Ameteli ochi (rog sfatul unui medic)

06-09-2012
cornel66
Nu este medic/terapeut
cornel66
Buna ziua, am 32 de ani si problema mea este urmatoarea : simt un fel de ameteala cand misc ochii stanga dreapta, sus jos, parca ceva ii tine sau parca mas uita prin niste ochelari de vedere, am pleoapele superioare umflate iar noaptea mi se usuca rau ochii. Am fost la 2 medici oftamologi, primul mi-a spus ca nu am nimic la ochi iar al doilea mi-a pus diagnosticul de blefaroconjuctivita si astigmatism miopic 0.25 la ambii ochi pentu care mi-am luat ochelari. Tratamentul pt blefaroconjunctivita a fost cu Flumetol S, Naabak, Netildex si Optive 10 zile. Dupa 2 zile de tratament abia mai puteam tine ochii deschisi iar a treia zii am avut ameteli puternice si am intrerupt tratamentul.Precizez ca am fost si la ORL si la neurologie, am facut analize de sange, CT si RMN la cap si nu am nimic decat deviatie de sept si rinita alergica. Va rog daca imi puteti da un raspuns cu privire la ameteli, pot fii de la blefarita, de la alergie sau de la astigmatism si lucru la calculator? Va multumesc
2 comentarii
0
12-09-2012, ora 15:46
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
astigmatism am si eu, port ochelari de cativa ani, insa nu am ameteli. nu am avut nici inainte de diagnostic, asa ca nu cred ca de la astigmatism ai problema asta.
daca nu porti ochelarii, iti vor creste dioptriile mai repede, mai ales daca stai mult la calculator. pt asta iti pot recomanda niste lentile-antireflex foarte bune, se numesc Crizal UV. eu le-am descoperit la recomandarea oftalmologului la care merg.
0
16-09-2015, ora 16:20
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
acelas lucru al am si eu ami obosesc ochii an soare la bec tv si ametesc iar dimineata ma trezesc cu ochoii umflati si obosit..grei.am fst la doctor si nimik am luat eu pic tobradex am pus aseara o data si azi mam trezit aproape fara acele simptome puteti fi racita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •