Ambii plamani fisurati...

13-12-2008
sad_man
Nu este medic/terapeut
sad_man
A mare nevoie sa stiu ce se intampola in cazul in care, in umra unui accident, se fisureaza ambii plamani. Un foarte bun prieten a facut accident cu motorul joi seara. A intrat in coma, i s-a scos splina, a avut coastele rupte, ambii plamani perforati si hemoragie interna la creier... Splina si coastele nu sunt o problema foarte grava, sangele am inteles ca se resoarbe iar in cazul in care formeaza chisturi, se opereaza.. in schimb niciunul dintre noi nu ne dam seama daca va putea trai normal cu ambii plamani fisurati... Momentan aparatele il tin in viata. Astazi l-a putut vizita sora lui si cand i-a auzit vocea a deschis ochii. I-a spus sa dea un semn daca o aude si a clipit. Desi medicii spuneau dimineata sa nu ne facem mari sperante, totusi asta mi se pare un semn extraordinar de bun. Deci va rog mult, daca imi poate spune cineva ceva despre chestia asta, sa o faca.
Va multumesc
2 comentarii
0
13-12-2008, ora 12:29
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Uite, de plamani fisurati chiar nu am mai auzit.:-((Imi pare rau de prietenul tau...Am auzit de oase fisurate si plamani perforati, dar fisurati...chiar nu stiu ce sa-ti spun...:-((
0
13-12-2008, ora 17:34
sad_man
Nu este medic/terapeut
sad_man
Am aflat ca astazi i-au scos perfuziile si proteza de la gat si ca sangele din creier a inceput sa se resoarba.. Deci cred ca e spre bine.. Ma gandesc ca plamanii fisurati insemna mai putin decat perforati, nu..? Am mai citit chestii pe net si am inteles ca e posibil sa se repare singuri... Totusi speram sa imi spuna cineva ceva mai sigur.. macar daca exista sansa sa se intample asa... Daca exista o sansa oricat de mica, sunt sigura ca la el asa se va intampla...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul