Ameteli aproape zilnic

19-04-2008
AnonimusR
Nu este medic/terapeut
AnonimusR
Buna ziua..ma confrunt cu ameteli aproape zilnic..am fost la mai multi medici, si mi-au spus ca nu am nimic..ce as putea face?
61 comentarii 12 3 Înainte ›
0
21-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
descrie mai amanuntit starea de ameteala!
Se invart...tavanul sau lucrurile in jurul tau?
Ce tensiune ai?
ai facut analizele...fier, hemoglobina/
Nu ai o anemie?
Probleme cu coloana cervicala?

Tiuit in urechi? Scaderea auzului?
Astept...raspunsurile!
0
22-04-2008, ora 00:00
AnonimusR
Nu este medic/terapeut
AnonimusR
Nu chiar se invart..am momente cand daca stau mai mult timp intr'un loc..aprox sa zic 5 min, parca imi vine sa lesin..tensiunea mie buna, analizele le-am facut si sunt ok..Sau de exemplu, merg la solar si cand ma inchid acolo iara ma ia cu ameteli..sunt mai multe situatii..
0
22-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consumi suficiente lichide?
2 litri apa plata.
NU cola sau fanta!!!
ai incercat un tratament cu Ginseng!?
0
22-04-2008, ora 00:00
AnonimusR
Nu este medic/terapeut
AnonimusR
Pai lichide nu stiu..adica cel putin nu cred...si referitor la cola si fanta..cola nu beau..dar fanta in fiecare zi..:) Ginsengl nu stiu ce e..am doar 18 ani, nu prea ma am cu deastea:p
0
29-04-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
probabil ai anemie...consulta un medic si pune problema asta...
0
25-05-2009, ora 13:13
leira
Nu este medic/terapeut
leira
buna ziua, ma numes felicia si am 31 de ni.am ameteli si vertigi de aproximativ 3 ani.sunt ameteli si vertigi continuu.am facut sute de analize incepand de la cap pana la picioare.analizele imi ies bune in marea majoritate...nu mai stiu ce sa fac imi ruineaza viata aceasta stare zilnica.ce pot sa fac?am putina anemie si am intrat si in tulburari de anxietate.acum imi este si mai rau.urmez tratamente naturiste pe baza de plante.am medicmentele pe baza de calciu, magneziu, soia, lecitina.totul naturist.nici asa nu ma ajuta.intensitatea ametelilor le am din 10 in 10 minute incontinuu.ajutati_ma caci am exasperat pur si simplu...va multumesc anticipat.
0
25-05-2009, ora 14:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa stiu ce fel de vertij este.. 1. Central..sau 2. Periferic !
la ORL.. si Neurologie ati fost?
pentru a trata ceva cu rezultat.. trebue sa cunoastem causa.
Imi scrieti rezultatul de la consult ORL, neurologie, Fund de Ochi. de la Oftalmo.., Tensiunea arteriala !
si atunci o sa pot sa va ajut!
0
25-05-2009, ora 17:31
leira
Nu este medic/terapeut
leira
buna ziua.multumesc ca ati raspuns intr_un timp asa de scurt.asa stau urmatoarele lucruri.tensiunea este oscilanta de obicei este 110 cu 60 sau 100 cu 50.am facut fundul de ochi nu am nimic, dar port ochelari_ miopie.la orl am fost si am explicat ca de exemplu ma deranjeaza zgomotul produs de aspirator acele sunete inalte.a spus ca totul este ok.am crezut.neurologia...hmm in cine sa mai cred?acelas rezultat nimic..vertij?nu asta ma deranjeaza mai tare ci ametelile care ma duc la stare de lesin.tratamente cu duiumul rezultate zero.va rog ajutati_ma caci sufar foarte mult.multumesc dnu doctor.
0
25-05-2009, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca un tratament cu GINSENG.. 1 pe zi 20 de zil e... te.ar ajuta sa depasesti aceasta problema.
trebue sa ai grija sa consumi fructe si legume care sa te ajute sa scai de anemie...
t6rebue sa consumi 2-3 litri de apa plata pe zi.. si nimic ACIDULAT !!!
0
20-06-2009, ora 16:07
catalinakaty17
Nu este medic/terapeut
catalinakaty17
buna ziua!am 20 de ani si de mult timp am probleme cu ameteala. tot timpul sunt ametita.nu tin diete, nu consum in general nimic acidulat, dar nu beau prea multa apa si nu mananc prea multe fructe pentru ca dupa am probleme cu stomacul.uneori am un tiuit in ureche, si am inceput sa am probleme cu auzul.am luat calciu si degeaba.este posibil sa fiu anemica?
0
21-06-2009, ora 22:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o hemoleucograma.. + fer in sange.
ei tensiunea arteriala.. si o sa stii sigur despre ce este vorba!
0
29-05-2010, ora 12:56
ange_bt
Nu este medic/terapeut
ange_bt
Buna ziua pt toti, am si eu o intrebare pt Dr Flueraru daca se poate, eu am ameteli de vreo10 an si mereu am luat calciu si magneziu ca tot aveam calcemia mica; adicaoscila cam intre 7-9, anul trecut medicul neurolog mi-a recomandat perfutii cu manitol cate 1 pe zi 3 zile si m-am simtit mult mai bineadica nu mai aveam ameteli.cam de 1 luna am iarasi ameteli dar sunt mai diferite, cand stau pe loc simt ca ma trage ceva spre dreapta, nu stiu daca intelegeti ce vreau sa spun dar astea sunt simtomele, am vazut raspunsurile dumneavoastra si ma gandesc ca poate voi primi un raspuns la acest mesaj, eu mi-am regasit unele simtome in raspunsurile date pt ceilalti autori, va multumesc anticipat
0
29-05-2010, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma intereseaza. varsta, inaltimea, KG, tensiune arteriala.
boli cardiace, renale, gastrice, decoloana cervicala ?
0
29-05-2010, ora 22:21
ange_bt
Nu este medic/terapeut
ange_bt
am 36 ani, 164 cm, 71 kg tensiunea am avut-o tot timpul 9 -10 cu 5, boli cardiace nu, renale nu glicemia cam la pragul de sus adica am avut si 180 si ma mentin pe la 100- 110cand aveam 14-15 ani am avut ulcer gastric, sunt operata de hernie disc la L4-L5 in anul 2003mi s-a spus ca am ceva modivicari cervical dar nesemnificative, (in 2003), nu am tiuituri in urechi, simt ca-mi amorteste varful capului si apoi simt ca o raceala parca mi-ar turna cineva apa rece pe varful capului si coboara pana dupa cap in zona gatului si trebuie sa stau pe loc cu ochii inchisicam 5-10 sec apoi i-mi revin.la medic mi s-a spus ca trebuie sa nu ma mai gandesc la asta si-mi va trece dar. nu e asa si mi-e si jena sa mai apelez la medici sa nu ma creada bolnava la cap intr-un anume sens. =).Multumesc pt rasp asa rapid.
0
30-05-2010, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt vizibile 2 lucruri..
1/ Aveti prea multe chilograme pt.varsta si inaltimea DVs. fapt ce ingreuneaza mult lucrul inimii si pomparea sangelui spre corp si creer.
2. tensiunea mica.. favorizeaza aceieasi proasta circulatie cerebrala.
acete 2 lucruri, luate impreuna.. o sa duca si la gomote in urechi si la scaderea auzului, vederii si memoriiei.
URGENT..
schimbati alimentatia.. renuntat total la Cascaval, smantana, dulciuri, pane alba, carne de porc.., bauturi acidulate...
trebuie s ava hidratati cu 2 litri de apa pe zi.. micul dejun complet.., pranzul obligat cu ciorbe si cina modesta nu mai tarziu de ora 7.
inclus multe legume la fiecare masa.. si NU mai mult de 2 fructe pe zi.
totul 4-6 luni pana ajungeti la 64-66 kg ( dupa care o sa gustati doar din ce ampomenit)
ca tratament de mentinere
1. Ginseng fiole cu laptisor de matca 1 in fiecare dimineata
2. Ma+B6 1 pe zi 3 saptamani
3.Aspacardin 3 pe zi 3 saptamani
4. Oxibral 1 comprimat seara. 3 luni...
aceste tratamente trebuie repetate la 3-6 luni.. tot restul vietii
0
30-05-2010, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ANGE...
Foarte IMPORTANT..
NU luati nimic de sinteza pentru colesterol sau de slabit.. Deregleaza si mai mult metabolizmul si dau mai multe comlicatii decat beneficii.
Numai naturale.. ( omega 3, spirulina, Trim-Sim )
0
06-06-2010, ora 17:40
ange_bt
Nu este medic/terapeut
ange_bt
Multumesc pt raspuns, va voi urma sfaturile mai ales ca deja am inceput a mai scap de kg in plus, sunt la 69 acum, voi incepe si tratamentul recomandat si va voi contacta pt lamurri dar si pt multumiri. Sanatate multa dumneavoastra dar si celor apropiati.
0
18-10-2010, ora 11:05
blagadorel
Nu este medic/terapeut
blagadorel
Buna dimineta Dl.dr.Fluieraru

Am 36 de ani si in Ianuarie am facut vaccinul antigripal AH1N1 Cantgrip dupa vreo 15 minute mi sa facut rau am inceput sa ametesc si de atunci ma chinui cu aceasta stare de ameteala ba chiar in Iunie am ramas intins pe podea ca se invartea totul in jurul meu cu dureri de cap si nu am mai putut sa ma ridic de jos.Atunci am fot la urgente in Focsani si la Neurologie mi sa pus diagnsticul de Sindrom Vertiginos periferic.Mi-sa dat tratament cu Betaserc de 24 mg timp de 2 saptamani + lucetam 800 mg.Am facut tratamentul ametelile au scazut in intensitate dar nu au trecut.Luna aceasta am facut RMN cerebral si a iesit bine dupa spusele neurologului si ORL -istului, bine a iesit si audiograma. Mi sa prescris iar Betaserc de 24 mg 2 pe zi + Lucetam 800 mg 1 pe zi +Mligama n 3 pe zi dar mi sa spus sa iau cel putin 3 luni.Acum ma simt mai bine de cand iau tratamentul si ametelile au sacazut mult, mai am ameteli foarte usoare rar in timpul zileisi mai tari un pic cand sunt stresat la munca.Mentiopnez ca am inceput tratamentul actual de 2 saptamani.Ce parere aveti despre cum a inceput boala si daca tratamentul credeti ca e bun si ce investigatii credeti ca ar trebui sa mai fac? Vreau sa stiti ca de cand am facut vaccinul asta AH1N1 nici cu somnul nu mai stau bine am insomni dese.

Va multumesc.
0
18-10-2010, ora 11:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se stie ca vaccinul poate da complicatii neurologice...
aceste schimbari se produc la nivel Celular.. asa ca Nici o investigatie NU o sa poate sa depisteze unde sa produs schimbarea.
tratamenhtul este simptomatic si corect..
Nu aveti de ales.. o sa mergeti cu acest tratament cat e nevoie.. si o sa ramaneti pe betaserc de 16 sau 8 mg pe zi.. inca 6 luni.
trebuie sa adoptati un regim alimentar corect cu multe legume.. si multa apa plata
Exclus.. bauturi alcoolice, energizante s.a.
0
18-10-2010, ora 18:51
blagadorel
Nu este medic/terapeut
blagadorel
Va multumesc mult ca a-ti avut timp si mi-ati raspuns.Am un regim alimentar aproape corect multe fruce, legume si nu am mai consumat alcool si nici cafea.

Din cate am citit pe forum aceasta boala trece mai greu si necesita un tratament de durata.Este aceasta boala vindecabila?
0
19-10-2010, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiecare caz este diferit..
trebuie sa credeti si sa insistati
0
07-04-2011, ora 20:02
Ameteala
Nu este medic/terapeut
Ameteala
Buna ziua am 14 ani si am ameteli temporare cand stau jos vreo 5 min, cand ma ridic ma ia o ameteala care imi afecteaza vederea, auzul si puterea. Dar nu dureaza mult vreo 10 sec! Ce-as putea sa am???
0
09-06-2011, ora 09:00
el50
Nu este medic/terapeut
el50
Buna ziua, am si eu ameteli, cand merg, ma apuca niste ameteli groaznice, ma ia cu transpiratii, imi vine sa lesin, nu pot sa intorc capul, in momentele acelea ma apuca transpiratii, durere de burta, imi creste si tensiunea, nu stiu unde sa ma adresez, medicul de familie mi-a dat betaserc, ginkgo, dar parca am ameteli mai mari si cu simptome mai accentuate.Va multumesc foarte mult.
0
09-06-2011, ora 09:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebuie facute investigatii
pentru coloana cervicala.. la balneologie
fund de ochi la oftalmologie
cu ambele rezultate mergi la Neurologie.
daca lucrurile din jur se invart la ameteala.. tre sa mergi si la ORL
0
09-06-2011, ora 10:04
el50
Nu este medic/terapeut
el50
Domnule doctor, va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt, ma bucur ca nu ati spus ca s-ar putea sa fie de la inima, avand in vedere transpiratiile si variatiile de tensiune, tensiune oscilanta, nu se invart lucrurile, parca imi fuge pamantul de sub picioare, e ingrozitor, va multumesc.
0
22-08-2011, ora 19:33
leira
Nu este medic/terapeut
leira
buna ziua.sunt tot eu...ametelile mele sunt in fiecare zi tot asa dese(am impresia k ma inclin intro parte(parca as fi beata), tensiunea o am oscilanta (de obicei este d 9 cu 5, iar pulsul este d 90).am anemie, dar iau minerale si vitamine.noaptea cand adorm ma trezesc cu senzatia lipsei d aer si stare d anxietate.ameteala mea este ca si cand eu ma invart in jurul lumii...cateodata am stari d somnolenta cronica, imi vine sa dorm din picioare.am facut si consult ptr plamani si analize ptr sange si toate analizele posibile ptr tiroida, etc...nimic deosebit...nu inteleg aceste stari...si ma enerveaza la culme starile astea d sufocare si anxietate...dak a-ti putea sa imi da-ti un sfat. va multumesc frumos!
0
22-08-2011, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cum ai reactionatl atratamentul cu fiole de ginseng?
la ORL.. la consult ai fost?
0
22-08-2011, ora 23:12
leira
Nu este medic/terapeut
leira
tratamentul cu ginseng nu am facut iar la orl nu am fost.este chiar asa important sa fac un consult orl?
0
23-08-2011, ora 08:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe 25.05.2009
ti.am recomandat ceva..
daca nu ai facut ce am recomandat... ce motivatie crezi ca am sa.ti mai recomand ceva ?????????????
0
23-08-2011, ora 16:30
leira
Nu este medic/terapeut
leira
ok, o sa merg sa fac un consult orl.dar cu ginseng nush dak doctorul meu imi v-a prescrie medicamentul, in italia e putin mai dificil sa iti dea medicamente fara reteta...cand rezolv cu orl o sa vedem cum ma mai simt!ar trebui sa imi fac programare si ptr un control la inima?(tensiunea mea este mica 9 cu 5 si puls mare peste 90.)multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
61 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •