Ameteala de un an

11-11-2015
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Am ameteli de un an de zile, am fost la neurolog, orl si mi-au spus ca am tinitus.Am luat betaserc si bilobil 3 luni dar degeaba.Am facut un RMN cerebral cu substanta, rezultatu este urmatoru;
Examen IRM nativ si cu substanta de contrast nu deceleaza procese inlocuitoare de spatiu intracerebrale.Fisura interemisferica se mentine pe linia mediana.Fara structuri patologice gadolinofile.
Sistem ventricular simetric, de dimensiuni normale, fara modoficari de semnal in substanta alba periventriculara. Relief cortical normal.Pe secventele de difuzie nu apar arii ischemice recente.Nuclei bazali, corp calos si capsula interna cu semnal normal.
Trunchiul cerebral si cerebelul fara anomalii de semnal.Regiuni orbitale cu aspect normal.Unghiuri ponto-cerebeloase libere.
Sinusurile paranazale sunt normal pneumatizate.Celulele mastoidiene drepte prezinta hipersemnal T2.Variant aanatomica a arterei vertebrale stangi care traverseaza fata anterioara a bulbului.
Concluzii
Aspect IRM cerebral in limite normale.Modificari inflamatorii mastoida dreapta.Am pus un link cu RMN http://www.mediafire.com/download/4dfk7e3w63qk8gw/RMN.rar
Ce trebuie facut in continuare, ce tratament sa iau, la care medic sa merg?Va rog din suflet ajutatima. Multumesc
16 comentarii
0
12-11-2015, ora 13:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca NU sunt schimbari la nivel cerebral
cel mai probabil probleme pot fi
la nivelul tractului digestiv si alimentatie incorecta ( se verifica KG in plus si starea ficatului)
la nivelul coloanei cervicala.. daca e cazul radiografii
la nivelul ochilor. examen oftalmo, inclusiv fund de ochi
la nivelul circulator, tensiune arteriala, vascozitate sangvina..s.a
0
12-11-2015, ora 13:29
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Dar am o nelămurire cu privire la rmn, acolo la concluzii unde spune modificări inflamatorii mastoidă dreaptă, ce înseamnă asta?Va multumesc
0
12-11-2015, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se interpreteaza analizele scoase din context fara sa fie si pacientul
numai un medic ORL.. care examineaza urechile, vede timpanul la microscop.. poate sa faca o legatura intre ce scrie pe rezultat si ce vede in realitate
0
13-11-2015, ora 21:21
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Am fost la ORL şi mi-a pus diagnostic sindrom vertiginos Spunandu-i doctoritei ca eu am mai luat betaserc 3 luni fără efect mi-a dat Arlevert (150 ron)pentru o lună 3 pe zi.Am luat una după amiază şi am ameţit şi mai tare, acum seara am mai luat una şi parcă sunt beat şi agitat. Sunt disperat, nu stiu ce să mai fac.
0
16-11-2015, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sindrom vertiginos este de 2 feluri
periferic si central
tratamentul difera
mergi in clinica ORL.. oras universitar unde se fac investigatii pentru Aparatul vestibular
0
24-11-2015, ora 16:35
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Am făcut un consult la ochi şi o radiografie la coloană cervicală, recomandate de doctorul orl, amândouă au ieşit bune.Neştiind probabil ce să îmi mai spună doctora, mi-a zis să iau încă 3 luni betaserc şi bilobil, deşi i-am zis ca am luat dar fără efect.Inainte de a-mi recomanda betaserc m-ia dat Arlevert, m-am simtit extrem de agitat si i-mi amorteau mainile si picioarele, parca bausem 5kg cafea.Cu părere de rău o spun aici în Galaţi, nu am găsit un doctor (şi am consultat câţiva anu asta)să i-si dea seamă despre ce este vorbă, probabil ca doctori buni au plecat pentru o viaţă mai bună.Am început să iau totuşi betaserc, fără rezultat.Deşi am plătit totul pe unde am fost, în privat (în sistemul public nu am reuşit să ajung)am fost tratat ca şi cum ceream ceva de pomană.Dezamăgit total.Mai degrabă am primit o îndrumare aici pe site, unde nimeni nu are nici o obligaţie şi pentru asta va mulţumesc.Nu ştiu ce voi face în continuare, dar o să va ţin la curent cu evoluţia.
0
24-11-2015, ora 18:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi in clinica ORL.. oras universitar unde se fac investigatii pentru Aparatul vestibular
Iasi.. spital de recuperare clinia ORL
sau bucuresti
0
28-11-2015, ora 14:25
Bianca1003
Nu este medic/terapeut
Bianca1003
Si eu am ameteli de 4 luni de zile, in ultima luna ma simt mai bine. Sunt din Bucuresti si am fost la o clinica specializata pe probleme de vertij si acolo am primit diagnosticul de VPPB (vertij paroxistic pozitional benign). Mi s-a facut menvra Epley si ultima oara si Sermont, insa tot sunt ametita, dar nu la fel ca la inceput. O sa mai merg pentru astfel de manevre. Tin sa mentionez ca nu iau medicamente, am luat si eu Betaserc timp de aproape 2 luni si fara nici un efect. Iau doar vitamine D pentru fixarea calciului si un amestec de vitamina B (Alanerv). De asemenea, fac si exercitii de reeducare vestibulara.
Trebuie sa mergi la ORL si la un control de rutina pentru simptomul de vertij o sa-ti puna niste ochelari la ochi si asa isi va da seama daca ai VPPB.
Eu am fost si in spital si din pacate mi-au spus ca nu am nimic si sa-mi fac RMN, care a iesit normal (doar un chist arahnoidian care nu este periculos, am vorbit cu un neurochirurg). In privat, la aceasta clinica, am facut mai multe analize ale sistemului vestibular si a iesit ca am aceasta boala. Sunt tanara, am 20 de ani si sper ca se va rezolva si ca ma voi recupera complet.
0
28-11-2015, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sper ca ai citit pe forum ca asupra sstemului vestibular influenteaza mai multi factori
1 ochii.. care trebuie investigati la oftalmologie
2 coloana vertebrala.. care trebuie sa fie fara probleme
3 digestia.. care rasunde de calitatea sangelui, hidratarea si vascozitatea sangelui, anemie, ficat gras, tensiunea arteriala. sunt lucruri eloc de neglijat
0
28-11-2015, ora 18:29
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
O întrebare va rog frumos, e posibil să fie circulaţia sângelui la mine, deoarece eu am această ameţeală dor ziua când cobor jos din pat, cât timp sunt în pat la orizontal nu am nimic.Şi ce control ar trebui să fac dacă e ceva legat de circulaţie?
0
28-11-2015, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. investigatii la ficat care raspunde de caitatea sangelui
2 analize pentru a exclude o anemie
3 consult Cardiologie
4 si testele vestibulare in clinica ORL.. ca sa stii sigur daca este sindrom vertiginos central sau periferic.. numai atunci o sa stii ce tratezi
0
28-11-2015, ora 23:30
Corinail
Nu este medic/terapeut
Corinail
Buna seara. sora mea are probleme cu gatul de mai mult timp, simte ca o doare in gat in permanenta, are amigdalele scoase, scuipa saliva gelatinoasa, si dupa ce mananca are senzatia ca i se urca mancarea pe nas si se infunda, a facut un ct cervical cu baza de limba, apoi bippsie la cererea medicului.rezultate ct cervical si baza de limba : concluzie: leziune de hemibaza de limba stanga, adenopatii latero-cervicale superioare.microadenopatii inframentmiere si preepliglotice. ulterior s-a internat la orl, i-a fost facuta bipsia, diagnosticul din spital:hipertrofia amigdalei linguale bilateral, induratie la nivelul extremitatii laterale a limbii in raport cu polul inferior amigdalian. la radiografie pulmonara i-a iesit micronoduli pulmonari sechelari in 1/3 in medie a campului pulmonar drept.cu alte cuvinte, pana sa primim rezultatul biposiei, medicul i-a zis zis sub o forma sau alta ca are cancer.astept o parere. va rog mult, seara buna
0
29-11-2015, ora 13:47
Bianca1003
Nu este medic/terapeut
Bianca1003
Eu am facut teste vestibulare la o clinica ORL si s-a confirmat diagnosticul de VPPB. Am facut si multe alte analize si toate au iesit perfect normale.
Insa mai am uneori niste junghiuri in ureche care nu dureaza mult si nu sunt nici foarte puternice ca intensitate. Poate fi o raceala netratata la ureche?
De curand am aflat de la bunica mea ca atunci cand eram mica (3-4 ani) m-a durut o ureche, dar nu mai tine minte care. Mi-a spus ca am fost la doctor si mi-a dat niste picaturi si niste pastile.
Poate fi ceva de atunci?
0
29-11-2015, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerea de scurta durata.. in ureche
cel mai probabil este de la o problema stomatologica
0
29-11-2015, ora 21:50
Bianca1003
Nu este medic/terapeut
Bianca1003
Si se poate ca aceasta ameţeala sa fie din cauza problemei stomatologice? Singura mea problema de acest gen ar putea fi de măselele de minte care ma mai dor din când in când, o data la câteva luni.
0
24-12-2015, ora 11:31
Bianca1003
Nu este medic/terapeut
Bianca1003
Am fost la control la doctor si ameteala tot nu a incetat. Dupa inca cateva investigatii, doctorul a descoperit ca am cristale si pe al treilea canal semicircular si mi-a spus ca acest lucru este intalnit la 5% dintre pacienti cu VPPB.
As dori sa intreb cat de grava este situatia?
In aceste conditii presupun ca recuperarea va dura ceva mai mult...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: