Ameteli, tiuit urechi, dureri de cap...

19-01-2012
Diana28
Nu este medic/terapeut
Diana28
Ma numesc Diana si am 28 de ani, 1, 68 inaltime si 63 kg. De ceva timp, in jur de doi ani, am o problema cu un tiuit in urechea dreapta...si unul mai slab in cea stanga. De asemenea, simt un fel de presiune in cap...cateodata cu usoare ameteli. cel mai rau ma deranjeaza cand pun capul pe perna si simt si usoare dureri, daca perna nu este foarte moale.dureaza o ora sa adorm doar din cauza asta..In plus, de fiecare daca cand car greutati mai mari, ma apuca durerea de cap, destul de puternica. Ultimele analize au iesit bine, in afara de fier, care era scazut. Am vazut ca tiuitul poate fi cauzat de anemie, dar dupa trei luni de luat fier nu se calmase...acum trebuie sa refac analizele pentru a vedea daca mai sunt anemica. Vreau sa stiu doar care ar putea fi cauzele sau ce analize ar trebui sa fac sa scap de sacaielile astea...

Va multumesc
7 comentarii
0
19-01-2012, ora 15:18
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Natura problemelor dumneavoastra ar putea fi o stare hipotensiva.
Cu cuvinte simple in situatii de stress [carat greutati mari], tensiunea arteriala nu reuseste sa faca fata noilor nevoi ale organismului.
0
19-01-2012, ora 18:39
Diana28
Nu este medic/terapeut
Diana28
Avand o bunica.am tensiometru la indemana. Tensiunea in general e 10 cu 7...cateodata 11 cu 7. O iau des pntru ca am senzatia ca e prea mare si imi explodeaza capul..si de fapt ea e la aceleasi valori. pulsul la fel, sta in jur de 70, desi cateodata mi se pare ca a sarit de 100. Stiu ca e si o doza de ipohondrie si panica, dar tiuitul si presiunea de la cam nu ma lasa in nicio seara, oricat de calma as fi...

Multumesc pentru raspuns!
0
19-01-2012, ora 21:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Diana,
NU mai cauta si pune variante..pai 10 cu 7 e o tensiune f. MICA..nu doar pt. varsta ta, ci si a mea..
pe care, incerc si eu (am aceleasi valori -la dublu varsta ta) sa o tin sub control!

Ceeace ti-a scris Andidarie..ia-o de F. BUNA.
ce sa faci?
inainte de culcare si cand te trezesti, bea un pahar cu apa..
SI ori de cate ori mai patesti aceste.."probleme".BEA apa, lichide..
nu ai scris :
fumezi?
bei multa cafea?
faci miscare? SAU mai mult pe scaun...pe net...
TOATE influenteaza..
Iti doresc sa-ti fie BINE!
0
25-04-2012, ora 21:11
myre2007trc
Nu este medic/terapeut
myre2007trc
buna diana, ti-am lasat un mesaj, as vrea sa luam legatura, sanatate.
0
30-05-2012, ora 16:55
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
buna! am si eu o problema.de o luna incoace ma confrunt cu niste ameteli, stari de slabiciune, anxietate.nu ma doare nimic, mananc normal, nu am slabit, nu m-am ingrasat.am fost la orl, la neurologie unde am facut eeg de 2 ori, a iesit normal, pe urma mi-am facut un set de 13 analize de sange unde a iesit ca am sideremia putin mica, vsh-ul mult peste limita si trombocitele parca putin scazute.am primit tratament cu tot'hema, magneb6, am facut calciu intravenos, am luat fixator de calciu, injectii cu vitamina b1 si b6, si inca nu ma simt mai bine.sunt foarte obosita, tot timpul, oricat as dormi, nu ma pot concentra la scoala, cand sunt f obosita am ameteli mari, dar nu am stare de greata sau de rau.plus ca am vederea incetosata.va rog sa ma ajutati, ce as putea avea? mi-e foarte frica!
0
30-05-2012, ora 16:56
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
plus ca tensiunea e 11 cu 7, iar glicemia 114.eu cred ca sunt normale.in plus am avt un program foaaaaarte dezordonat, stateam 6 ore in fata calculatorului pe zi, ma culcam tarziu, dormeam putin, dormeam dupamasa...
0
26-05-2022, ora 19:13
Bosss
Nu este medic/terapeut
Bosss
Ai gasit problema asa am si eu dar am prblm la coloana o artrita ai grija si la cap fa un control
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • O aplicație pe telefon ar putea trata țiuitul în urechi
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Țiuit sau pocnituri în urechi - de ce apar zgomote în urechi?
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •