Ameteli continue de 6 luni fara diagnostic sigur

30-01-2014
hanea
Nu este medic/terapeut
hanea
Buna Seara,


Va scriu in speranta primirii unui sfat ce ma poate pune pe traseul corect, pentru ca simt ca am ajuns la capatul puterilor!
Cred ca cel mai bine este sa incep cronologic cu toate afectiunile de sanatate, in vederea unei imagini de ansamblu.
Primele probleme de sanatate au fost cele ORL, de mic avand in repetate randuri amigdalite si raceli. La 10 ani am fost diagnosticat cu psoriazis, care a evoluat lent si s-a extins dupa 18 ani la aproape 20% din suprafata corpului, folosind tratamente topice cu corticosteroizi pentru a mai stopa din el.
In rest ma consideram un om sanatos, vesel si optimist, in 2008 in urma unor simptome ce duceau a sinuzita si a unor investigatii am descoprit in emisfera stanga vale silviana un chist diagnosticat ca fiind lipom cerebral, de circa 1.2 cm. Doctorii mi-au spus ca este asimptomatic si ca foarte rar poate da dureri de cap. Am uitat complet de el, intr-adevar am mai avut migrene insa nimic altceva.
In primavara anului 2012 m-am saturat sa racesc luna de luna si fiind la ORL, medicul a decis ca am niste amigdale compromise si am am scos amigdalele si urmatoarele saptamani am avut dureri ingrozitoare de cap, dar m-am recuperat si mi-am vazut de viata. In vara anului 2012 am inceput sa sufar de constipatie sever si in urma unor investigatii mi s-a pus diagnostic de colon iritabil si in momentul de fata ma chinui cu aceste probleme.
In 2013, vara am remarcat ca incep sa am dureri oculare, ca o presiune in fundul ochiului stang si ganglioane pe partea stanga a gatului imflamate si umflaturi in cerul gurii. Am facut un RMN, lipomul a aparut acolo nemodificat fata de 2008, insa a mai aparut un mucocel de 1.5 cm in partea stanga, in sinusul maxilar, pe care urma sa il tratez dupa ce ma intorc de la mare.
Calvarul meu a inceput dupa 2 saptamani de litoral, intors dupa 2 zile la munca, in a 2 a parte a zilei am inceput brusc sa am ameteli, o senzatie de plutire si de nesiguranta in echilibru. Initial am crezut ca este ceva de moment, insa dupa o saptamana de ameteli continue (ma trezeam si ma culcam la fel) am inceput sa ma ingrijorez.
Fix in ziua in care am implinit si eu 25 de ani, eram cu colegii la un mini party si am simtit ca nu ma mai pot tine pe picioare de ameteala si m-am dus la camera de garda, unde am primit o analiza de sange si ekg si mi s-a spus ca sunt sanatos si probabil e de la stres (desi eram total happy inainte).
Aceste ameteli s-au intensificat si am inceput sa am probleme cu concentrarea, am momente in care nu ma pot concentra la o discutie, nu pot gandi complex ca si cum am mintea in ceata, cand vreau sa vorbesc repede ma poticnesc si ma balbai, iar memoria de scurta durata chiar a devenit o problema. Vizual desi vad bine si de la apropiere si de la distanta, am de multe ori privirea incetosata.
Am consultat doi neurologi, mi-au facut anumite teste de reactie si am raspuns ok, primul neurolog mi-a prescris un tratament pentru anxietate, pe care l-am urmat (un pic sceptic dat fiind ca stiu ca nu am avut nici o sursa de anxietate) si dupa o luna ma simteam si mai molesit si ametit! Al doilea neurolog m-a consultat la fel, am facut un CT din nou, a aparut lipomul cerebral si mucocelul, fara modificari si la teste am raspuns ok, insa a mai aparut o rectitudine cervicala, ceea ce am aflat mai tarziu ca este o spondiloza. Am urmat un tratament de 2 saptamani cu cerebrex, antiinflamatoare si ceva pentru muschiul gatului si va spun sincer ca nu am simtit absolut nici o imbunatatire.
In luna octombrie am fost dat afara de la munca, superiorii mei spunand ca sunt total schimbat si haotic in actiunile mele, atunci pot sa zic ca am inceput sa fiu anxios, pana in decembrie cand mi-am gasit un loc nou de munca. Ca si tratament acum iau vitamine, minerale, ginko biloba si seleniu si am observa ca atunci cand beau cafea imi mai revin si luna decembrie si prima parte din ianuarie m-am simtit mai bine!
Saptamana trecuta miercuri, stateam la birou si dintr-o data a inceput iar o senzatie de vertij cu privire incetosata, ameteli, dificultate in a comunica si a gandi si probleme de memorie ca si cum s-a intensificat brusc. In acelasi timp noaptea am inceput sa am dureri in piept si ceva ca o aritmie. Am fost la medicul de familie si m-a consultat si la inima si a zis ca aude ceva ca un suflu si tensiunea difera mult de la mana stanga la mana dreapta si mi-a recomandat sa imi fac un eco de cord si un holter, pentru ca intr-adevar la efort ametesc si imi creste rau pulsul, in 2012 am incercat sa fac sala si dupa cateva sedinte s-au speriat cei de acolo cand mi-au luat pulsul si eram alb la fata (eu sunt palid de fel) si ma intepa fatza si ameteam puternic la efort (am fumat 10 ani dar m-am lasat in vara de tot) si de altfel mi-a recomandat si o investigatie endocrinologica.
Mentionez si faptul ca desi mananc putin, ma ingras foarte repede si am mereu probleme cu greutatea.
Nu stiu daca a citit cineva toata povestea aceasta de o pagina, ideea este ca in momentul de fata sunt la fel de ametit si inapt, ca si cum m-a deconectat cineva de la realitate, am uneori si dureri pe partea stanga, iar cei de la noul loc de munca mi-au facut deja observatie ca de o saptamana sunt foarte delasator si incoerent in obiectivele mele, practic risc sa imi pierd si acest loc de munca, sunt complet bulversat dpdv medical, ma gandesc deja sa ma duc pe la biserica, ca parca m-a blestemat careva asa s-au legat toate.
Va multumesc anticipat pentru orice sugestie, imi este de mare folos pentru ca nu stiu efectiv cum sa devin din nou armasar din martzoaga :D, asa ma simt...
1 comentarii
0
31-01-2014, ora 03:42
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Eu am citit povestea dumneavoastra. Ce aveti de facut ? Trebuie sa finalizati toate investigatiile pe linie cardiologica si endocrinologica. De asemenea trebuie sa acordati o mare importanta coloanei cervicale. Trebuie sa faceti un tratament de recuperare medicala pentru coloana.Sunt convins ca tratand bine coloana cervicala, treptat situatia sanatatii dumneavoastra se va imbunatati. In urma investigatiilor si a rezultatelor pe care le veti avea, medicii dumneavoastra care va coordoneaza, va vor spune ce sa faceti. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •