Ameteala si arsuri de la piept in sus

26-06-2013
bolnav123
Nu este medic/terapeut
bolnav123
Anul asta a fost (si inca mai e) plin de probleme de natura medicala...unele au mai trecut, dar vreau sa spun ca de cand am avut o cadere de calciu nu mai sunt omul de dinainte.inainte sa am caderea de calciu ma simteam bine nu puteam sa zic ca aveam ameteli etc, dar la efort simteam uneori dupa ce mergeam cum ma ia un val de caldura din zona pieptului pana in cap si simteam cum ma arde si incepeam sa transpir necontenit, apoi ma si inroseam foarte tare cand veneau aceste valuri de caldura sau cum sa le zic...ma gandeam ca ceva nu e in regula si am inceput sa nu mai consum alcool, sucuri, substante interzise(aici vreau sa precizez ca fumam marijuana in fiecare zi, pana intr-o zi cand am marit doza si era sa lesin mi s-au infundat urechile mi s-a intunecat privirea, dar ma miscam si mi-a trecut), etc.dar tot n-au trecut si am ajuns ca de cand ma trezeam dupa... sa zic jumate de ora incepeau aceste valuri si eram mai tot timpul rosu la fata transpirat.imi era cald in zona pieptului pana la fata, tot timpu chiar daca afara erau 10 grade si plecam intr-un hanorac...mi-am facut niste analize si mi-au spus ca am ficatul putin incarcat, am continuat sa traiesc mai sanatos...in acest timp nu beam mult alcool si doar in weekenduri beam suc, pana intr-un weekend cand de dimineata mi-am pus in pahar de suc am inceput sa beau si cand m-am oprit m-a lovit...caderea de calciu...era sa lesin iar.m-am miscat am baut niste lapte si mi-a mai trecut asa usor...am fost la doctor am luat tratament de calciu de la calivita strongbones plus.vreau sa spun ca asta a fost cea mai rea perioada a vietii mele in care am crezut ca ma curat...imi venea sa lesin pe strada imi batea inima foarte tare tot timpul, transpiram ca un caine.etc...dar dupa cateva luni incepeau sa-mi mai treaca din simptome.vreau sa spun ca in timpul asta nu puteam sa fac sport mai deloc in sensul ca daca alergam sau ma fortam incepeam sa tremur sa ametesc, etc...apoi am inceput usor sa mai fac miscare parca era mai bine si acum fac destul de regulat, ma rog...intr-un timp mi-a fost mai bine pana nu am racit calumea...dupaia iara ma simteam mai bine in sensul ca nu mai simteam asa ca ma arde de la piept in sus, dar oboseam foarte repede si apareau senzatiile de lesin...acum iar am senzatiile astea de cand fac sport..tot asa cand ma trezesc nu am nimic, sau cand merg foarte lent, dar cand incep putin sa ma grabesc, iar imi vin senzatiile astea adica sa ma arda de la piept in sus si sa ametesc.chiar si cand ma ridicam brusc din pat ameteam, era sa lesin asa de cateva ori ce sa mai zic cand ma aplec parca imi vine tot sangele in cap si mor..nu stiu ce poate fi mi-am facut mai multe analize de data asta mi-au iesit niste carente de calciu si mi s-a spus ca am sangele cam gros.nu stiu ce sa fie nici nu mai imi vine sa fac vreo analiza, etc pentru ca tot zic ca e bine, nu e nimic.desi daca nu era nimic stateam acasa, alergam, mergeam sa manc o pizza nu sa umblu de nebun sa dau si bani pe analize, etc.am uitat sa specific ca imi mai amortesc repede membrele daca stau in alte pozitie chiar si daca vorbesc cu telefonul la ureche
5 comentarii
0
26-06-2013, ora 19:30
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
zici:'vreau sa precizez ca fumam marijuana '
intrebare;
mai fumezi asa ceva?
-daca DA.iata cauza...
- daca NU...sigur iti va da un medic toate detaliile
sanatate p, s,
NU AI NICIO CARENTA DE CALCIU
SI
DE FAPT NU AI NIMIC..
FAPTUL CA AI FUMAT...ASTA-I..BAIUL..
0
26-06-2013, ora 20:29
bolnav123
Nu este medic/terapeut
bolnav123
nu mai fumez de anul trecut.si daca nu aveam carente de calciu cred ca imi spunea si doctorul la fel.baiul nu e marijuana si daca nu aveam nimic..nu scriam aici pe forum, are sens nu?
0
29-06-2013, ora 20:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cati ani ai consumat marijuana? Ceea ce ai tu sunt efectele consumului..in primul rand efecte cardiace, asupra circulatiei si inimii ; inima se dilata, daca continuai riscai un stop cardiac..toxinele acumulate, pagubele produse in organism in organele de baza, centrale - inima, plamani, creier, vase de sange -cat si la nivel de celula sunt greu de corectat, de inlaturat, efectele consumului putand persista ani de zile ; nu exagera cu sportul, este prea devreme si inca riscant ; nu spun sa nu faci deloc miscare, dar gradat, progresiv, nu trebuie exagerat. Alimentatia sanatoasa ( multe fructe, lichide -nu suc, ci compot, lapte, iaurt, ceaiuri cu lamaie si miere de albine, supe, ciorbe, bors crud, apa simpla ), respectarea ritmului veghe -somn si evitarea completa a oricaror toxice sunt drumul spre o revenire la normal. Ai rabdare si curaj, iti vei reveni.
0
29-06-2013, ora 22:21
bolnav123
Nu este medic/terapeut
bolnav123
n-am consumat decat cateva luni, adevarat ca intr-un timp fumam in fiecare zi dar nu in cantitati foarte mici erau aproape ca o tigara normala.doar intr-o zi cand am exagerat si imediat au inceput sa-mi tiuie urechile mi s-a inegrit privirea si am crezut ca lesin, m-am miscat si mi-a trecut, de atunci (noiembrie-decembrie) nu am mai consumat deloc...beau decat apa.in timpul ala am inceput sa fac toate analizele mi-am facut si de inima nimic plamani nimic...chiar eram frustrat ca n-au gasit nimic si eu deabea mergeam pe strada.tot felul de tiuituri ma luau si ameteli...doar acea cadere de calciu am facut-o.acum nu stiu ce sa zic...mananc mult mai sanatos..dar tot am o ameteala uneori mai ales daca nu sunt hidratat sau mancat.de curand atat mi-au iesit niste carente de calciu si mi-au spus ca am sangele putin cam gros...e mult mai bine, am inceput sa fac usor si sport daca ma fortez nu mai ametesc puternic si nu mai i-au nici tratament de calciu, trebuie sa fac niste analize dar cred ca mi-a trecut si calciul pentru ca nu am mai avut simtomele alea...multumesc sper sa fie mai bine caci de "nu ai nimic" m-am saturat
0
07-07-2013, ora 15:30
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Caderile de calciu in general sunt un mit medical, forma severa care duce intr-adevar la adevaratele caderi de calciu poarta denumirea de tetanie, iar ceea ce tu descrii pare mai concludent pentru atacul de panica, pentru anxietate si mai ales pentru somatizarile acelea : intepaturi, furnicaturi...Medicii folosesc frecvent acest termen doar pentru a multumi pacientul cu un diagnostic, tulburarile psihiatrice cu somatizare, adica trecerea conflictului inconstient in simptom fizic nu au o explicatie logica, nu sunt confirmate prin analize si examinari medicale, ci doar printr-o valoare mai scazuta a calciului pe care pacientul si-o induce frecvent prin hiperventilatie.Trebuie sa fii multumit cu acel 'nu ai nimic', pentru ca prin intermediul unui psihiatru bun si a unui psihoterapeut vei reusi sa depasesti aceasta etapa, insa lupta cu bola cronica este anevoioasa.Atentia excerbata acordata simptomelor corporale ma duce cu gandul catre atacurile de panica si mai ales senzatia iminenta de lesin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •