Am sinuzita cronica?

12-03-2009
andrey1
Nu este medic/terapeut
andrey1
in urma unui rmn facut din cauza durerilor foarte mari de cap mi sa dat urmatorul rezultat.encefal supra-si infratentorial fara anomalii de morfologie sau semnal, cuexceptia unor hipersemnale punctiforme in hipersemnal flair frontale drepte subcorticale (leziuni de tip demielinizat-posibil in context migrenos) spatii lichidiene periencefalice cu dimensiuni normale.se remarca prezenta unor inchistari lichidiene decliv in sinusul maxilar stang si la nivelul sinusului maxilar, ingrosare de mucoasa a sinmusului sfenoidal de partea dreapta, a sinusului frontal de partea stanga si a unor celule etmoidale.va rog dati-mi un raspuns.
1 comentarii
0
12-03-2009, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Chisturile din sinusul maxilar stg. puteau sa apara in urma unei inflamatii la radacina unui dinte din acea parte a maxilarului.. care are radacina in sinus.
ingrosarea mucoasei sinus. frontal, etmoidal si sfenoidal.. vorbesc despre o proasta respiratie nazala ( posibil deviatie sept sau rinita cronica).
Durerile pot sa provina de la chist.. ( este ca un balon in care se pompeaza lichid.. presiunea care o exercita pe osul sinusului.. provoaca dureri!)
Trebue sa te internezi in Clinica ORL.
Medicul de acolo o sa decida ce fel de tratament se impune.
parerea mea este ca tebue operat sinusul maxilar stg.!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.