Ameteli, dureri ale fruntii

05-11-2008
lenush
Nu este medic/terapeut
lenush
Am fost internata in spital pentru o criza de stomac. S-a descoperit in urma unei endoscopii ca am ulcer duodenal bulbar. (nu stiu ce inseamna bulbar). Iau tratament ( nexium, no spa, metoclopramid, helicid, duspatalin). Nu mi-a spus doctorul daca am bacteria care provoaca ulcer (helycobacter ), nu mi-a dat tratament cu antibiotice. Am dureri de cap, mai bine zis ameteli, daca ma ridic din pat. Mi se infunda urechea stanga, vorbesc cu rezonanta in ureche, apoi am ca o presiune in urechi foarte puternica, iar daca rotesc ochii in stanga si in dreapta ma iau ametelile. Cand ma asez in pat nu mai am nimic, daca ma ridic in picioare si merg putin, incep iarasi starile cu infundat ureche, vorbit cu rezonanta, presiune in urechi, dureri de frunte, ameteli.
Care credeti ca este cauza si ce tratament sa fac?
1 comentarii
0
08-11-2008, ora 13:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Simptomatologia prezentata de tine sugereaza un sindrom vertiginos( cel mai probabil un sindrom vestibular periferic) si ar fi bine sa mergi urgent la un medic neurolog pentru stabilirea unei conduite terapeutice adecvate; De asemenea, ar fi utila si dozarea Ig G si Ig A antiHelicobacter pylori; evidentierea infectiei cu Helicobacter pylori necesita tratament cu antibotic; eficacitatea tratamentului este monitorizata prin dozarea cantitativa a Ig G antiHelicobacter;cred ca nu exista o legatura intre boala ulceroasa si sindromul vertiginos; nu este gresit sa ceri o a doua opinie unui alt medic gastroenterolog; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  •