Ameteli puternice

26-12-2010
Cristi_dobre
Nu este medic/terapeut
Cristi_dobre
Buna seara! am 41 de ani
De 2 zile am ameteli puternice de cap! Mai ales cand ma ridic din pat sau cand stau jos!
Se invarte camera cu mine (mentionez că, capul nu ma doare ) Dar obosesc foarte repede chear si cand urc scarile la bloc. Mă dor mainile de la coate in jos si pieptul foarte tare!
Port diobtri foarte mari la ochii +6 poate este o cauza asta (ochelarii acum 6 luni i am schimbat)

Ce poate sa fie?
Sunt foarte ingrijorat
3 comentarii
0
26-12-2010, ora 23:56
Cristi_dobre
Nu este medic/terapeut
Cristi_dobre
Am uitat sa specific.
Dupa o ameteala precedenta mi a aparut o pata rosie intre ochi.
Aceasta pata mi-a mai aparut de vr o 2-3 ori dupa tensiune mare. Dupa o ameteala puternica mi am luat
tensiunea si o aveam 13, 6 este o tensine buna.pulsul il aveam 77.
Un doctor de specialitate poate sa imi dea si mie ceva sfaturi pana dupa sarbatori ce sa fac sa mai atenueze cumva ameteala asta insuportabila(mi e frica sa nu ma apuce vr o criza in timp ce conduc)?

Sunt disperat!!
0
31-12-2010, ora 10:09
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata!Din punctul meu de vedere, nu ochelarii sunt raspunzatori pentru simptomatologia dumneavoastra. Pata rosie, se pare ca este o hemoragie subconjunctivala si, da, poate fi consecinta unui puseu hipertensiv; va recomand vitamina C 1 g pe zi, 10 zile, Tarosin -3 cpr pe zi, 10 zile. Trebuie sa va vada un medic cardiolog, este necesar sa faceti o monitorizare Holter a TA si a ritmului cardiac, eventual ecografie cardiaca, investigatii sangvine: HL, VSH, glicemie, Hb glicozilata, TGP, TGO, bilirubina t, d, i, INR, uree, creatinina, acid uric, colesterol, VLDL -colesterol, HDL-colesterol, trigliceride, calciu seric total si ionic, TSH, fT4, proteina C reactiva, fibrinogen, FR, ex sumar urina; consult neurologic si ECO Doppler artere carotide si artere vertebrale; In functie de investigatii, se va stabili un diagnostic si se va alege conduita terapeutica adecvata; numai bine
0
02-01-2011, ora 18:25
Cristi_dobre
Nu este medic/terapeut
Cristi_dobre
Electrocardiograma a iesit fara nici o variatie
Analizele de sange la fel. Umpic calciu scazut.In final diagnosticul este ceva legat de fiere.Doctora de la spital zicea că nu ar trebuii sa mai mananc deloc grasime si dulciuri pana imi revin complect
.Acum ma simt mai bine


Va multumesc
Doamna Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •