Ameteli puternice cu presiune localizata partea dreapta a capului si tiuit puternic

358 comentarii 1 2 ..... 11 12
0
27-09-2012, ora 17:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele descrise se investigheaza la neurologie sau neurochirurgie...
inclusiv ana la angiografie...
0
28-09-2012, ora 19:28
lenutuca
Nu este medic/terapeut
lenutuca
buna seara.
pt domnul doctor Flueraru:
Am 28 de ani 1.70 inaltime si 63 kg.Tensiunea tot timpul mi-a fost bunanu mai stiu sa va zic cat era dar tot timpul cand merg la dr.zice ca e perfecta.boli nu am avut, inafara de anxietate si stari de panica.din aceasta cauza am cam trecut pe la aproape toti doctorii, pt ca aveam dureri de stomac, ficat, burta,.si multe altele.toate ecografiile au iesit bune.de 4 ani sufar de aceste simptome de anxietate.Daca ma doare intr-un loc ma gandesc ca as avea ceva grav si merg la medic, el zice ca nam nimik durerea trece si ma doare in alta parte, tot asa.In urma cu o luna am avut niste presiuni pe cap...au trecut.ieri dimineata mam trezit din somn din cauza unei dureri in crestetu capului, care a durat poate vreo doua minute, nu stiu sigur, pt ca am adormit la loc si mi-a trecut.aceasta durere era ca si cum as fi avut un cutit in cap.Ce ziceti domu doctor?este posibil sa fie si aceasta din cauza anxietatii?nu mai stiu ce sa cred si nu pot merge nici la un doctor deocamdata.Mentionez ca in fiecare zi sunt foarte stresata, de cand ma trezesc, pana adorm am foarte multe ganduri din cauza acestei boli...oare sa fie aceasta cauza?va multumesc
0
28-09-2012, ora 20:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. stresul permanent duce la secretia unor hormoni de aparare si blocheaza activitatea tuturor celorlati hormoni, deregleaza circulatia si functia tuturor organelor...
solutia e simpla
te gandesti numai la faptul ca te.ai nascut sa faci ceva pe acest pamant si sa mori...
cand o sa se intample nu stim
accepta ca o sa mori repede si incepe sa faci cat mai mukte lucruri bune pentru tine si cei din jur, , ,
munceste, iubeste, oferati concedii.s.a zlte lucruri pkacute... cum ar fi s.o faci pentru ultima data
nu te mai gandi la boli si nu te mai plange la nimeni de senzatiile din corp.. e normal sa fie..
0
04-10-2012, ora 10:44
rodi72
Nu este medic/terapeut
rodi72
Buna ziua,

mamei mele i s-a pus diagnosticul de neuronita vestibulara.As dori sa stiu din ce cauza se declanseaza criza si daca ar trebui consultat un medic ORL.(diagnosticul i-a fost pus la neuro)

Multumesc anticipat,
0
04-10-2012, ora 11:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este nevoie si de consult ORL + audiograma + teste vestibulare
0
23-11-2012, ora 21:39
adina333
Nu este medic/terapeut
adina333
buna seara,
de aproape 2 ani am niste dureri mari de cap in zona ochiului drept si in spatele lui; la inceput erau mai slabe si scurte dar in ultimul timp dureaza aproape 2 zile si sunt foarte puternice (nu pot dormi nici noaptea).
De asemenea durerile sunt insotite de varsaturi, sensibilitate la lumina si la zgomot.
Ultima data am fost la un neurolog (dupa ce am fost initial la oftalmolog si ORL) care mi-a spus ca am migrene si ca tot ce pot face este sa iau ibuprofen cand simt ca incepe durerea, dar nu isi face aproape nici un efect.
Am citit de curand ca ar fi bun Oxybral si nu stiu daca sa incerc sau nu...daca nu este indicat, ce altceva as putea face?
0
25-12-2012, ora 22:08
Danut Florin
Nu este medic/terapeut
Danut Florin
buna seara,
am si eu o problema cu care ma confrunt din anul 2009, atunci cand am fost la mare cu sotia mea:deoarece am stat prea mult la soare am facut insolatie.m-am simtit atat fe rau incat am avut stari de lesin si de voma.atunci am chemat ambulanta care mi-a pus o perfuzie ca sa-mi revin.din acea clipa de cand m-am simtit rau ma confrunt cu dureri de cap si ameteli pe care nu le mai pot suporta, cateodata simt ca imi pierd si echilibrul, abia mai pot sta in picioare fiindu-mi foarte rau.de atunci am facut tot felul de investigastii:am facut rmn la care nu mi-a iesit nimic, am fost la orl, am consultat aproximativ cam 10 neurologi in sistemul privat si de stat, am fost si la un psihiatru, am facut radiografii si la coloana ca mi s-a spus ca s-ar putea sa fie si de la cervicala.au trecut mai bi de 3 ani si eu ma simt la fel.toate aceste lucruri au fost fara niciun rezultat.nimeni nu stie ce am si de ce mdoare capul si am ameteli.se poate sa fi ramas cu lucrurile astea de la insolatie?va rog frumos sa ma ajutati sau macar daca imi puteti da macar un raspuns.va multimesc!
0
01-02-2013, ora 21:15
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
am patit urmatorul necaz;

tatal meu de 80 de ani (cu tensiune oscilanta, dar sub tratament; cancer de prostata neoperat, sub tratament cu hormoni de 2 ani, cu inceput de metastaze osoase, facea de 2 luni zometa perfuzabil, dar cu psa bun) a suferit de un hematom subdural subacut (saqu cronic).

nu ne-am dat seama pentru ca simptomele au fost foarte difuze, n-a aqvut pareza tipica, mergea pe picioare, nu avea dureri de cap deosebite (a avut dureri de cap vreo 2 zile in jur de 1 decembrie, dar avand de o viata spondiloza cervicala, n-am dat importanta), nu avea membru amortit, cu furnicaruri, imposibilitate de miscare, pareza faciala, pupile, nerv optic, auditiv, NIMIC.

in jur de 9 decembrie a avut un lesin usor (n-a fost inconstient aproape deloc, smurd-ul l-a consultat facandu-i si un ekg si a spus ca n-a fost atac cerebral sau infarct, dar ca tensiunea era 19 si, probabil a fost un puseu de tensiune- pentru ca n-a fost inconstient aproape deloc si nici nu s-a lovit la cap, nici nu l-au mai dus la spital) si nici cu asta nu ni s-a parut important.

in jur de 17 decembrie am observat o dificultate de miscare la piciorul stang, mai mult o lipsa de putere decat impsibilitate de miscare, dar si asta foarte difuza. mergea cu pasi mici, un pic mai greu, dar ce om de 80 de ani zburda pe strada ). cand problema i-a prins si mana stanga, ne-am dat seama ca e cedva neurologic si l-am dus la tomograf. rezultatul a fost, , hematom subdural de emisfer cerebral drept izodens cu parenchimul adiacent, cu portiune maxima de 2 centimetri in portiunea frontala inalta. edem important al emisferului cerebral drept ce amputeaza partial cornul posterior ventricular si deplaseaza spre stanga structurile liniei mediane cu aproximativ 1, 3 centimetri. atrofie corticala ftpo bilaterala.. largire a spatiilor lichidiene pericerebrale ftp stangi? cu efect de masa asupra structurilor mediene, , - am citat din rezultatul computerului tomograf.

l-am dus la spital unde s-a recomandat operatie de urgenta dupa alte noi analize (un nou tomograf, ekg, etc)
chirurgul ne-a spus ca exista riscuri ca recidive ale hematomului, acumulari de lichid. n-a pomenit de deces. sau trebuia sa subanteleg. l-am intrebat daca s-ar putea resorbi fara operatie si mi-a spus ca nu.

operatia a decurs bine (scorul glasgow a fost 12 ? deci foarte bun), drept pentru care l-au adus in posoperator si nu la ati. doctorul a spus ca hematomul, in realitate ca avut grosimea de 4 centimetri si nu de 2 cat se vazuse la ct.

dupa cateva ore a inceput sa faca crize convulsive (mai mult noaptea). speriat, i-am intrebat pe medici, care mi-au spus ca e o complicatie frecventa, dar nu e de speriat ca e destul de intalnita. mi-au sous ca se tem mai mult de resangerari locale decat de convulsii si ca sunt specifice reexpansionarii creierului in locul gol ramas dupa scoaterea cheagului.i s-a administrat doza mare de fenitoina perfuzabila.

a doua noapte dupa operatie a facut o noua criza violenta, intrand in coma, dupa care l-au dus (in sfarsit) la ati.

aici a fost intubat la aparate, dar dupa o zi si o noapte si-a revenit fiind detubat si respirand singur. evolutia ulterioara a fost buna, doctorii mi-au spus ca n-a mai facut convulsii si creierul a ocupat aproape tot locul gol fara resangerari. i s-a scos drenul de la cap si cel gastric, au inceput sa-i dea de mancare pe gura, reducandu-i si diza de fenitoina la minimum.

am vorbit cu el, era constient, cu mintea intreaga, hemipareza ataxica (cum ii spun doctorii) disparuse, borbea foarte bine, nu parea a avea afectat nimic. de mentionat ca, imediat dupa operatie (pana sa il duca la ati) avea respiratia accelerata si era imujorat la fata, lucru care nu s-a mai intamplat dupa ce a iesit din coma.au vrut sa il duca inapoi in post-operator, spunand ca se simte bine, am insistat eu sa il mai lase.

ulterior, starea s-a inrautatit, s-a complicat cu o bronsita, avea flegme pe trahee si nu prea putea sa respire bine din cauza lor.

la 6 zile de la operatie, a facut un stop cardio-respirator neresuscitabil si a murit.

vreau sa ma lamureasca cineva cu urmatoarele:
- de ce au fost simptomele atat de difuze?
- putea scapa daca era operat mai devreme ?
- care estimati ca era vechimea reala a hematomului (estimarile sunt intre subacut si cronic) ?
- era mai bine daca nu l-ar fi operat si incercau resorbirea pe alta cale ?
- daca nu il operau si hematomul crestea ce se intampla.?
- o presiune prea lunga asupra creierului putea afecta ireversibil zona ?
- de ce afacut crize convulsive, de vreme ce alti pacienti din salon cu hematom n-au facut ?;
- medicamentele pentru tensiune pe care le lua (renitek, betalok zok, tertensiv) i-au daunat la aceasta afectiune ?
- faptul ca avea un trecut neurologic din familie (un unchi cu eplepsie, un frate mort de scleroza in placi, alt frate cu un anevrism) - tata in sine, personal neavand nici o afectiune de genul asta sau de circulatie- si ca nu le-am spus doctorilor a daunat ? sau, mai bine zis ajuta cu ceva daca le spuneam ?;
- cu ce i-au daunat atat de mult crizele convulsive de a intrat in coma (initial, medicii nu erau prea speriati) ?
- i-a daunat antiepilepticul (fenitoina) derularii ulterioare a bolii ?
- se putea face operatia mai bine ? a fost cumva gresita ?
- avand in vedere ca avea un cancer de prostata latent, e posibil sa fi avut si metastaze cerebrale care sa-i fi cauzat sangerarile ? psa-ul era 2 dar avea deja metastaze osoase; doctorii nu ne-au spus de metastaze, ma gandesc ca poate nu se vedeau ?

sa fiu inteles, nu vreau sa fac balamuc, sa dau in judecata medicii pentru malpraxis, prostii de astea. oricum, tata nu se mai intoarce. vreau sa-mi raspunda si mie cineva (fiecare cu parerea lui) la intrebarile astea, ca sa-mi linistesc sufletul. va rog sa corespondati cu mine (poate chiar cineva sa-mi recomande pe cineva pentru o consultatie- e cam atipica, e pentru un decedat, dar asta e), sa ma lamuriti si pe mine !!!
0
08-02-2013, ora 21:10
M.E.G.
Nu este medic/terapeut
M.E.G.
Buna seara,
Va scriu in legatura cu mama mea, pe care azi am externat-o dar care nu se simte bine si nu reusesc sa imi dau seama unde trebuie sa mai merg cu ea. v-as fi foarte recunoscatoare pentru orice sfat care m-ar putea ajuta in aceasta problema.
mama mea are 61 de ani, 70Kg si 160cm.
este diacnosticata cu hipertensiune arteriala de mai bine de 14 ani si operata de glanda din 2006. Pentru ambele are tratament continuu: preductal, atenolol si tertensif pentru inima si Eutyrox 75mg pentru glanda. periodic tensiunea creste, medicii spun ca pe sistem nervos iar acum i-a schimbat tratamentul cu preductal si Egilok 25mg. de asemenea are si spondiloza. restul analizelor sunt bune, colesterolul marit.
Problema pentru care nu gasesc solutie este urmatoarea:dureri de cap, tot timpul are ameteli ii amorteste partea stanga cu mana cu tot si cateodata si partea dreapta. are probleme cu auzul in special cand o doare capul foarte tare, de la O.R.L. i-a zis ca nu sunt probleme, dar i-a dat tratament cu betaserc. Nu doarme cu saptamanile si cand atipeste este agitata in somn si se trezeste foarte repede, ma gandesc ca asta ii da peste cap tot deoarece nu are parte de odihna. Cand are dureri mari de cap zice ca ii este afectata si vedere, ii se pune ca o ceata in ata ochilor si nu mai vede bine.
Aceasta problema este mai veche, am fost la mai multi psihiatri si neurologi dar indiferent de tratament, ii face mai mult rau decat bine. De ex a avut Stimulaton si Stilnox care in 2 zile au pus-o la pat complet fara posibilitatea de a se ridica, manca sau dormi. Singurul care a ajutat-o a fost Alprazalam dar dupa o perioada nu si-a mai facut efectul si dupa acela nici unul nu a mai functionat. Acum la neurologie i-a dat tot Stimulaton, speriata fiind de la prima experienta, a zis ca refuza sa il mai ia.
Am incercat sa va faceti o impresie generala, deoarece intrebarea mea este: unde sa o duc, unde sa insist cu consultatiile, care ar putea fi cauza acestor simptome? multa lume ma sfatuieste sa o internez la psihiatrie.
Trebuie sa ia un tratament care nu ii face bine la inceput? urmand sa isi faca efectul in timp? dar nu mi se pare normal ca un medicament sa iti faca rau.
Daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns pentru ca sincer nu stiu pe cine si unde sa intreb. va multumesc mult pentru timpul acordat.
0
08-03-2013, ora 23:49
visalnic
Nu este medic/terapeut
visalnic
D.le doctor, va multumesc pentru comentariile dumneavoastra si va rog sa continuati.Sunteti un real ajutor pentru noi.
0
02-04-2013, ora 10:13
corinadanila
Nu este medic/terapeut
corinadanila
Buna ziua. Sunt pacienta dumneavoastra din Roman. Miercurea trecuta am avut dureri puternice in gat ( faringe ) de nu puteam inghiti, fapt pentru care am luat 4 zile ospen de 1500/ 8 ore, paracetamol, ceaiuri, propolis cu vitamina C, etc. Totul parea foarte bine cand in a cincea zi a inceput sa ma doara gatul la fel de tare ca in prima zi ca si cum nu as fi luat nimic si medicul de familie mi-a dat augmentin 1g/ 12 ore si aerius.
Sunt in a treia zi de augmentin, nu ma doare gatul, transpir noaptea, pe faringe am niste insule rosii ( faringita) dar mi-am pierdut vocea 90%. Dimineata expectorez un lichid verde din gat. Sunt la serviciu, ma simt inutila, nu pot sa fac mai nimic pentru ca nu pot sa vorbesc. Ce sa fac domnule doctor cu vocea mea si cu tratamentul. Sa -mi iau concediu medical? Sa iau altceva ? Sa vin la dumneavoastra ? Va multumesc si raman recunoscatoare.
0
26-05-2013, ora 10:39
floriflore94
Nu este medic/terapeut
floriflore94
Buna ziua.De o saptamana nu pot sa dorm pe partea stanga, am ameteli si simnt ca imi vajie capu daca privesc in sus si cand mam ridicat din pat am cazut si nu am mai putut sa ma ridic.
Ce credeti ca ar putea fi si ce parere aveti?Va multumesc
0
16-09-2013, ora 10:48
andreea tm
Nu este medic/terapeut
andreea tm
Buna ziua, am25 ani, 57 kg, 1, 60 o problema si eu in aprilie anul acesta am lesinat prima oara in viata mea, eram la servici, a fost ceva de moment ma luat cu calduri, imi vajaia capul, n-am putut sa tin capul si l-am sprijinit cu mainile, m-am intors la colega i-am zis ca mi-e rau si apoi am lesinat nam auzit nimik, am vazut tot mai ceata infata ochii lor, am inchis ochii si m-am trezit luata pe sus mi-a dat cu apa pe fata si m-a scos afara la aer si mi-am revenit, inainte ce sa ma i-a cu stare de lesin ma durea ingrozitor stomacul, eram balonata, simteam k explodez.am mers la medic m-a consultat la stomac mi-a scris pe reteta ca diagnostic colon iritabil, mia prescris scobutil, metoclopramid, espumisan, piafen, am stat 3 zile acasa, miam revenit, de at tot mai aveam balonari luam 2 pastile de scobutil si imi trecea din aprilie pana in august tot asa am tinuto am luat tot felu de medicamente si hepaid de la ala imi trecea mai repede, astazi in 16.09. mamtrezit cu durere de cap in crestetul capului.m-am dus la lukru si mam pus pe scaun si am simtit cum iar imi vajaie capul, nam putut sami tin capu mam sprijinit de maini, vedeam in ceata si simteam cum imi vajaie capul, mam ridicat de pe scaun sa merg afara dupa care am lesinat, mam trezit cum ma strigau colegele, mi-au dat apa, am vomat cele 2 felii si mi-am revenit, , dimineata am mancat 2 felii de salata de vinete cu ceapa nu pot sa inteleg de la ce vin aceste lesinuri, daca mi ati putea da un raspuns, multumesc frumos
0
18-09-2013, ora 21:11
anadana1
Nu este medic/terapeut
anadana1
Buna ziua,
Mama mea in varsta de 74 de ani, are ameteli de prin 2010. Initial doctorul de familie i-a spus ca era vorba de un virus la ureche si ca va trece la fel cum a venit. Asa a fost. Dar cam la jumatate de an episoadele de ameteala au revenit. Apoi au incetat etc. Anul asta, de pe la sfarsitul lui iunie, dupa o seara rece petrecuta afara, au reinceput ametelile. O doare in ceafa precum si undeva in omoplatul stang (asta de mai mult timp) si in crestetul capului. Am facut analize peste analize, teste peste teste (poate am scapat vreunul asa ca le enumar): RMN la cap, ceafa, CTscan la carotida, examen la urechi si ochi (un test cu apa in urechi, cu multe linii care se plimbau pe un ecran), CT scan la cap, un neurolog a spus ca este vertigo pozitional benign si i-a aratat niste exercitii. Acelasi lucru au banuit si mai multi doctori in mai multe randuri cand am ajuns la urgenta. Analize la inima (toate pe rand, pana la testul nuclear). Toate bune. Are diabet - ia glyburide pentru asta si la ultimul test a iesit 6.9. La RMN i-au gasit un nodul pe tiroida, pe care apoi l-au examinat mai atent cu un ecograf si au spus ca este acelasi nodul din 2011 si nu s-a schimbat.
Nu mai stim ce sa facem.. Nu simte ca se invart obiectele in jur ci ca isi pierde echilibrul. Ultima data, se tinea de chiuveta si se lasa mult pe spate, ca sa imi spuna ca de fapt avea senzatia ca se ducea in fata in perete.
Puteti sa ne ajutati cu un sfat va rugam? ce ar putea cauza toate astea, si ce sa facem pentru a scapa de ametelile astea groaznice?
Multumim cu anticipatie, foarte mult! -
0
11-10-2013, ora 09:46
sunmetal
Nu este medic/terapeut
sunmetal
buna ziua d-le doctor, am 32 de ani.de cateva saptamani am ameteli(eu simt ca ma invart cu tot ce e in jurul meu), imi amorteste obrazul stang si am stari de voma, dar fara a voma si nu ma doare capul.am facut CT.medicul radiolog mi-a zis ca CT a iesit normal.ce poate fi?multumesc
0
30-11-2013, ora 09:47
mihaita37
Nu este medic/terapeut
mihaita37
buna ziua ma doare capul in zona frunti si crestetului de doua seri ametesc foarte tare parca pierd leg cu realitatea in pat asezat doar pe partea stanga pot sta daca incerc pe partea dreapta sau cu fata in sus ametesc si simt ca nu primesc destul aer parca cineva ar micsora cantitatea de aer de care am nevoie mentionez ca am 37 ani si ameteala imi pierd capacitatea de munca parca trebuie sa tin capul cu mana si ma agit in acelasi timp cacinu stiu ce se intampla Multumesc pt raspuns
0
15-09-2014, ora 13:50
mihaita37
Nu este medic/terapeut
mihaita37
buna ziua, indraznesc sa va intreb, , , ma confrunt de ceva vrema cu o durere usoara in piept problema parca ar fi a oaselor, , dar am racit de curand am luat azitromicina la recomandare iar acu suflu nasu o culoare verde spre galben si cand tusesc se rupe ceva asemanator, ce poate fi si cat dureaza in mod normal la mine e mai bine de 10 zile, , mentionez ca inainte de a sufla nazul e o senzatie vartej ametitor, , , multumesc anticipat, , , , o zi cu frumoasa, ,
0
13-11-2014, ora 15:03
maryayoana
Nu este medic/terapeut
maryayoana
buna ziua am si eu o problema de cateva zile ametesc cand merg pe drum cand ma pun seara in pat pe spate si ma strange in partea la inima am avut acum 4 luni un deces si am facut atac de panica asa au zis la urgenta da de atunci sunt tot ametita si am impresia ca sunt incruntata atunci misc din cap sami revin de la ce poate fi va rog am facut analize nu au gasit nimic se poate sa fie de la lipsa de calciu sau fier va multumesc
0
29-11-2014, ora 21:38
marhiluca
Nu este medic/terapeut
marhiluca
Buna ziua si eu ma chinui cu aceste ameteli zilnice urechi infundate amortirea capului a obrazului, presiune in cap si urechi stari de moleseala slabiciune lipsa de energie etc: am facut analizele bune doar o lipsa de fier ecografie CT la inima masaj si kinoterapie Dar fara prea mare rezultat iau acum betarsec xanax si omega 3 nustiu ce sa mai fac..care ar fi cauza credeti ca o stare de anxietate nervii pot da asemenea simtome?
0
05-02-2015, ora 13:32
Lusa Sarmache
Nu este medic/terapeut
Lusa Sarmache
Buna ziua ma numesc Elena am 26 de ani si am niste ameteli puternice si voma nu conteaza cum stau ametesc din orice pozitie ma tin cam 2-3 saptamani am fost la doctorul de familie si mia dat BeMagnum forte, a zis k e de la stres dar nu reusec sa ami revin de loc, tin sa mentionez k le am de 5 ani de cand am nascut, ma puteti ajuta cu un sfat ?Va multumesc!
0
06-02-2015, ora 10:11
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Va recomand un consult neurologic!
0
07-06-2015, ora 18:10
alinutza_sebi
Nu este medic/terapeut
alinutza_sebi
Bună ziua, am şi eu nevoie urgent de părerea dumneavoastră-de două sapt mama a căzut la pat cu vertij, stări de vomă, tinitus şi ureche dreapta infundata.a fost internată 7.zile în constanta cu diagnostic sindrom vertiginos, spondiloza cervicala şi fond depresiv.o sapt a fost tratată pe neurologie cu metrocopramid, manitol b1 b6 glucoza şi trei zile de cefort.după o sapt starea ei fiind aceeaşi, neurologul a cerut mutarea pe orl.menţioneZ că i s_a făcut control ginecol, electrocardiograma, radiogr cervicala, rmn, analize la sânge toate ies bine, doar un chist pe un ovar, o uşoară creştere de leucocite şi ficatul puţin mărit.din lipsa locurilor la orl, mi_au externat_o (cu tratament betaserc şi două tipuri de pilule antidepresive)i am făcut control orl ambulatoriu.s_a constatat o sinuzita pe p stânga, a făcut audiograma şi a ieşit o uşoară diferenţa pe partea dreapta (nu am înţeles exact ce) şi i s_a recomandat flamexin şi antibiot aroxol(la care bănuiesc că a facut o reacţie alergica pt că zicea că i s_a înfundat o nara şi respiră greu şi starea ei se integrarea după priză de antib cu toate că îi administram înainte aerius).a două zi de la externare a facut o semipareza facială pe partea dreapta.dimineaţa a fost văzută de un alt neurolog şi a fost iar internată la un spital din mangalia unde suntem de trei zile pe dexametazona manitol, cerebrolysin, b1, b6 amoxicilina cu metronidazol dar problema este că nu se vede nici o ameliorare, starea ei fiind aceeaşi doar ca numai varsă. După amiaza se simte un pic mai bine, dar dimineţile până în ora 15 îi este f rău, menţionez că în toata această perioada ametelile nu au încetat deloc, doar scad sau cresc în intensitate, merge doar susţinută şi nu se ridică din pat decât pt a merge la toaletă.nu are poftă de mâncare, manaca fortat...nu ştiu ce e de făcut, dacă mai e de aşteptat aşa cum zice neurologul că ar fi o boală de durata sindromul vertiginos sau dacă ar trebui să plec mai departe spre bucureşti pt alte investigatii şi unde anume.
0
04-09-2015, ora 23:31
marisan1976
Nu este medic/terapeut
marisan1976
Buna seara!am 39 de ani so de o Luna ma confrunt cu o ameteala usoara PE care numai stiu cum sa o Mai tratez'nu stiu ce Este!Am mers la vopsit parul la o doamna acasa...
ma rog puneam ameteala PE seams parului ud.curent 'numai stiu.in saptamana respectiva la 2 zile dupa am avut o munta dimineata cand sa ma ridic din pat de invartiau toata camera cu mine a drat Putin in jur de 2 min sa zicem.mentionez ca nu apucasem sa ma day Jos din pat doar ridicasem capul de PE perna.am mers la medic mi-am facut ecograf mi-a gas it problems cu fierea so mi-a so's ca de la ea e posibil sa fie mi-a dat tratamentul specific.starile mele say schimbat in sensul ca numai am staro de coma far am ramas cu ameteala.mi-am facut test de sarcina negativ.control tiroida e in regula analize sange in regula
Am Mai mers inca odata la ecograf abdominal am explicat medicului starea mea SI mi-a dat coenzima Q 10 SI gingobiloba cu ginseng SI supradyn.starea mea a luat un alt cuts.dimineata cans ma trezesc ma ia cu agitatie de la stomac SI PE la 11 ma ea ca o bulbersare parca a-SI fi beata.parca ma for SI ochii.mentionez ca toate astea sr imtampla cans sunt in sezut la munca in fata calculatorului.Am facut ekg.e ok am mers la orl i-am explicat fenomemul doamnei doctor SI mi-a dat betaserc SI 9 vita.tensiunea o am 10 cu 6 va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat, indrumati-ma spre ceea ce ar trebui sa fac pt ca e foarte neplacut ceea ce m-i se intampla!multumesc
0
07-09-2015, ora 10:18
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Examen CT cerebral ati facut?
0
07-09-2015, ora 15:02
marisan1976
Nu este medic/terapeut
marisan1976
Buna ziua !nu mi-a indicat nimeni un CT !am si o spondiloza cervicala..
0
09-09-2015, ora 15:01
Larisa2442
Nu este medic/terapeut
Larisa2442
Buna ziua am si eu o problema am ciclu neregulat am avut probleme cand nu mi-a venit am fost la doctor si mi-a spus ca am dereglari hormonale dupa iar a venit acu iau antibiotice si am avut "un contact sexual" doar "jucariile"atinse intre ele fara penetrare prietenul meu nu sa terminat sa terminat dupa vro 10 minute de "manual" si astazi am avut toata ziua stari de voma de ameteala si ma trage urat capul in partea stanga se invarte totul cu mine in partea stanga.Am avut si anemie un an si ceva foarte puternica era sa ajung la leucemie dar doctorii miau zis ca am combatato
0
13-10-2017, ora 20:26
Zanfirel
Nu este medic/terapeut
Zanfirel
Domnul Doctor am făcut radiografie la coloana si mi a spus ca am spondiloză cervicala.se poate ameți permanent de la spondiloza cervicala?
0
07-05-2018, ora 22:57
Nicoleta Coco
Nu este medic/terapeut
Nicoleta Coco
Bună seara!
A-și dori dacă se poate sa ma ajutați și pe mine.
Am fost la un consult ORL la care mi s-a spus ca, la urechea dreapta unul din cei 5 nervi este putin atins. Vreau sa va întreb dacă aceasta problema ar putea da stare de amețeală și dezechilubru? Va mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
358 comentarii 1 2 ..... 11 12

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O aplicație pe telefon ar putea trata țiuitul în urechi
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Țiuit sau pocnituri în urechi - de ce apar zgomote în urechi?
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •