Ameteli, urechi infundate, migrena pulsatila in tample

23-09-2011
rainyday
Nu este medic/terapeut
rainyday
Dupa ce luni seara am facut un dus si am simtit ceva curent pe la tample de la niste geamuri deschise (pe care le-am inchis imediat), marti dimineata m-am trezit cu o puternica ameteala, iar cand m-am trezit din pat m-am clatinat pe picioare. Am fost la munca, insa ameteala a persistat, la fel si usoara dezechilibrare la mers. Pe langa ameteala, am simtit si transpiratii reci si am vomat insa dupa ce m-am intors acasa cu taxiul care a pus frane si a luat curbe brusc. Tin sa precizez ca mi-a fost rau de masina toata copilaria si adoloescenta. Ma linisteam din ameteala doar cand ma puneam in pat si inchideam ochii. Cum ameteala nu a trecut, am chemat salvarea a 2-a zi. Mi s-a facut un control superficial la neurologie si ORL, nu s-a gasit nimic, si am fost trimisa la RMN + niste teste aprofundate la urechea interna la Panduri, unde urmeaza sa merg saptamana viitoare.

Mi s-a prescris Betaserc pe care am inceput sa-l iau de 2 zile si care deja si-a facut efectele. Ameteala s-a diminuat, voma a disparut complet, insa au aparut alte simptome: de ieri mi s-au infundat urechile, ameteala mai exista doar cand las capul in jos sau il intorc brusc, si imi pulseaza tamplele, simt o presiune intracraniana puternica, iar de azi am impresia ca s-a incetosat usor si privirea. Toata viata mea am avut probleme cu urechea interna, trebuie sa mentionez. Nu m-am putut niciodata invarti in carusel sau la joaca cu copiii fara sa ametesc, acum vreo 15 ani am avut un furuncul in ureche, rau de masina etc etc

Ce pot prevesti simptomele astea? Sunt extrem de speriata, am citit tot felul de povesti cu tumori...insa nu pot spune ca am neaparat simptome caracteristice. Multumesc.
2 comentarii
0
28-09-2011, ora 18:47
rainyday
Nu este medic/terapeut
rainyday
Ametelile mele au continuat, usorul dezechilibrul, la fel ca si migrena pulsatila din tample...Am facut RMN-ul cerebral si rezultatul este:


SINUZITA MAXILARA DREAPTA ACUTA

Deci simptomele mele pentru care am chemat de 2 ori salvarea, nu am putut sta dreapta o saptamana erau legate de o banala sinuzita, care mi-a si amortit partea dreapta, intrucat maxilarul e umplut aproape in totalitate cu lichid. Urmeaza sa ma duc la medicul de familie pentru antibiotic si sa iau masuri pentru combaterea sinuzitei. Sanatate multa!
0
26-11-2011, ora 11:33
leonv
Nu este medic/terapeut
leonv
Cat ati platit pentru RMN?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  •