Ameteala cand stau pe partea stanga si cand merg

20-08-2014
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Buna seara! Azi de dimineata m-am trezit brusc cu o stare de ameteala. Cand m am ridicat din pat aproape sa cad jos. De asemenea aceasta ameteala a debutat si cu scaune diareice. Am observat ca daca stau pe loc aceasta senzatie dispare. Daca stau pe partea stanga, toata camera se invarte in jurul meu. Daca merg sau alerg de asemenea ametesc. Interesant este faptul ca daca stau pe spate sau pe partea dreapta nu mai am nici o problema. Vreau sa imi spuneti care este problema mea ? Ce se intampla? Nu am mai avut aceste stari niciodata, am dureri de cap dar foarte usoare, aproape deloc. De altfel nici urechile nu ma dor sau nu aud diverse zgomote. Mentionez ca am fost racit si am tot avut urechile infundate, nasul infundat, dureri de cap la nivelul fruntii si simteam o presiune pe caile nazale. Va multumesc!
2 comentarii
0
21-08-2014, ora 09:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
VPPB vertij periferic benign.. se trateaza la ORL.. prin manevra Epley
0
21-08-2014, ora 10:03
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Va multumesc frumos pt raspuns! Astazi parca nu mai sunt de aceasi intensitate ametelile, inca n am ajuns la medic, o sa merg.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •