Ameteli puternice cu presiune localizata partea dreapta a capului si tiuit puternic

358 comentarii 1 2 ..... 91011 12 Înainte ›
0
28-03-2012, ora 16:02
holly
Nu este medic/terapeut
holly
buna ziua domnule doctor! am gasit ginco biloba cu 120 mg, 500 si cu 6000mg. care este doza recomandata? 6000mg nu e prea mult? sa iau cu 500? nu stiu ce sa fac. multumesc.
0
28-03-2012, ora 18:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepeti cu 120... dev3_4 ori pe zi.
0
31-03-2012, ora 19:43
lestoat
Nu este medic/terapeut
lestoat
buna ziua, !
Am 25 de ani si acu 4 luni am avut prima ameteala, ca o lovitura in cap simteam ca fuge pamantu urmata de o senzatie de inmuiere a picoarelor, totul dura cateva minute, am fost la urgente mi s-au facut analize la sange plus EKG, mi sa zis ca nu am nimic si cauza ar fi oboseala. A mai trecut o luna am inceput sa dorm devreme sa ma odihnesc insa totul sa inrautatit, palpitatii ale inimi, greturi nu mai puteam manca, o senzatie de urechi infundate si o stare de ameteala permaneta(cu 4 luni inainte sa am prima ameteala am avut o infectie la urechea dreapta de la apa din strand), cand asez capul pe perna aud un vajait in urechi dupa care incep sa aud bataiile inimi.
Am repetat analizele dupa 3 luni insa la fel au iesit bine,
Precizez ca inainte pierdeam foarte mult timp la calculator, acum dc stau incep sa ametesc, transpir, dureri de spate si sa apara senzatia de urechii infundate,.
0
01-04-2012, ora 20:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e mult mai complicat decat crezi
tre sa faci consult la oftalmologie, neurologie, orl
0
09-04-2012, ora 11:11
marinache_dorin1
Nu este medic/terapeut
marinache_dorin1
Buna ziua.

Am 31 de ani si de 2 luni incoace am ceva probleme mai ciudate, mai exact am o presiune in partea din fata a capului in zona sinusurilor, urechile infundate mai ales cea dreapta cu o presiune in partea din spate a urechii, ameteli mai ales cand stau la birou cu capul aplecat in fata (atunci se amplifica mult), mentionez ca am luat Paracetamol Sinus si Sinupret crezand ca este o problema de sinuzita dar simptomele nu s-au ameliorat, in plus am si ceva dureri (intepaturi) in capul pieptului de o parte si de alta a osului stern si respiratie ingreunata.

Multumesc anticipat.

Cu stima.
0
09-04-2012, ora 11:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi o problema serioasa la inima cu dereglare de circulatie cerebrala
consult interne, neurologie
0
09-04-2012, ora 15:31
marinache_dorin1
Nu este medic/terapeut
marinache_dorin1
Multumesc pentru raspunsul promt, mentionez ca mi s-au facut analizele la locul de munca si se pare ca totul este in regula cu inima, tensiune si EKG au iesit bine, totusi am acea presiune in partea superioara a nasului de o parte si de alta a piramidei nazale si presiunea in urechi si tample de care am uitat sa mentionez mai devreme. La audiometrie nu am iesit foarte bine. Banuiesc eu tot din aceasta problema.

Multumesc
0
09-04-2012, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu audiograma trebuie sa mergeti la orl.
0
11-04-2012, ora 14:06
claudio81
Nu este medic/terapeut
claudio81
Buna ziua.
De aproximativ 4-5 zile am o durere puternica a ochiului stang, urechii stangi si a gatului cu umar. Nu cedeaza la nici un fel de medicament. Precizez ca probabil din cauza durerii ochiului si ametesc, parca as fi beat. Ce imi puteti recomanda? Sun un pic panicat.

Multumesc anticipat
0
11-04-2012, ora 16:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult urgent la neurologie
poate fi vorba de riscul unui accident vascular
0
11-04-2012, ora 23:15
claudio81
Nu este medic/terapeut
claudio81
Multumesc pentru promtitudinea cu care mi-ati raspuns. Am fost la neurologie in aceasta seara la urgente. Mi-au spus ca cel mai probabil este vorba de o spondiloza combinat cu, curent. Mi-au facut un agocalmin si dexametazona dar durerile nu au cedat foarte mult. Multumesc inca o data
0
17-04-2012, ora 11:44
tiby
Nu este medic/terapeut
tiby
Buna ziua. am si eu o problema cu ametelile acum patru ani am avut ameteli foarte mari am facut analize mi-au gasit o scadere de calciu si fier dar mica, mult timp in urma am fost si anemica dar cu timpul sa rezolvat cred eu, deci cum va spuneam am avut ameteli am fost la un dr neurolog mi sa spun ca am o problema cu coloana mi -sa dat un tratament cu betaserc si pot sa va spun ca m-am simtit bine pana acum cind ametelile au aparut din nou. va rog mult sa imi spuneti ce trebuie sa fac simt ca inebunesc numai pot, am ameteli si mici zgomote in urechi, ma simt rau cel mai mult dimineata nu am putere am si o presiune in zona frontala cate o data, am zile cand am impresia ca sunt racita mi-se infunda nasul stranut, imi lacrimeaza ochi dar in momentele aste ma simt un pic mai bine, imi curge nasul dar e numai apa. Va rog mult spuneti-mi ce sa fac va rog ajutati-ma. Am 34 de ani si va doresc la toti, atat si mie multa sanatate. Cu respect LARISA.
0
17-04-2012, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la ORL + audiograma + teste vestibulare
0
17-04-2012, ora 20:11
tiby
Nu este medic/terapeut
tiby
Va multumesc din suflet de doua zile am si o durere in tample nu stiu ce sa mai fac, dar dupa ce mai iau cate un parasinus pot sa va spun ca ma simt un bic mai bine. Multa sanatate va doresc
0
18-04-2012, ora 18:15
tiby
Nu este medic/terapeut
tiby
Buna ziua imi cer scuze ca va deranjez din nou, dar am uitat sa va spun ca acum nu sunt in tara si nu stiu ce sa fac, sunt in Norvegia am fost la doctor mi-au facut cateva analize la sange, tensiunea am avut 13-7, nu stiu ce sa zic dar aici nu imi dau niciun tratament mi-au spus ca este o dereglare de la glanda tiroidiana si de acea ma simt ametita, am si dureri dupa cap ma doare cu umar cu tot mai am si dureri in tampla cateodata in partea stanga cu durere mica prelungita spre ochi, cateodata imi amorteste capul in spate nustiu ce sa mai fac dar cred ca am sa astept pana in iunie cand va lua copilul meu vacanta si vom veni in tara sa imi fac analizele pe care mi lea-ti sugerat. Nu stiu am avut si cateva saptamani de un stres cam mare cu munca nu stiu ce sa mai zic am o stare ciudata de la cap. Apropo cu tensiune totul a inceput dupa ultima luna de menstruatie si cu ametelile si cu un tiuit in urechi, eu de obicei am tensiunea sub 10, nu stiu ce sa zic nu stiu la ce sa ma mai gandesc numai pot dormi noaptea cu gandul la ceva mai rau, dar ma voi ruga la BUNUL DUMNEZEU. Cu respect Larisa.
0
18-04-2012, ora 19:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cereti investigatii pentru coloana cervicala
de acolo pot fi si durerile si dereglarile de circulatie cerebrala
pana rezolvati
luati un antiinflamator UNg. si administrati pe coloana cervicala
de baut Mg+Vit B 6. 2 pe zi
stugeron ( cinarizina) 3 pe zi
0
18-04-2012, ora 21:03
tiby
Nu este medic/terapeut
tiby
Va MULTUMESC din suflet sa va dea Dumnezeu multa sanatate Domnule doctor.
0
23-04-2012, ora 12:07
holly
Nu este medic/terapeut
holly
buna ziua domnule doctor. imi cer scuze ca va deranjez din nou.am fost la orl. mi s/a facut si audiograma de 2 ori si mi /sa zis ca acel vuiet in cap nu e de la ureche. eu am inceput sa iau ginco biloba, magneziu si b6 cum mi/ati siz dvs. aici mi s/a zis sa fac fizioterapie. dar eu inca nu am fost si nu sunt sigura daca am nevoie de aceasta.cand am fost mica am avut tensiune intercraniana.oare poate fi de la asta vuietul asta? tensiunea arteriala este buna.
de asemenea va rog ff mult sa/mi dati un sfat daca sa iua antibiotic sau nu. in februarie am fost racita cu febra 40 si mi/a dat penicilina v. in martie am avut amigdalitele umflate si mi s/a dat amoxacilina. acum din nou de vineri m/a durut gatul iarasi amigdalitele umflate cu alb pe ele si durere de urechi. la medic nu am fost ca era wekend. mi/am pus comprese la gat cu cartofi, otet. am facut gargara cu sare, salvie..ceaiuri. acum sunt mai bine si nu as mai merge la medic...nu mai am asa alb in gat, in schimb tot e un pic rosu si ma doare.eu mai am acasa penicilina de data trecuta.daca ma duc imi da iar penicilian ori amoxacilina ca si datile trecute. ca numai astea imi dau. maia ales ca alaptez. intrebarea mea e sa iau penicilina_? ori sa las sa se vindece de la sine_? dar ma gandesc sa nu ma intoarca inapoi.si atatea antibiotice nu/mi distrug imunitatea? va multumesc mult anticipat. Dumnezeu sa va dea multa sanatate si s ava rasplateasca pt ajutorul care ni/l oferiti
0
23-04-2012, ora 13:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca pe amigdale sunt depuneri purulente.. se face penicilina obligatoriu
2 faci multa gargara cu diferite ceaiuri
3 la copil pe apropii cu masca
4 la 3 saptamani dupa insanatosire.. mergi la ORL..si scoti amigdalele
5 pentruacel vuiet in urechi tre sa faci consult si la Neurologie
0
23-04-2012, ora 13:56
holly
Nu este medic/terapeut
holly
va multumesc foarte mult pt ajutor. am penicilina de 660 mg. sa iau de 2 ori sau de 3 ori pe zi? cand mi s/a mai dat, medicul mia zis sa iau de 2 ori pe zi. poate trebuie o doza mai mare_?
0
23-04-2012, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. penicilina se ia corect la 6 ore.. minim la 8 ore
0
23-04-2012, ora 14:29
holly
Nu este medic/terapeut
holly
adica 660 mg la fiecare 8 ore_? sa ma trezesc chiar si noaptea daca e nevoie. sau daca iau la 6 ore ar iesi de 4 ori in 24 ore. sper ca am inteles bine
0
23-04-2012, ora 15:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. de patru ori
6 dimineata, 12, 18, 24
sau de 3 ori..
7.00, 15, 00., 23.00
0
24-04-2012, ora 15:28
poenick81
Nu este medic/terapeut
poenick81
Buna ziua!Am 30 de ani si de ceva timp ma comfrunt cu o problema care i-mi afecteaza serios activitatea zilnica.Acum vreo 4 ani ma jucam in pat cu nepotica mea si dupa ce m-am dat peste cap vroind sa ma ridic in picioare am avut niste ameteli foarte puternice, voma, transpiratie, m-am speriat foarte tare, am ajuns de urgenta la spital(am uitat sa precizez ca locuiesc in Austria), m-i s-au facut toate testele inclusiv rmn si CT si nu mi-au gasit nimic.Dupa vreo 2 sapt mi-am revenit.Problema a revenit dupa vreo 2 ani pe fondul unui stres puternic si a unui deces suferit in familie.Iarasi am facut analize si toate cele si nimic.La un an dupa am altfel de ameteli care nu sunt puternice dar persista de ceva vreme, cam 1 luuna de zile si sunt asociate cu o durere nu foarte puternica in spatele capului inb partea stanga plecand de undeva din zona urechii si mergand in jos pina in zona superioara a spatelui.Deseori am tiuieli in urechea stanga si uneori ma si doare dar nu e o durere puternica.Ametelile apar de cele mai multe ori cind misc capul stanga-dreapta sau sus-jos si cand stau in picioare, nu am nici o problema cind stau intins in pat, problema e ca la servici tre sastau 8 ore in picioare.Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat, indrumati-ma spre ceea ce ar trebui sa fac pt ca e foarte neplacut ceea ce m-i se intampla!multumesc
0
25-04-2012, ora 07:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele descrise initial sunt caracteristice pentru un vertij periferic
se trateaza NUMAI la ORL
NU ati scris nimic daca ati facut teste vestibulare la ORL
daca NU..
trebui esa mergeti in clinica ORL. cu internare.. se fac ceve investigatii
manevre de repozitionarea otolitilor..s.a
0
25-04-2012, ora 10:52
poenick81
Nu este medic/terapeut
poenick81
Va multumumesc mult domnule doctor.Tre sa mai spun ca atunci cand am avut prima oara aceasta problema eram in Austria doar de vreun an de zile si tre sa recunosc ca nu stiu exact ce m-i s-a facut pentru ca, cunostintele mele de limba germanaerau erau foarte reduse dar acum dupa raspunsul dumneavoastra o sa am o discutie cu medicul de familie de aici sa vedem ce se poate face in sensul asta, iar daca nu pot sa o rezolv aici o sa vin in Romania pt ca nu mai suport sa traiesc asa, tre sa rezolv cumva problema asta.Am uitat sa precizez o chestie care am observat-o zilele trecute, in timp ce lucram aparea acesta ameteala de care va spuneam iar daca faceam cateva miscari bruste ale capului i-mi recapatam cumva echilibrul si inca ceva daca tin in urechea stanga un dop de vata ma simt un pic mai bine, parca as avea un echilibru mai bun, sper sa nu fie doar in subconstientul meu asta, nici numai stiu ce sa zic.Daca ma mai puteti ajuta cu un sfat in sensul asta ar fi grozav, oricum m-ati indrumat intr-o directie, pana acum nu aveam nici o directie.Va multumesc!
0
25-04-2012, ora 11:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urmareste acest videoclip
poti sa faci aceste exercitii de reeducare a aparatului vestibular acasa
http://www.youtube.com/watch?v=nIEguL0AaEwfeature=related
0
25-04-2012, ora 15:30
decas
Nu este medic/terapeut
decas
Buna ziua. Astazi m-am speriat foarte tare, in sensul ca, incercand sa reglez o usa la intrarea in scara blocului, cand m-am ridicat, mi s-a infundat urechea dreapta insotita de o ameteala puternica. Ameteala a durat in jur de un minut la scurt timp dupa aceea desfundandu-se si urechea. Un eveniment similar l-am mai trait acum un an de zile dar nu asa puternic si mai de scurta durata. Acum sincer noroc de usa ca altfel cadeam pe jos. Mentionez ca in timpul ametelii nu am avut palpitatii iar bataile inimii se accelerasera dar mai mult ca sigur de la sperietura si am incercat sa ma calmez singur (sa nu fac atac de panica) si totul s-a petrecut la aproximativ 20 min dupa ce am ajuns acasa dupa un traseu in oras pe jos (max 8km si temp de26-27 grade(azi zi de primavara)).
Ce credeti ca ar putea fi si ce investigatii sa fac? Multumesc mult anticipat.
0
25-04-2012, ora 19:13
poenick81
Nu este medic/terapeut
poenick81
Va multumesc mult pt link-ul pe care m-i l-ati trimis.V-as ruga in masura in care timpul v-o permite sa-mi spuneti cam de cate ori tre sa fac acest exercitiu si cam ce ar fi indicat sa fac, daca e bine sa fac efort sau...ce tre sa fac si ce nu.Va multumesc mult!!!
0
25-04-2012, ora 19:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt decas
este un AVERTISMENT
te paste o problema mai serioasa de dereglare de circulatie cerebrala
1 monitorizezi de stensiunea arteriala sa vezi ce tendinte are
2 te hidratezi corect si suficient cu ceaiuri, apa plata.s.a bauturi necarbogazoase si nu energizante
3 se impune un consult la Neurologie si ORL
Adaugă un comentariu / răspuns
358 comentarii 1 2 ..... 91011 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O aplicație pe telefon ar putea trata țiuitul în urechi
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Țiuit sau pocnituri în urechi - de ce apar zgomote în urechi?
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •