Am urgent nevoie de unele pareri in legatura cu o conjunctivita!

24-08-2013
OveR
Nu este medic/terapeut
OveR
Buna seara,

Sunt purtator de lentile de contact de aproximativ 5 ani de zile. Pe la inceputul lunii iunie a acestui an, intr-o seara cand inercam sa dorm am simtit unele intepaturi la ochiul drept, binenteles imediat am scos lentilele de contact dupa ochi si le-am pus in solutia lor. A doua zi le-am pus din nou crezand ca, cine stie ce-a fost de ma intepa, tot dejeaba, din contra incepuse sa ma si manance ochiul. In ziua urmatoare am decis sa fac o vizita la un oftalmolog care mi-a gasit conjunctivita da de care nu stiu ca nu mi-a spus(mi-a dat sa iau Pranoflog si un unguent Fucithalmic). Am luat tratamentu dtimp de 2 saptamani dupa care m-am prezentat la control spunandu-mi ca pot pune lentilele ca mi-a trecut.Le-am pus, dupa o zi din nou imi aparuse simptomele de mancarime si senzatie de corp strain parca mai rau ca inainte. Am am mai fost la inca vreo 3 doctori care mi-au dat diferite picaturi printre care Nabac, Thealoz si ultimele au fost Flumetol, binenteles in tot timpul asta nu am mai purtat lentilele(aproximativ o luna). Am decis sa le pun dar cu ochiul drept vad perfect cu cel stang in ceata, chiar nu stiu ce sa mai fac sa fie din nou ca inainte si app cu ochelari de vedere cu amandoi ochii vad bine. Daca ati putea sa-mi dati unele informatii, pareri in legatura cu aceasta conjunctivita v-as ramane recunoscator. Multumesc pt. intelegere!!
5 comentarii
0
26-08-2013, ora 11:23
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
conjunctivita este atat de nesuferita... o urasc! am si eu de vreo 4 ani. dupa ce fac cate un tratament, imi trece 1-2 luni dupa care iar apare. eu am blefaro-conjunctivita. mucoasa ochiului este inflamata si iritata. urat. ultima data am folosit picaturi Tobradex si chiar mi-au placut ca efect. la cateva secunde de la administrarea lor simteam o racorire a ochiului. daca zici ca vezi bine cu ochelari, de ce nu porti ochelari si sa lasi lentilele de-oparte!? nici lentilele nu sunt asa bune. ai si ele efectele lor adverse. poate ca ochiul nu le mai suporta sau nu mai suporta substanta aceea. ai eu port ochelari de 3 ani si eram tentata sa imi pun lentile dar de asta imi era si mie teama- sa nu cumva sa imi dauneze in timp.
0
26-08-2013, ora 13:39
OveR
Nu este medic/terapeut
OveR
Buna Andra, multumesc pt. raspuns, imi pare rau ca suferi de aceasta boala de 4 ani, eu o am de 3 luni si deja nu mai stiu ce sa mai fac sa scap de ea. Consider ca am vizitat destul de multi medici oftalmologi si am luat destule picaturi oftalmice pana acum si mi-am dat seama ca nu are niciun sens ca tot nu-mi trece.Am zis sa ma incerc zilele acestea niste medicamente homeopate, am inteles ca sunt bune, poate cine stie, ele imi aduc minunea. Inca o data multumesc de raspuns si multa sanatate si te voi anunta daca chiar vor avea efect aceste remedii homeopate, poate o sa incerci si tu, o zi frumoasa in continuare!
0
26-08-2013, ora 21:39
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Am raspuns in privat. Multa sanatate!
0
27-08-2013, ora 09:44
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
sper sa iti mearga bine cu ele. si homeopatele nu prea au efecte adverse asa cum au medicamentele sintetizate, cele din farmacie. chiar te rog sa ma anunti. sanatate!
0
23-01-2014, ora 14:32
Lavi2
Nu este medic/terapeut
Lavi2
Buna, am o intrebare pentru Andra Constantin, daca doreste sa imi raspunda.
Si eu am o conjunctivita bacteriana. Am ramas de-a dreptul stresata cand am citit ca tu ai o conjunctivita de 4 ani. Este cronica?
Sau pur si simplu daca apare o data, va reaparea mereu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Igiena şi folosirea corectă a lentilelor de contact
  • FDA a aprobat lentilele de contact cu efect de protecție solară
  •