Ameteli. Palpitatii. Puls mare.dureri de cap si stomac.stare ciudata

27-02-2014
CosminMihaiPuiu
Nu este medic/terapeut
CosminMihaiPuiu
Buna ziua !. De cateva saptamani, inima imi da palpitatii. Am fost la medic, am facut EKG si doctorul a spus ca e tottul bine.
Totusi m-a diagnosticat cu Tahicardie Sinusala. Mi-a dat Panangin si distonocalm.
Aceasta tahicardie nu este mereu. Apare cateodata..
tot de cateva zile ma simt ciudat. Stare de ameteala usoara fara chef de nimic. Am fost la medic iar si a zis ca am sinuzita. Mi-a dat un puff pt nas.. dar degeaba cred. Am dureri de cap..in zona fruntii, tample, sus..cateodata si la ceafa. Va rog sa ma ajutati..cu ce puteti. Sunt si un pic speriat..
6 comentarii
0
27-02-2014, ora 19:42
yuramihai
Nu este medic/terapeut
yuramihai
Salut...o mare parte din simptomatologia prezentata de tine o regasesc si la mine si desi mi-am facut 3 ekg cea mai mare parte a analizelor si 1 ecografie abdominala am fost la fel diagnosticat cu tahicardie sinusala si duodenita.in primul rand eu nu sunt sigur de aceasta tahicardie pentru ca pulsul care mi-a fost gasit mie de doctorul internist nu de cel cardiolog mi-a spus ca era in jur de 100 masurat pe ceas Ekg dansului neavand aceasta functie.celelate 2 ekg din care 1 facut la cardiologie nu au arata valori mai mari de 89 bpm valori ok avand in vedere ca esti intins pe o masa in cabinetul doctorului nu e cea mai placuta sau linistitoare ipostaza..asadar Tahicardia sinusala nu este o aritmie primara; ea reprezinta un raspuns fiziologic la o varietate de factori, cum ar fi febra, depletia volumica, anxietatea, efortul, tireotoxicoza, hipoxemia, hipotensiunea sau insuficienta cardiaca congestiva. Tahicardia sinusala nu se trateaza ca o aritmie primara, de vreme ce ea reprezinta aproape intotdeauna un raspuns fiziologic al cordului. Tratamentul trebuie adresat bolii primare.iar tahicardia sinusala implica studiu electrofiziologic din cate m-am documentat si eu...asadar nu e tocmai o boala daca intr-adevar e tahicardie sinusala.tu nu specifici nimic de tensiune dar daca e doar ceea ce spui tu ar trebui sa fie ok daca ai trat cauza..si aici intervine adevarata problema in depistarea cauzei..lucru care nici eu nu l-am reusit pana acum si ma tot framant din aceasta cauza.Rog si invit mai ales persoanele avizate sa ne spuna si parerea dansilor.multumesc anticipat
0
27-02-2014, ora 20:10
CosminMihaiPuiu
Nu este medic/terapeut
CosminMihaiPuiu
Tensiunea e buna. Din cate a zis doctorul.
Mentionez ca am urmat timp de 6 luni tratament pentru TBC. Si nu am avut voie efort..sport.
Deci de 6 luni..m-am ingrasat cateva kg..nu am facut sport. Am fost cam sedentar...
Am fost si cu sesiunea...stres..nu stiu. Acum sunt si cu ameteli usoare...durere de tample...de frunte.. cateodata, nu mereu
0
27-02-2014, ora 20:21
yuramihai
Nu este medic/terapeut
yuramihai
Am inteles in acest caz cred ca cea mai indicata opinie ar fi aceea a unei persoane avizate atat pentru tine cat si pentru mine.sanatate iti doresc
0
28-02-2014, ora 03:29
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cauzele simptomelor pe care le descrieti pot fi multiple : sedentarismul, acumularea kilogramelor in plus, stresul, oboseala, alimentatia nepotrivita, consumul exagerat de cafea, uneori si de alcool, consumul exagerat de dulciuri sau grasimi. De multe ori poate fi implicata coloana vertebrala cervicala. Nu se prea cunoaste si nu se ia in considerare faptul ca pe coloana vertebrala sunt centri nervosi implicati in reglarea ritmului cardiac, in reglarea respiratiei, in reglarea tensiunii arteriale si a functionarii multor organe interne. Ori daca coloana sufera pot sa apara simptome de multe ori inexplicabile la prima vedere. De aceea spun eu mereu ca tratand coloana vertebrala ( desigur daca este cazul, daca aceasta sufera ), multe probleme se rezolva. In cazul dumneavoastra trebuie analizat cazul in amanuntime in cadrul unei consultatii extine, sunt necesare o serie de investigatii imagistice si un set de analize medicale de laborator. Asa se poate ajunge, din aproape in aproape la stabilirea unui diagnostic corect. Dupa aceasta urmeaza si tratamentul cel mai potrivit pentru dumneavoastra. Cu stima si respect:

dr Petre Muresan
0
28-02-2014, ora 16:03
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Va recomand pentru sinuzita un remediu natural cu actiune antibiotica, antivirala, antiinflamatoare, Biosept forte.2-3 Se administreaza 2-3 picaturi de 3 ori pe zi, intre mese, intr-o lingurita de miere.Durata unei cure este de 10-14 zile.Se pot asocia inhalatii, realizate zilnic seara pe aceasta perioada, cu inhalantul Hapciu.Un tratament complex si adecvat recomandat pentru un diagnostic corect necesita un consult medical si realizarea investigatiilor specifice necesare.ulta sanatate!
0
01-03-2014, ora 13:02
yuramihai
Nu este medic/terapeut
yuramihai
legat de starea mea as avea si eu cateva nelamurir.recent am fost la 3 medici 2 de interne si un cardiolog si ultimul la care am mers a fost un doctor de interne unde mi-a gasit o duodenita..cronica nu resusesc sa deslusesc decat duodenita si mi-a dat tratament cu lanzap gasex pentru balonare si sedocalm ca nu prea am reusit sa ma odihnesc corespunzator.pe langa acestea mi-a spus ca as avea si o tahicardie sinusala lucru pe care cardiologul nu mi l-a spus si asta mi-a daramat tot psihicul sa zic asa.seara cand merg sa dorm se intampla urmatoarele fenomene.daca dorm cu mainele incrucisate pe abdomen simt pulsul in degete daca dorm cu capul intr-o parte simt pulsul in tampla cu care dorm pe perna mai exact parca loveste in perna.ziua in general simt foarte rar acest puls.de fiecare data cand mi-am facut control si mi-am luat tensiune mai mult de 85 puls nu am avut chiar la medicul cardiolog.treaba este ca acest ultim control mi-a zdruncinat tot psihicul si acum nu stau decat cu gandul ca am ceva la inima..pofta de mancare mi-a cam disparut...mi-am schimbat si modul de viata dintr-o persoana foarte energica prefer acum sa stau mai mult singur.am mai observat ca atunci cand imi aplec barbia in piept simt o durere in coloana..dureri de inima nu am avut pana acum pentru ca de fiecare data cand simteam ceva schimabm pozitia si tragheam aer in piept iar cardiologul mi-a spus ca durerea de inima nu isi schimba intensitatea nu se amplifuica etc...uneori simt niste junghiuri in spate..ce ma speriat pe mine foarte tare este diagnosticul asta de tahicardie pentru care mi-a dat lokren si pe care nu l-am luat nu as vrea sa incep de acum cu betablocante mai ales ca nu sunt foarte convins..ce ar trebui sa fac sau cum investighez daca am intr-adevar aceasta tahicardie?din cate am citit tahicardia se poata corecta si din alimentatie eu fiind si putin supraponderal si avand si o viata oarecum sedentara am 1, 90 si 100 kg mi-a dat regim mi-a zis ca a inceput sa se depuna gradime pe arterele inimii..dor ca si aici am niste dubii mi-a dat regim pentru inima si tratament pentru duodenita.de 2 zile inainte sa dorm iau sedocalm 2 pastile dar mai mult de 5 6 ore nu reusesc sa dorm si apoi dorm in reprize..ce ma neliniseste cel mai tare este tahicardia sinusala si acel puls pe care seara il simt s care pana acum ceva timp nu l-am simtit...si asta ma cam sperie sincer sa fiu..va multumesc si sper sa primesc si eu raspunsuri.multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Migrena postcoitală
  • Palpitațiile
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • De ce apar palpitatiile?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Măsurarea pulsului
  •