Amenoree secundara

02-07-2013
LilianaR
Nu este medic/terapeut
LilianaR
In data de 16 aprilie am luat escapelle. La o saptamana am avut, ca reatie adversa, o falsa menstruatie. Desi ciclul imi venea in mod normal pe data de 9, in luna mai nu s-a mai intamplat. Am facut 3 teste de sarcina, dintre care primul la 2 saptamani si ultimul pe data de 28 mai, si toate au fost negative. Am luat duphaston pe data de 28 mai, iar a doua zi, pe 29 mi-a venit ciclul, normal ca si cantitate sau durata. In luna iunie, desi am avut contacte sexuale protejate cu sotul meu si nu am mai luat nici o pastla, nu mi-a venit. Adica nici pana in data de 2. 07 nu mi-a venit. Nu stiu ce sa fac... sa mai apelez la duphaston? sa iau duphastn in combinatie cu anticonceptionale? pentru cate luni? se va regla?
2 comentarii
0
27-07-2013, ora 11:17
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Stimata Doamna,

Va recomandam sa nu mai luati nici un fel de pastile pana nu va vede un medic ginecolog, iar acesta o sa va recomande tratamentul de care aveti nevoie.

O zi excelenta!
0
07-08-2013, ora 23:36
hormat
Nu este medic/terapeut
hormat
Eu am 47 de ani si de 3 ani fac tratament cu utrogestan si apoi duphaston pentru a avea ciclul normal. (am amenoree secundara).Acum nici acestea nu-si mai fac efectul. Doctorita mea m-a intrebat daca doresc sa-mi schimbe tratamentul cu altceva sau.voi intra la menopauza. Nu stiu ce e mai bine pentru mine, oare acest tratament hormonal nu e daunator sanatatii un timp asa indelungat? sau menopauza acum nu e prea devreme? Imi puteti da un sfat? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.