Am secretie nazala abundenta si stranut

07-06-2009
AdrianD
Nu este medic/terapeut
AdrianD
Buna Ziua. De 2 saptamani lucrez in Danemarca la cules capsuni si la plivit legume. E mult praf mai ales la cea din urma activitate. De aproape 1 saptamana jumatate stranut de innebunesc si imi curge nasul cum nu mi s-a mai intamplat niciodata. Am presupus initial ca sunt racit... Dar dupa o saptamana de paracetamol - nimic ameliorat... Mai ciudat este ca nu tusesc, nu am febra si nu ma doare gatul... De felul meu sunt sensibil la raceli si am mici probleme respiratorii - care se manifesta in general primavara. Insa acum e dezastru... Dupa ce am citit cateva din raspunsurile postate aici, trag concluzia ca as putea suferi o alergie... Alergie - dar la ce?... Nu poate fi decat praful, sau polenul - de pe planta (capsuni), sau praful lasat in urma de trecerea utilajului la plivit, care ma lasa negru ca un miner.. Dumneavoastra ce credeti? E vb de alergie? E o bronsita? Ce as putea sa fac in conditiile in care trebuie sa continuu lucrul luna aceasta - in ilulie ma intorc in tara - tocmai in locurile care imi provoaca aceste semne? Exista vreun medicamen, un antialergic general.. Precizez ca expectorez o mucoasa fluida, apoasa in marea parte a timpului, insa rar si una galbena, foarte consistenta. As mai putea adauga ca in prima zi de cules capsuni am avut o puternica alergie la nivelul pielii, in zona mainilor care au intrat in contact cu planta. Ma mancau si s-au inrosit cu mii de bube mici si rosii. Au trecut insa in cateva ore. Acum acelea apar de fiecare data la culesul capsunilor, insa infinit mai putine. Va multumesc mult, anticipat - si inchei cu speranta ca ma puteti informa cu privire la o modalitate de evitare a acestor afectiuni, fara sa intrerup lucrul. In plus - fiind intr-o tara straina - mi-e destul de greu sa ma adresez unui medic- asa ca singuraa mea sansa sunte-ti dumneavoastra. Cu respect - Adrian D.
1 comentarii
0
19-06-2009, ora 00:06
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
Buna, nu sunt medic, dar cu siguranta faci o alergie..o rinita alergica de la praf, poate chiar de la capsuni...stiu ca tb sa faci un test sa vezi la ce esti sensibil si sa eviti contactul cu respectii alergeni. Tb sa mergi la medic, clar ca numai el iti poate recomanda un tratament adecvat. si intr-adevar aceasta rinita alergica se face in special primavara...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.