Ameteli de o luna de zile

26-02-2015
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Va rog frumos un sfat, de aproximativ o luna de zile am meteli. Dupa ce ma dau jos din pat la aproximativ o ora incep ametelile.Ieri am scos cate 2 dopuri din ambele urechi dar ameteala continua.Am facut tomograf la cap si totul este ok, analizele la sange au iesit bune mai putin Trombocite(PLT)-114 Trombocit(PCT)-0, 127% Indice de distributie a trombocitelor(PDW)-20, 8% Colesterol seric total 238mg/dl, doctorul de familie spunand ca sunt bune.Nu stiu ce sa fac mai departe si la ce doctor sa mai apelez.Este posibil ca ameteala sa fie si din cauza acelor analize care nu sunt tocmai bune ?
Va multumesc.
34 comentarii 12 Înainte ›
0
28-02-2015, ora 18:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La Oftalmolog ati fost ? Tineti ochiul drept acoperit cu palma si verificati daca vedeti la fel de bine si cu stangul si cu dreptul.
Poate aveti nevoie de ochelari.
0
28-02-2015, ora 19:56
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Am incercat si asta, vad foarte bine cu ambii ochi, dar ameteala continua, cand sunt in picioare si merg, daca inchid ochii simt ca ma dezechilibrez usor.
0
28-02-2015, ora 21:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Simtiti si oboseala, lipsa de chef de a face lucruri, apatie, va concentrati mai greu ?
0
28-02-2015, ora 22:23
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
un pic de oboseala si fara chef iar cand vorbeste cineva mai tare parca simt niste junghiuri in cap
0
28-02-2015, ora 22:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Examen neurologic ati facut ?
0
28-02-2015, ora 22:35
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Nu, am programare miercuri.
0
03-03-2015, ora 13:07
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Asteptam diagnosticul pus de medicul neurolog.
0
04-03-2015, ora 15:54
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Am ajuns astazi la medicul neurolog si mi-a pus diagniscticul :sindrom vestibular periferic-tinitus acufene vd.
Timp de 3 luni sa iau Betarsec 24 mg si Bilobil. Mi-a zis sa continui tratamentu chiar daca ma simt bine peste o luna.
0
05-03-2015, ora 08:46
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Asteptam sa ne spuneti cum evoluati.
0
05-03-2015, ora 08:52
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Desi eu cred ca Betaserc ul este suficient!
0
15-03-2015, ora 20:36
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Dupa 11 zile de Betaserc parca a mai trecut foarte putin ameteala, in schimb cand inspir simt aer rece in piept indiferent daca sunt in casa la caldura sau afara, si asta tot timpul zilei ?
0
16-03-2015, ora 16:12
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Continuati cu Betaserc minim 1 luna!
0
16-03-2015, ora 16:45
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Merci o sa continui 3 luni cu betarsec, dar intrebarea mea este daca acest aer rece care il simt in piept are legatura cu bilobil sau betaserc
0
16-03-2015, ora 17:14
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Nu are legatura cu niciunul din produse!
0
11-05-2015, ora 17:35
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Timp de aproape 2 luni nu am avut ameteli dar au revenit acum 5 zile, desi am luat mereu 2 pastile de betaserc, nu stiu ce sa mai fac.
0
11-05-2015, ora 22:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fa-ti pe net un Tes de depresie si unul de Anxietate ca sa excluzi aceste afectiuni care au ca simptom si ameteala.
0
11-06-2015, ora 10:57
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Am facut un control ORL acum o saptamana si mi-a zis sa fac un test auditv care a iesit foarte bine, am facut tomograf si iarasi mi-a spus ca nu sunt probleme.Doctorul de la ORL spune ca e posibil sa fie de la ACUFENE, intre timp eu simt aproape tot timpul o presiune in cap uneori mai mica alteori mai mare si imi este somn tot timpul.Spre care doctor sa ma mai indrept sau ce control sa mai fac ca nu mai stiu.
0
12-06-2015, ora 12:08
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Totusi cred ca ar trebui sa luati si statina.
0
30-08-2015, ora 09:08
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Am luat timp de 2 luni si jumatate bilobil, la recomandarea medicului neurolog, in ultimele 2 saptamani nu am luat si ameteala(presiunea ) o simt iarasi in cap, ce sa fac sa iau la nesfarsit bilobil?
Cat timp este indicat sa iau aceste pastile ?
Mentionez ca aceasta ameteala apare mai des cand stau, in momentul cand fac miscare o simt mai putin spre deloc.
0
07-09-2015, ora 12:24
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Va recomand un examen RMN cerebral.
0
05-11-2015, ora 18:44
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Am fost la un cabinet de biorezonanta, si mi-a recomandat produse naturiste Calivita.Dupa o luna de tratament si 600 RON aruncati pe apa sambetei nu simt nici o schimbare in bine, simt in continuare ameteala cand ma dau jos din pat si o presiune pe frunte catre crestetul capului.Atat timp cat stau culcat in pat totul e ok.Am luat o programare pentru RMN peste 6 luni, mori cu zile in Romania.Va rog spunetimi si mie cum sa fac RMN-ul cerebral cu substanta sau fara, pentru ca o sa ma duc sa il fac cu plata pana la urma(nu stiu de ce platesc asigurari).Va multumesc.
0
05-11-2015, ora 21:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
RMN nu e totuna cu tomografie? Ai mai facut una.
0
05-11-2015, ora 22:00
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Pai multi zic ca nu e totuna si ca la RMN se observa mai bine anumite lucruri.Dr. Macsuta asta imi recomanda.
0
09-11-2015, ora 12:51
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Va recomand un consult neurologic inainte de merge pentru efectuarea RMN ului cerebral. RMN ul se recomanda nativ, adica fara substanta de contrast, initial.
DR. Macsuta
0
09-11-2015, ora 15:24
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Pai am făcut deja un consult la neurolog şi orl şi după tratamentul prescris, betaserc şi bilobil care au avut efect 2-3 luni cât le-am luat, ameţelile au reapărut. Să înţeleg ca e bine să mai fac un consult neurologic?
0
11-11-2015, ora 18:05
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Am facut pana la urma RMN cerebral cu substanta, rezultatu este urmatoru;
Examen IRM nativ si cu substanta de contrast nu deceleaza procese inlocuitoare de spatiu intracerebrale.Fisura interemisferica se mentine pe linia mediana.Fara structuri patologice gadolinofile.
Sistem ventricular simetric, de dimensiuni normale, fara modoficari de semnal in substanta alba periventriculara. Relief cortical normal.Pe secventele de difuzie nu apar arii ischemice recente.Nuclei bazali, corp calos si capsula interna cu semnal normal.
Trunchiul cerebral si cerebelul fara anomalii de semnal.Regiuni orbitale cu aspect normal.Unghiuri ponto-cerebeloase libere.
Sinusurile paranazale sunt normal pneumatizate.Celulele mastoidiene drepte prezinta hipersemnal T2.Variant aanatomica a arterei vertebrale stangi care traverseaza fata anterioara a bulbului.
Concluzii
Aspect IRM cerebral in limite normale.Modificari inflamatorii mastoida dreapta.

Am pus un link cu RMN http://www.mediafire.com/download/4dfk7e3w63qk8gw/RMN.rar, va rog spuneti-mi ce trebuie sa fac mai departe, ce tratament se recomanda?
Va multumesc.
0
13-11-2015, ora 21:23
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Am fost la ORL şi mi-a pus diagnostic sindrom vertiginos Spunandu-i doctoritei ca eu am mai luat betaserc 3 luni fără efect mi-a dat Arlevert (150 ron)pentru o lună 3 pe zi.Am luat una după amiază şi am ameţit şi mai tare, acum seara am mai luat una şi parcă sunt beat şi agitat. Sunt disperat, nu stiu ce să mai fac.
0
23-11-2015, ora 12:45
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Un examen RMN de coloana vertebrala ar putea decela o eventuala cauza a vertijului dvs.
0
24-11-2015, ora 16:34
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Am făcut un consult la ochi şi o radiografie la coloană cervicală, recomandate de doctorul orl, amândouă au ieşit bune.Neştiind probabil ce să îmi mai spună doctora, mi-a zis să iau încă 3 luni betaserc şi bilobil, deşi i-am zis ca am luat dar fără efect.Inainte de a-mi recomanda betaserc m-ia dat Arlevert, m-am simtit extrem de agitat si i-mi amorteau mainile si picioarele, parca bausem 5kg cafea.Cu părere de rău o spun aici în Galaţi, nu am găsit un doctor (şi am consultat câţiva anu asta)să i-si dea seamă despre ce este vorbă, probabil ca doctori buni au plecat pentru o viaţă mai bună.Am început să iau totuşi betaserc, fără rezultat.Deşi am plătit totul pe unde am fost, în privat (în sistemul public nu am reuşit să ajung)am fost tratat ca şi cum ceream ceva de pomană.Dezamăgit total.Mai degrabă am primit o îndrumare aici pe site, unde nimeni nu are nici o obligaţie şi pentru asta va mulţumesc.Nu ştiu ce voi face în continuare, dar o să va ţin la curent cu evoluţia.
0
02-04-2016, ora 20:39
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Dupa aproape un an si jumatate ma simt si eu mai bine in sfarsit, datorita medicului orl DR. CURSARU BARBU din Braila.Am urmat tratamentul recomandat de acesta timp de o luna si jumatate urmand sa continui pana la 3 luni.Dupa o luna si jumatate ma trezesc si eu odihnit, ametelile sunt foarte rare si de o intensitate foarte mica, sunt alt om.Este un om in varsta si foarte sigur pe el, de cum s-a uitat pe radiografii si pe toate analizele, RMN, etc mi-a zis:problema ta e la coloana cervicala si ma mir cum de ceilalti medici nu si-au dat seama.Pe rezultatul meu scris de la clinica HIPERDIA din Galati, scrie ca nu am nimic la coloana cervicala, sunt extrem de dezamagit de aceasta clinica.Sa-i dea D-zeu sanatate acestui doctor si sa il tina cat mai mult in viata si ca o mica paranteza stiti cat ma constat consultatia ? 50 Ron iar la revenire pentru consult 30 Ron, in conditiile in care am cheltuit foarte multi bani pe consultatii tratemente si toata nebunia timp de un peste un an.
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •