Ameteli, uit sa respir in somn am impresia ca imi inghit limba

04-11-2013
rbalboa4all
Nu este medic/terapeut
rbalboa4all
Sunt nou pe forum si curios sa ascult pareri la marea mea problema.Am 23 de ani nu lucrez sunt student.Doi ani jumatate am consumat foarte foarte mult alcool.Din 7 zile pe saptamana 4 5 eram beat rau de cele mai multe ori nu ma tineam pe picioare beam orice fel de bautura nu conta.Ma trezeam dimineata ca si cand nu as fi baut nu aveam nimic nimic.Dupa 2 ani am simtit corpul obosit, dupa ce beam noaptea imi era usor ameteala a doua zi.Am rarit bautura beam de 2 maxim 3 ori pe saptamana dar tot asa mult si chefurile tineau numai pana la 7 8 dimineata adica ma odihneam foarte putin.Ametelile au inceput si mai rau.Cand ma trezeam aveam ameteli de aveam impresia ca pic din picioare foarte nasol nu stiam ce se intampla capu il simteam plin de alcool asta dura pana seara cand ma culcam si ma trezeam fresh.Acum numai beau de 2 luni in cap pentru ca dupa ultimul chef am crezut ca mor si de atunci si pana acum ametelile nu s au mai oprit sunt mai usoare dar sunt continuuuu si mai am urmatoarele simptome:
noaptea in somn am impresia ca imi inghit limba
uit sa respir si tresar din somn
in mall ma ia cu ameteala de parca cad din picioare
cateodata chiar nu ma recunosc nu stiu cine sunt
simt nevoia sa stau numai p scaun sau in pat nu ma tin pe picioare
sunt ametit continuu si nu am pofta de nimic

In astea 2 luni mi am schimbat ochelarii ca am crezut ca imi obosesc ochii si daia mi se intampla sa fiu asa ametit dar doctorul de acolo mi a zis ca e imposibil sa am ameteli ca eu am o miopie foarte mica.
Apoi am mers la neurologie la spital...bineinteles ca nu am fost ascultat foarte mult de doctor daia si povestesc aici tot, mi a spus din prima sa fac TOMOGRAF.Am mers cu rezultatul la el si mi a spus ca nu e nimic nimic la cap.A zis k sunt doar niste atacuri de panica dar dupa ce am citit eu pe net nu cred asa ceva eu nu ma sperii de nimic mie nu imi e frica de nimic mie pur si simplu imi apar asa din senim chiar si cand sunt concentrat pe ceva nu am suferit nicio depresia stresat mai sunt si eu ca orice om.Mi a dat tratament nu stiu daca am voie sa spun aici numele la pastile dar oricum medicu de familie cand a vazut ce mi a dat nu ii venea sa creada a zis ca e un tratament foarte puternic si ca sa il iau 3 luni.Pastile pentru depresii.Iau de 2 saptamani si nu simt mai nimic tot asa imi e.
Inainte intelegeam beam a doua zi aveam ameteli dar dormeam si a 3 a zi numai avea nimic.Dar acum in astea 2 luni nu am mai baut deloc m am culcat numai devreme ca am tot crezut ca e corpu foarte obosit si tot sunt ametit si numai sunt cum eram inainte nu ma recunosc cateodata chiar simt ca inebunesc asa nu stiu sa va explic sentimentu.Din ce am mai citit pe net e vorba si de calciu, vitamine, magneziu din organism poate ca numai am cum trebuie din cauza la atat alcool si atatea nopti pierdute.Pofta de mancare am, de fumat fumez, cafea beau mai rar cola mai rar droguri deloc, sport fac foarte mult.Va rog sa imi spuneti ce stiti
11 comentarii
0
05-11-2013, ora 08:51
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Analize la sange, ecografie abdominala ai facut?Daca nu, ar fi cazul, pt ca daca ai o hipocalcemie de ex sau ceva afectiuni cu ficatul, doar in urma investigatiilor poti afla si tocmai atunci vei primi un tratament adecvat.
Ce sa mai spun, ti-ai facut-o cu mana ta! Bine ca macar ai inteles ca nu este bine sa consumi atat de mult alcool si sper sa te recuperezi cat mai repede, sa inveti din aceasta experienta si cel mai important sa nu o repeti, gandeste-te la sanatatea ta! Corpul tau va avea nevoie de aproximativ 9 luni pt a-si reveni.
Numai bine!
0
05-11-2013, ora 09:31
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
Buna!
Nu ai nimic, fizic esti sanatos dar ametelile alea o sa le ai atata timp pana cand o sa mergi la un medic bun psihiatru sa iti dea un tratament usor, ai atacuri de panica; asa am fost si eu 8 luni de zile nu aveam nici curajul sa intru intr-un mall sau magazin, acasa ii stresam pe toti cu ametelile mele.apoi la medici si analize nu mai stiu nici eu la cati am fost, pana m-am hotarat sa merg si la psihiatru. Am luat un tratament 6 luni apoi inca doua luni pastilele la jumatate, si am devenit acelasi om de dinainte. Continuu si acum cu magne b6, omega 3 cu ulei de somon, in rest citit carti psihologice, daca e intereseaza o sa ti spun care sunt foarte bune.
In rest multa sanatate si astept sa-mi spui cum mai esti!
0
05-11-2013, ora 10:20
rbalboa4all
Nu este medic/terapeut
rbalboa4all
Va multumesc am sa incerc sa mai stau 2 sapt sa vedem cum e dupa tratament daca nu o sa merg sa fac analize pt ficat ca e normal sa fie afectat de la alcool si daca nu imi revin merg si la psihiatru da spune mi ce carti imi trebuie
0
05-11-2013, ora 11:14
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
forta gandirii pozitive-Norman Vincet;
puterea extraordinara a subconstientului Joseph Murphy;
Secretul -R.Byrn;
puterea magica a gandului-David Schwartz - dupa ce le-am citit am inteles ce se intampla in mintea si sufletul meu, sunt deosebite.
Hai sa-ti mai zic ceva, si eu am fumat si fumez, mai beau si cafea dar asta foarte putina. Ai eu am cheltuit bani si pe tomograf, am facut si RMN apoi la inima nu stiu cate EKG si dopller, bani aruncati in vant ca toate mi-au iesit bune dar eu simteam ca mor nu alta.
0
05-11-2013, ora 14:20
rbalboa4all
Nu este medic/terapeut
rbalboa4all
Da.ce sa zic nu am cuvinte, nu am gasit cartile online sa le citesc dar am gasit fragmente din fiecare si am ramas uimit nu am cuvinte chiar ma regasesc pe acolo.o sa le cumpar p rand sa incerc sa la citesc ca sunt foarte interesante.eu gandesc negativ de obicei.Asa e sper sa fie pe psihic tot ce am ca daca era ceva grav mi se intampla altcva.Oricum si noptile nedormite si alcoolul m au afectat si dupaia mi a ramas si mie in cap chestia asta.Da asa e pur si simplu vezi moartea cu ochii nu ii doresc nimanui sa treaca prin asa ceva.Dar tie ti s au intamplat din senin sau ai patit cva?cat timp te au tinut?
0
05-11-2013, ora 18:35
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
Au aparut din cauza stresului si a supararilor am fost dezamagita am crezut prea mult in unele persoane care apoi mi au intors spatele. M.au tinut aproape 2 ani, ani in care am tot umblat pe la medici eram si in perioada sesiunii licentei. Dar m.au ajutat si medicamentle de la medic si cartile alea. Apoi plimbarile iesitul din casa si incet am revenit la normal eu le.am citi aici pe net online.
0
05-11-2013, ora 21:57
rbalboa4all
Nu este medic/terapeut
rbalboa4all
Am inteles...e bine ca ai scapat...eu si acum o ora am fost la un suc si am av o ameteala acolo cand am vazut aglomeratie muzica...in fine continui tratamentu asta inca 2 sapt si vad dupaia.multumesc oricum mult si daca vr sa mai vb poti sa imi lasi un mail ceva facebook
0
06-11-2013, ora 08:51
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
da pot spune ca am scapat, nici eu nu puteam sa suport aglomeratia, muzica data la maxim, si pe strada aveam impresia ca o sa ametesc si o sa cad jos. Dar acum e ok, si astept sa-mi spui si tu cum mai esti peste vreo luna. Multa sanatate si sa ai rabdare ca o sa treci si peste asta!
0
16-11-2013, ora 01:44
danonino25
Nu este medic/terapeut
danonino25
Jaquelinne draga poate ca ai uitat sau faci o confuzie dar 9 luni e perioada de graviditate si nu cea convenita ptr a renunta la alcool. Asta daca nu ai facut tu ceva studii in domeniu sau din experienta proprie mai stii?
0
21-11-2013, ora 23:54
danonino25
Nu este medic/terapeut
danonino25
Rb tu ai un dezechilibru preponderent energetic. Citeste despre asta te rog daca ai unde. Nu mai umbla prin medici si investigatii paraclinice ca nu iti iese nimic garantat.
0
22-11-2013, ora 12:07
rbalboa4all
Nu este medic/terapeut
rbalboa4all
Nici nu am gasit sa citesc prea mult despre dezechilibru preponderent energetic si din ce am citit nu am inteles mare lucru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Somnul la vârsta a treia
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • De ce apare amețeala?
  • Tulburările de somn influențează apariția demenței
  • Somnul, afectat de utilizarea iPhone-ului sau e-reader-ului înainte de culcare
  • De cât somn avem nevoie? Noi recomandări de la Fundația Națională a Somnului
  • Somnul din timpul zilei combate efectele lipsei de somn din timpul nopții
  • Folosește-ți simțurile pentru un somn odihnitor
  •