Ameteli puternice cu presiune localizata partea dreapta a capului si tiuit puternic

358 comentarii 1 2 34 ..... 11 12 Înainte ›
0
23-10-2009, ora 22:43
ioana 25
Nu este medic/terapeut
ioana 25
Doamne, pe unde n-am fost, cred ca aproape peste tot inafara de psiholog sau psihiatru, analizele le-am repetat de 2 ori in diverse locuri, deci nu cred ca s-a pus un diagnostic gresit, se poate sa fie pe fond de stress probabil in urma unei relatii esuate, cu f mult stress, certuri in acea perioada dar nu credeam ca poate pune chiar asa amprenta asupra mea si mai ales la 2 ani dupa ruperea relatiei! Mersi pt sfaturi si sa stii ca, conteaza si sa stai de vb cu cineva chiar dc nu dispar simptomele in totalitate macar mai uiti de ele!
0
24-10-2009, ora 02:24
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
DA asa e... dak vrei iti las id meu de mess everywhere_lm ... Sper k nu am fost prea insistent... ! da poate fi ceva cu sistemul nervos dak toate analizele sunt oke nu neaparat de atunci. ! Nu ma vad cel mai in masura sa iti zic... Dar in general astea sunt cauzele... ! Nu te alarma dar nici nu sta in loc... ! E bn sa pui pe primul loc sanatatea.. ! Te-am pupat :*
0
10-12-2009, ora 18:16
arjana
Nu este medic/terapeut
arjana
Buna!Ma numesc marius, am 33 ani!de cateva saptamani am pb mari cu ameteala.Mai precis cand dorm sau cand ma ridic brusc!Ce sfat imi dati?Va multumesc!
0
11-12-2009, ora 08:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la ORL !
0
30-12-2009, ora 15:35
ana34
Nu este medic/terapeut
ana34
AM SI EU O PROBLEMA ASEMANATOARE DIN SEPTEMBRIE 2009 AM INCEPUT SA MA SIMT FOARTE RAU AMETEAM IMI VENEA SA VOMIT SI AVEAM TIUIT IN URECHEA DREAPTA SI CU TIMPUL AM INCEPUT SA MA SIMT TOT MAI RAU NU PUTEAM SA MAI STAU IN PICIOARE CA AMETEAM ASA DE RAU CA CADEAM DIN PICIOARE IAR TIUITUL ERA DIN CE IN CE MAI TARE. AM FOST LA MEDIC SI AM FACUT UN RMN SI AU DESCOPERIT DOCTORI CA AM CEVA NUMIT :NEURINOM CEVA ASEMANATOR CU O TUMOARE. MIA DAT TRIMITERE LA BUCURESTI LA SPITALUL BAGDASAR ARSENI SI MIAU FACUT IRADIATII CU GAMMA KNIFE(NEURINOMUL MEU ERA MIC DE 4MM SI NU ERA NECESARA OPERATIA DIN SPUSELE DOCTORILOR). NU MIAU DAT NICI UN TRATAMEN DUPA IRADIATII NIMIC, MIA FACUT PROGRAMARE PESTE 9 LUNI SA MA DUC LA CONTROL TOT LA EI. PROBLEMA INSA E CA MA SIMT LA FEL DE RAU CA SI INAINTE DE IRADIERE TIUITUL TOT IL MAI AM AMETELILE LA FEL SI AM O PRESIUNE IN CAP DE PARCA ARE 100 DE KG. NU STIU CE SA MA MAI FAC VA ROG DIN SUFLET DACA STIE CINEVA CAT DUREAZA RECUPERAREA ?DACA O SA IMI REVIN VREODATA? ORICE INFORMATIE REFERITOARE LA PROBLEMA MEA MA VA AJUTA. VA ROG DACA SANTETI IN SITUATIA MEA CONTACTATIMA -* DL DOCTOR VA ROG ATI PUTEA SA MI RASPUNDETI LA INTREBARILE DE MAI SUS VA MULTUMESC


(*modificat de administrator)
0
30-12-2009, ora 16:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
neurinomul.. este o tumoare care creste foarte lent.. dar problema este ca creste intrun spatiu osos foarte mic.. si cresterea tumorii apasa pe nervii care trec acolo ( cohleo-vestibular, auditiv si n. facial)
simptomele predomina acelea infunctie de locul unde se afla neurinomul.
trebue sa mergeti la Neurochirurgie.. sa va evalueze starea si sa vada daca nu a mai crescut tumora..
daca creste trebue sa va operati !
0
12-01-2010, ora 20:24
cati ecaterina
Nu este medic/terapeut
cati ecaterina
buna seara domnule doctor de aproape 2luni de zile am un tiuit puternic de urechi cu ameteala miam facut citeva analize rezultatul este colesterol 350 trigliceride215 calcemie8 mentionez ca ma 34 ani si aproape 80 kg urmez cu tratament pentru colesterol dar nu pot sa mai rezist cu tiuitul urechilor va rog din suflet sami dati un sfat o sa merg miine si la orl multumesc
0
13-01-2010, ora 16:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca luati tratamentul clasic alopat pentru colesterol.. cititi cu atentie instructiile si vedeti ce reactii adverse are !!!
e clarca problema este grava.. si circulatia cerebrala proasta, daca nu interveniti cu un tratament complex.. care include
1. regim alimentar fara grasimi porc, piele gaina, smantana si cascaval
2. monitorizarea Tensiunii arteriale
3. Omega 3( ulei de peste sau ulei de in) cate 2 la 8 ore pana la inbunatatirea starii si 1 la 8 ore in continuare.
4.Sermion 2 pe zi( dimineta si la pranz)
..5. tratamentul altor boli cronice interne si de coloana cervicala..
daca nu faceti toate astea.. o sa incepa treptat a scdea auzul, vederea. memoria..s.a.
0
13-01-2010, ora 17:49
cati ecaterina
Nu este medic/terapeut
cati ecaterina
va multumesc domnule doctor cind am vazut raspunsul dv am fost gata sa pic jos in legatura cu tratamentul pentru colesterol iau optimun omega 1pe zi simvacard 1pe zi panangin 3pe zi si vitamina b natural am inceput sa tin si regim asteale iau de trei saptamini si am luat bestasec de tiuit 10 zile cite 1 pe zi dar degeaba am uitat sa va spun ca ma doare pe sira spinari tensiune nu am pina acum ca miam luato cam 12 13 14 la spital nu pot sa merg ca trebuie sa platesc deoaerce nu am nici un fel de venit si bani sa platesc spitalul nu am va rog datim un raspuns
0
14-01-2010, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
10 zile de betaserc e putin..
acest gen de tratament vazodilatator.. trebue urmat cate 3 luni cu pauze.. !
0
14-01-2010, ora 15:46
cati ecaterina
Nu este medic/terapeut
cati ecaterina
vam urmat sfatul am luat sermion si gikoprim am inceput sa le iau va multumesc si sa va dea dumnezeu sanatate si daca mai este nevoie va scriu cu respect cristina
0
17-01-2010, ora 11:58
SIMINA
Nu este medic/terapeut
SIMINA
Am si eu o problema: acum 1an sotul meu a facut tensiunea 17cu 10, am ajuns la urgente pt ca nu mai putea sta in picioare, nu mai suporta lumina, nici nu putea tine ochii deschisi.Ametelile au persistat.timp de o saptamana nu s a dat jos din pat pt ca nu se putea tine pe picioare. i s a spus sa tina tratament cu micardis de 40 si egiloc de25mg.Urmeaza acest tratament de un an de zile plus regim. Am mers la ORL si ne a spus ceva de sdr vertiginos periferic. Am consultat un neurolog care ne a spus ca nu are nimic insa nu scapa de durerile de cap, ameteala, junghiuri in cap.simte ca i umfla cineva capul cu pompa. V as ruga daca ma puteti ajuta sa ma contacta ti pe adresa mea de mess marcu.simina .MULTUMESC FOARTE MULT.
0
18-01-2010, ora 15:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
diagnosticul de sindr. vertiginos periferic... tine de ORL
trebue sa mergeti sa va internati in Clinica ORL..
pentru investigatii mai amanuntite is tratament de specialitate !!!!
0
25-01-2010, ora 23:24
crys-alina
Nu este medic/terapeut
crys-alina
si eu am o mica problema... ahm... de fiecare data cand ma ridic din pat/ de pe scaun etc. ma cuprinde o ameteala cu durere de cap ingrozitoare in partea dreapta... imaginea mi se misca si mi se intuneca. parca vad ca si cum as cadea jos, dar defapt eu incerc sa ma mentin in pozitie dreapta, adica sa nu cad. Inainte ameteam putin, fara dureri de cap, pe urma or aparut durerile de cap, si acum si vederea... ( am numai 14 ani, am facut analize de sange, or iesit bine.. nu stiu ce ar putea fi: mama spune ca e anemie, dar eu ma hranesc bine ) un timp am fost plecata din tara, in state. si acolo in fiecare zi aveam hemoragii nazale... si ieseau si cheaguri... mari... ( 5-6 cm ).. din ce cauza ? e ceva in neregula cu mine ?
0
26-01-2010, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca un consult la un medic ORL.. si la un medic Neurolog o sa te ajute mult !
0
28-01-2010, ora 17:33
tom80
Nu este medic/terapeut
tom80
buna andra. am si eu aceleasi simptome si as vrea sa vb un pic despre ce ai facut de ti sa ameliorat starea, daca vrei desigur. multumesc
0
19-02-2010, ora 13:48
ioanna_35ro
Nu este medic/terapeut
ioanna_35ro
Domnule doctor Flueraru,
Vreau sa va explic situatia mea si sa va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat!
Ma numesc Ioana, sunt din Bucuresti si am 42 de ani!
Acum 2 ani am avut ameteli mai puternice cu presiune mare pe partea dreapta a capului! Medicul mi-a prescris atunci betaserc cateva luni. M-am simtit bine, ametelile au disparut, si presiunea la fel, dar dupa un timp presiunea pe partea dreapta a reaparut (dar nu permanent, apare si dispare) si de atunci medicul mi-a prescris in continuare bataserc de 24 si de 2 ani eu am luat in continuu betaserc in fiecare zi, de doua ori pe zi, o tableta dimineata si una seara. Nu stiu saca e bine ca am luat atata timp si iau in contiunare. Eu am colesterolul marit 250 -300 si ma gandesc ca presiunea vaselor pe partea dreapta poate fi si de la colesterolul marit si mai am si o spondiloza cervicala pe care nu am tratat-o niciodata. Intrebarea mea ar fi, daca e bine sa iau betaserc in conutinuare(betasercul fiind folosit in general pt ameteli si vartej in urechi sau as putea sa iau alt medicament care m-ar ajuta mai mult la fluidizarea sangelui in zona capului si as scapa si de presiunea aceasta pe partea dreapta care revine si dispare!De exemplu as putea folosi Tanakanul, ar fi mai eficient pentru mine?
0
19-02-2010, ora 19:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa pot raspunde la intrebare trimiteti pe mail
Kg. Inaltime, Tensiune arteriala.
Audiograma, timpanograma
bolile cronice !
0
25-02-2010, ora 14:56
dascalu_loredana
Nu este medic/terapeut
dascalu_loredana
Simptomele mele sunt similare celor descrise de Vera.
In plus, insa, s-au intensificat foarte mult aceste stari incepand din vara anului 2009, la fiecare modificare de vreme.
Simptomele principale sunt presiune in cap si mai ales in urechi, ameteala difuza, scaderea puternica a capacitatii de concentrare, cateodata durere de cap localizata de fiecare data in alta parte (punctual).Fac mentiunea ca tensiunea mea, in general este scazuta.
Puteti sa imi recomandati o directie de interventie?
Multumesc.
0
25-02-2010, ora 15:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult la neurologie.
ionograma( calciu, fer)
hemoglobina
fund de ochi la oftalmologie
0
10-03-2010, ora 11:30
corinadanila
Nu este medic/terapeut
corinadanila
Buna ziua domnule doctor. Problema mea a inceput in data de 25 ianuarie anul acesta cand m-am trezit dimineata si intorcandu-ma de pe partea stanga pe partea dreapta am simtit ca ametesc sub forma unui vertij rotator.Ridicandu-ma la marginea patului au inceput puternice senzatii de voma. In decurs de doua ore pana m-am hotarat sa merg la spital ( fiind duminica ) am vomat aproape continuuu.
La spital medicul mi-a pus o perfuzie, mi-a facut un ecograf. In ziua respectiva nu s-a rezolvat nimic, a doua zi vazindu-ma un medic ORL. Mi s-a prescris hidrocortizon intramuscular sapte zile, betaserc de 24 mg de trei ori pe zi si bilobil forte 2/zi. Am stat trei saptamani in concediu medical.Ametelile incep in pozitie orizontala cand intorc capul spre dreapta sau stanga si mai ales cand incerc sa dorm pe una din parti.
Acum merg la serviciu de unde va scriu.Dupa o luna de tratament medicul ORL m-a trimis la un neurolog deoarece ametelile in pozitia orizontala nu au disparut. Cu trimitere de la acesta am facut un examen RMN care este bun. Medicul neurolog mi-a prescris cerebrolizin 1 fiola de 5 i/m pe zi timp de 10 zile /luna pe o perioada de trei luni, gincobiloba de 40 mg / 2 pe zi si voltaren gel, pana la data de 1 iunie.
Intrebarea mea domnule doctor este urmatoarea : medicul ORL a spus sa iau in continuare betaserc de 24 mg doua pe zi pana la data de 1 aprilie deoarece ameteala ar proveni de la deplasarea otolitilor din urechea interna ( pana la asezarea lor )iar medicul neurolog a spus sa iau tratamentul dumnealui fara betaserc deoarece ametelile ar proveni de la circulatia defectuoasa a vaselor de sange care merg de la coloana vertebrala ( a patra vertebra ) spre cap si urechea interna. Pana la urma nu stiu ce am; vertij cerebral sau periferic ???? Am sapte saptamani de tratament. Merg la serviciu, muncesc dar nu pot sa duc la infinit o ameteala care apare la culcare. Mentionez ca dorm numai cu fata in sus la inaltime, nu mai beau cafea. Este bun tratamentul pe care il fac ? Sunt la a sasea injectie cu cerebrolizin. Este necesar sa fac tratamentul dat de medicul neurolog prescris trei luni ? Mentionez ca la varsta de 24 de ani am avut o operatie de timpanoplastie la urechea stanga la Bucuresti.( in prezent am 42 ani ). Acum pot sa ma intorc pe partea dreapta usor dar nu pot sta mult timp iar pe partea stanga nici nu indraznesc sa ma intorc deoarece ametesc. Mai am o problema : mi se infunda nasul de ani de zile si am devenit dependenta de picaturi ( acum folosesc olinth spray nazal ) Va multumesc anticipat pentru rabdarea dumneavoastra si interesul dat noua celor care va scriu. Va rog sa ma indrumati cu un sfat.
0
10-03-2010, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Clar ca este UN VERTIJ PERIFERIC... care tine de urechea interna!
nu zic ca nu are dreptate si neurologul.. poate fi si o problema de circulatie.. mai ales ca bixtonimul. sau olintul. se absorb in sange !!! si face vazoconstriuctie vasculara pe vasele cerebrale !!!!
asa ca Puteti lua betaserc + tratamentul neurologului ( fara gincobiloba ) !
TRebue sa rezolvati problema cu Nasul! categoruc.. prin Interventie ( sau septul sau cornetele/
trebue sa va vada urechea operata cineva la Microscop.. sa nu fie o fistula de labirint!!
corect asa gen de Vertij.. se trateaza la ORL.. cu Internare.. si cu investigatii Probel vestibulare( rotatorii sau cu apa calda si rece)
deasemenea daca e vorba de otoliti.. care sunt fixati.. se poat face miscari bruste a capului dreapta, stanga.. cu risc de declansarea avertijului poe moment!
dar cu asezarea otolitilor la loc.. si intreruperea vertijuului difinitiv!
0
10-03-2010, ora 13:10
corinadanila
Nu este medic/terapeut
corinadanila
Va multumesc din suflet pentru raspuns.V-as ruga sa-mi spuneti catre ce medic si clinica sa ma indrept pentru operatia la nas si pentru un examen al urechii la microscop. Mentionez ca sunt din Roman.Sa vin la dumneavoastra sau sa merg in alta parte?
0
10-03-2010, ora 13:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca sunteti sigura ca este Deviatie de sept.. trebue sa mergeti la Iasi !
Nu operez deviatii de sept !
in rest, dacae ste vorba numai de cornete nazale si consultul la ureche.. se [pot rezolva si la Pascani
-*


(*modificat de administrator)
0
11-03-2010, ora 14:29
corinadanila
Nu este medic/terapeut
corinadanila
Nu stiu daca este deviatie de sept sau altceva. Astept sa se faca vremea mai buna ( sa nu mai ninga ) si intr-o saptamana, doua sa ajung la cabinetul dumneavoastra. M-am saturat de boala si de ganduri incotro sa merg. Am o meserie care nu-mi permite o astfel de afectiune si care necesita o maxima atentie si sanatate. Deocamdata va multumesc pentru tot.
0
16-03-2010, ora 11:49
cenzurat
Nu este medic/terapeut
cenzurat
Buna ziua Domnul Doctor F.Valeriu.
am si eu niste intrebari. mi-sa pus diagnosticul de sindromul menier acum 1 an si jumatate.
Iau betaserc 24mg 2 pe zi problema este ca m-am simtit mai bine un timp si am intrerupt betasercu. de circa 1 luna mi-au reaparut crizele. am inceput sa iau iarasi betaserc beau ceai diuretic ( din cozi de cirese) am inceput sa tin si oleace de regim. tot citind pe forumuri despre sindromul menier am dat de o doamna din bucuresti cu care am si vb la tel. ea mi-a spus ca dupa 1 an de luat betaserc i-sa prescris sa ia si sermion. momentan nu am luat sermion dar pe langa betaserc iau si o pastila pe zi de stugeron.
Este bine sa continui asa sau ce imi puteti prescrie.?
Astept un raspuns daca se poate... multumesc.
O sa incerc cand dispun de niste " TIMP " sa vin pana la dumneavoastra la un consult, mentionez ca sunt din Iasi.
Multumesc
0
16-03-2010, ora 12:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in crize.. se poate lua betaserc de 24 2 pe zi..
si Serminon de 30 2 pe zi..
dupa care treptat de renuntat la cate 1 pastila.
in mod normal un sermion dimineta si un betaserc la pranz se poate lua foarte mult timp.
0
16-03-2010, ora 12:41
corinadanila
Nu este medic/terapeut
corinadanila
Buna ziua domnule doctor. As dori sa-mi spuneti daca sambata in general sunteti la cabinetul dumneavoastra sau doar in timpul saptamanii ? Problema mea necesita internare sau doar un consult medical ? Va multumesc.
0
16-03-2010, ora 13:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sambata.. Numai cu programare !
de vineri 18.03. n.o sa fiu in localitate asa ca sambata aceasta decade.
vorbim saptamana viitoare !
0
16-03-2010, ora 16:37
aristitza
Nu este medic/terapeut
aristitza
buna ziua.ma bucur ca v-am descoperit..eram internata in spital cu fetita mijlocie cand dintr-odata am simtit ca voi lesina, ca pierd contactul cu realitatea.asistenta de l;a pediatrie mi-a masurat tensiunea (dupa ce mi-am mai revenit putin)150/10 mgh(e corect scris?mi-a dat un calciu(gluconolactat de calciu si mg)si glucoza, dar dupa cca 1 ora, s-a repetat aceasta criza(de inima, am crezut eu)pt ca aveam si palpitatii f mari, pulsul era 120-130.am plecat la spit de urgenta(am chemat-o pe sora mea sa ramana la spital cu cea mica)am facut ekg-a fost normal, insa mi-au dat aspacardin si magnerot dar fara nici o ameliorare.ulterior am luat propranolol10 mg1-2 /zi, au incetat palpitatiile, dar ameteala continua, si senzatia de lesin, presiune f mare intracraniana, cand ma ridic, chiar si lent, nu brusc simt ca am "inima in cap", imi zvacneste tot capul, iar in unele zile simt o durere acuta mai mult in partea stg a capului, care dureaza cateva secunde, dar este ca un cutit care ma injunghie.mentionezca la alt control nu am mers din lipsa de timp(am 3 copii mici, si nu "beneficiez"nici de ajutorul parintilor pt a sta cu copiii cat lipsesc eu.se poate macar un dg prezumtiv dle dr?va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
358 comentarii 1 2 34 ..... 11 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O aplicație pe telefon ar putea trata țiuitul în urechi
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Țiuit sau pocnituri în urechi - de ce apar zgomote în urechi?
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •