Ameteli, gaze, gust metalic, saliva maro-deschis-rosiatica

27-10-2008
mushul
Nu este medic/terapeut
mushul
Am urmatoarea problema (va multumesc in avans pentru orice sugestie): acum 2 saptamani, dupa ce am mancat o shaorma mare cu "de toate", la vreo 2 ore in drum spre casa, m-au apucat transpiratiile reci, am ametit serios, pulsul mi-a crescut pana la 120 batai/min (valoare masurata dupa ce am ajuns acasa) si o caldura ciudata, emanata din zona stomacului radia in zona abdominala si toracica. In plus, respiram sacadat si foarte repede si parca am experimentat si niste convulsii ale stomacului (nu mai sunt singur de astea pentru ca m-am speriat destul de tare).
Am fost la cadiolog a doua zi si dupa un EKG am primit diagnosticul de tahicardie (nu mai stiu de care) pentru care timp de 1 luna iau Sotagamma 80mg/zi (problema e ca am fost foarte ametit dupa 80mg asa ca iau numai 40 acum). Am fost fumator timp de 10 ani pana la episodul de mai sus, dar m-am lasat in secunda doi :)
Problema e ca dupa acest episod, am gaze permanente (nu conteaza ce mananc, cat mananc sau cand) si, ori dupa scaun/ori cam la 2 ore dupa masa, aleatoriu, transpiratia, ameteala, senzatia de slabire revin (pulsul creste de asemenea dar de la o valoare care s-a stabilizat in jurul a 80batai/minut de la cca. 60batai/minut probabil din cauza medicatiei). In plus, din cand in cand, mai ales pe stomacul gol, am o senzatie de gust metalic iar saliva are o culoare fie maroniu deschis, fie rosiatica.
Am facut o radiografie pulmonara si astept raspunsul. Ce investigatii sa mai fac (eu cred ca nu e de la inima iar medicul meu de familie se pare ca nu pune accent decat pe faza cu saliva de unde radiografia la plamani). Si daca asta nu zice nimic ? Cum ramane cu gazele, ametelile, etc. ? Pentru gaze mi s-au dat medicamente absorbante dar mi se pare ca se trateaza efectul si nu cauza. Multumesc.
4 comentarii
0
27-10-2008, ora 20:00
vanilia
Nu este medic/terapeut
vanilia
cere-ti sa vi se faca "analiza rapida a sangelui"
0
28-10-2008, ora 14:59
innocent
Nu este medic/terapeut
innocent
si eu cam tot de la o shaorma am patit, ameteli, senzatia c anu pot sa respir si evident cresterea pulsului. ideea e ca eu m-am constipat! pana atunci nu suferisem de constipatie. si eu simt caldura aia in abdomen si exact aceleasi simptome. radiografia la plamani la mine e bine. e am facut analize la sange si mi-a iesit o proasta oxigenare a creierului.. dar asta dupa ce am alfat de cosntipatie. o sa merg la gastroenterolog.
daca maia flii ceva si-mi si mi epls
0
04-11-2008, ora 01:53
Kalimero
Nu este medic/terapeut
Kalimero
Cine stie ce naiba pun aia in shaorma aia si oricum, nu-i proaspata...
Nu-s medic dar, eu mi-as face un control amanuntit (analize de singe) al ficatului.
Sanatate si dati-ne vesti.
0
04-11-2008, ora 11:34
mushul
Nu este medic/terapeut
mushul
Va multumesc tuturor. Mi-am facut analizele de sange (astept rezultatele) si se pare ca s-ar putea sa am niste paraziti intestinali (asa mi-a spus o d-na doctor foarte draguta :) care se pare ca se ingrijeste de pacientii d-neaei) mai ales ca am mai avut acu ceva timp. Cica sunt simptome clasice de anemie (nu neaparat lipsa de fier dar poate sa lipseasca vreun mineral cum ar fi magneziu, calciu, potasiu, etc.)

Chestia cu saliva rosiatica nu e decat o gingie care-mi sangereaza :D iar radiografia a iesit ok.
Mai scriu cand am un diagnostic clar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.