandeam ca poate am urion.. dar aveam febra.. VA ROG FRUMOS SA.MI SPUNETI SI MIE O PARERE. Multumesc !
0
10-05-2010, ora 23:56
samira123
Nu este medic/terapeut
samira123
Am si eu o problema.. am 15 ani. De o luna mi.sa facut puroi in urechi. Nu am dat prea multa importanta crezand ca imi va trece. Cand bagam betisoare imi iesea puroi.. Dar acum a inceput sa ma doara ingrozitor urechea dreapta.. Toata partea dreapta ma inteapa .. nu pot nici macar sa stau pe perna pentru ca ma doare.. ma gandeam ca poate am urion.. Dar stiind sintomele nu cred pt ca nu am febra.. Si nu m.am dus la medic crezand ca imi va trece. Va rog frumos spuneti.mi si mie parerea. Multumesc mult !
0
11-05-2010, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
SAMIRA
esti un copil.. si trebue sa inveti ceva in acesta viata, de dorit de la altii, NU din propriile greseli !!!
1. Este GRESIT.. sa crezi ca o boala trece de la sine.., niciodata nimic nu se vindeca fara ajutor, NUMAI se agraveaza!!
2.secretia purulenta Vorbeste despre necroza tesutului.. ce este si mai grav decat o durere simpla.
3. cand secretia vine din ureche.. e si mai grav fiindca pana la creeer mai sunt cativa milimetri de os.. care poate fi topit de acel puroi si faci o meningita.
URGENT la ORL !!!!
0
11-05-2010, ora 12:34
samira123
Nu este medic/terapeut
samira123
D-le doctor am mers la farmacie si mi.au dat "Cefuroxima Antibiotice" si niste picaturi de pus in urechi.. Au zis sa iau aceste pastile si daca nu imi trece sa merg la doctor. Ce spuneti? Multumesc !
0
11-05-2010, ora 15:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Iti spun foarte sigur si fara gresala.. ca ajungi sa te internezi in clinica ORL.. si nu scapi fara operatie la ureche !!!!
0
11-05-2010, ora 15:06
samira123
Nu este medic/terapeut
samira123
ok.. Va multumesc mult pentru parerile dumneavoastra ! O sa tin cont de asta.. Chiar maine cred ca o sa merg la doctor..
0
20-05-2010, ora 12:40
@drian
Nu este medic/terapeut
@drian
buna ziua domnu dr.am si yo o problema.de 10 zile urmez un tratament pt rinichi cu urinal si uriclar...si de 4 zile am ameteli in fiecare dimineatza cand ma trezesc...pana seara.nu am dureri de cap...doar ameteli si parca ma strange cineva de cap si parca imi amorteste si buzele.pot zice ca am fost foarte stresat.sa fie asta cauza...ce pot face?.
0
20-05-2010, ora 13:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dereglari de circulatie cerebrala.. care afecteaza si urechea interna.
mergi la Neurologie.. sa.ti verifice tensiunea si sa.ti dea un tratament adecvat
0
20-05-2010, ora 21:15
@drian
Nu este medic/terapeut
@drian
ok..va multumesc pt sfat..sper sa nu fie ceva grav..
0
21-05-2010, ora 17:23
Gabriela1986
Nu este medic/terapeut
Gabriela1986
Buna ziua Domnul Doctor...Am o problema care nu ma mai lasa sa dorm, am devenit foarte stresata, am o frica fara motiv, sunt paranoica din cauza simptolor mele.
In urma cu 3 luni am avut o banala raceala pe care am tratat-o cu electromicina, nurofen, fervex cam 7 zile..electromicina am luat cate doua la sase ore.
La cateva zile dupa ce am terminat tratamentul, m-a apucat durerile de cap, am mai luat cateva zile nurofen dar durerile de cap nu au disparut, ba chiar sau accentuat.
Uneori este o durere permanenta, alteori injungheli insotite de usturimi ale pielii capului, amorteli ale pielii capului (parca as avea ace), dureri la ambele tample, dureri de timpane, uneori simt arsuri la cap, alteori simt rece, mai mereu imi zvacneste tot capul, nu mai suport zgomotele accentuate si am un tiuit permanent in urechi.De curand am inceput sa imi simt si partea stanga a fetei usor amortita, vederea imi este incetosata putin, mi se zbat venele la cap si mi se inclesteaza maxilarul.
Dupa doua saptamani de la raceala am fost la neurolog, a spus ca durerile de cap provin de la boala mea, nu stiu ce diagnostic mi-a pus ca nu inteleg ce scrie pe reteta, ceva de genul Tcc si nu mai stiu cum... mi-a dat injectii cerebrolysin, pramistar, bilobil si ala nerv.
Am terminat tratamentul dar durerile au continuat.
Apoi am fost la Orl..mi-a gasit o infectie la urechea dreapta..tratamentul a fost: alcool boricat, triderm unguent, movalin si zinnat.
Dupa 10 zile de tratament nici o ameliorare.
M-am gandit sa merg la alt neurolog...mi-a dat sa fac un RNM.
Am facut RNM-ul iar rezultatul medicului de la aparat a fost sinuzita maxilara...M-am intors la neurolog sa citeasca si el RNM-ul iar dansul a zis ca nu am nimic, ca este de la stres, nervi, suparari, etc...tratament.: injectii cerebrolysin, tanacan, bilobil si vitamine oxylyc.
M-am reintors la orlist sa citeasca si dansul RNM-ul...tratament: o singura injectie Diprophos, pastile aerius, si picaturi de nas biorinil.
Dupa 7 zile de tratament aceleasi dureri.
Am citit mult pe net si aceste simptome ar indica o tumoare pe creier..credeti ca ar putea fi vorba de asa ceva?...sau ma sperii fara motiv?Curand voi merge si la un cardiolog sa vad daca am hipertensiune.
As putea pune si un link cu fisierele de pe cd-ul RNM.
0
21-05-2010, ora 17:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. trimite rezultatul RMN. scrie varsta, Kg, inaltimea tensiunea arteriala de unde esti !?
-
0
21-05-2010, ora 18:51
Gabriela1986
Nu este medic/terapeut
Gabriela1986
Am 23 de ani si in jur de 25kg, am aceasta greutate pentru ca sufar si de amiotrofie spinala musculara si sunt din Galati.Tensiunea arteriala nu o stiu.
V-am trimis pe email Rnm-ul.
0
22-05-2010, ora 14:35
@drian
Nu este medic/terapeut
@drian
buna ziua...am mers la un neurolog dupa cum ati zs.am o tensiune de 12.7..si a zs ca totul e din cauza stresului...din cauza vremi..si probabil lipsa de calciu...mia dat niste calciu si a zs sa stau linistit.
Adaugă un comentariu / răspuns
358 comentarii 1 2 345 ..... 11 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O aplicație pe telefon ar putea trata țiuitul în urechi
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Țiuit sau pocnituri în urechi - de ce apar zgomote în urechi?
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •