Ambi ochi uflati dintr-o data !!

09-11-2013
CipRyan
Nu este medic/terapeut
CipRyan
Am 26 de ani si am prins o raceala 'sanatoasa' acum cateva zile, am mers la farmacie am luat 2 pliculete de coldrex si o folie de parasinus.In mare parte mi-am revenit cu raceala..dar am dat peste o alta problema..aseara imi aparuse ca o piscatura de tantar asa in coltul ochiului stang pe pleoapa de jos..nu am bagat de seama..am zis ca da inapoi..dupa vre-o 3 ore mi sa umflat tot ochiul stang..m-am gandit ca o fi de la curent, in schimb azi dim cand m-am trezit aveam ambii ochi umflati si nu au dat inapoi nici pana acum.[ Sunt si putin umezi ]

As vrea sa stiu ce poate fi si ce trebuie sa fac..este ceva de alarmat ?! Multumesc !
1 comentarii
0
11-11-2013, ora 18:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Simptomatologia este sugestiva pentru blefaroconjunctivita acuta.Ideal, pentru stabilirea tratamentului, este sa mergi la un consult oftalmologic. Eu ti-as recomanda igiena locala riguroasa, cu un sampon pentru bebelusi, " No tears", Tobradex colir- 1picatura de 5 ori pe zi, in amandoi ochii, in cursul zilei, timp de 7 zile, iar seara, dupa igiena ochilor, Tobradex unguent- 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, 7 zile; Claritine-2 tb pe zi, 7 zile; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •